Uue auto valimisel on mitu olulist nüanssi, mis jäävad tihti tähelepanuta. Vaatleme viit küsimust, mida peaksite enne uue auto ostu kindlasti esitama.
Lugege lisaks: Uue auto ostmine – peamised asjad, millele tuleb mõelda
1. Milline auto mulle kõige paremini sobib?
Uute autode valik on äärmiselt lai, lisaks saab iga mudelit kohandada tehnika, värvi, varustuse ja lisavarustuse valikutega. Kui mõni valik on pigem maitseküsimus, siis mahutavuse ja tehnoloogia aspektist vaadatuna tasub leida sõiduk, mis kõige paremini sobitub teie elu- ja sõidustiiliga.
Siinkohal aitab müüginõustaja jõuda õige valikuni. Kirjeldage talle, kuidas ja kus plaanite autot kasutada ning kui palju inimesi ja asju peate sellega vedama. Teie kirjelduse põhjal oskab müüginõustaja välja pakkuda, missugune mudel katab teie vajadused parimal viisil.
Lõpliku valiku teete siiski ise, aga mõnikord erinevad ostja soovid reaalsest vajadusest. Seega kuulake ka eksperdi nõuannet. Näiteks kui perre võib lähiaastatel oodata mitut last, tasub juba varakult mõelda (maht)universaali peale, kus on rohkem ruumi nii turvatoolidele kui ka vankrile. Kuid samas ka kallim.
Vaadake lisaks: Liisingukalkulaator
2. Kui pikk on garantii ja mis detailidele see kehtib?
Eestis müüdava uue autoga tuleb alati kaasa vähemalt kaheaastane garantii, mis tagab defektse osa tasuta parandamise või väljavahetamise. Garantiiperioodi pikkus erineb automargiti ja võib ulatuda kuni seitsme aastani. Pikema garantii puhul saate kogu liisinguperioodi muretult sõita ja auto veel garantiilisena edasigi müüa. Samuti võivad margiti erineda tingimused ehk see, mis detailidele kaitse kehtib ja milliseid lisanõudeid on vaja täita. Tavapärane on näiteks nõue käia kord aastas autoga kerekontrollis, et vaadata üle värvkate ja ennetada korrosioonikahjustusi.
3. Millal ma auto kätte saan?
Uue auto ostmisel on kaks varianti:
- saate valida uue sõiduk müüja laos olevate masinate seast või
- lasta just endale sobivas konfiguratsioonis auto tehases valmistada.
Esimese variandi eelis on kiirus: kui kõik dokumendid on korda aetud, võite autoga nädala jooksul esindusest välja sõita. Enamasti on kohapeal olemas populaarsemad valikud. Seega leiate sobiva sõiduki laoautode seast juhul, kui teie soovid on standardsed ja paindlikud.
Kui soovite kindla värvi, salongimaterjali ja varustustasemega autot, mida laos kohal ei ole, siis tuleb teil see osta tehasetellimusena. Sel juhul võite masina täpselt oma maitse järgi komplekteerida, ent kättesaamise aeg on märkimisväärselt pikem. Järjekord, tootmine ja Eestisse toimetamine võtavad tavaliselt aega vähemalt kaks-kolm kuud, mõnikord isegi kuni pool aastat.
4. Kui palju maksavad korralised hooldused?
Selleks et auto püsiks võimalikult heas seisukorras ja kuluks minimaalselt, tuleb seda korraliselt hooldada. Hoolduskulusid mõjutavad hoolduste intervall, töötunni ja varuosade hind ning tööde maht.
Tavaliselt tuleb autoga hoolduses käia iga 15 000 kuni 20 000 km või ühe aasta möödumisel, aga täpsed tingimused olenevad autost: mõne mudeli puhul piisab, kui käite hoolduses iga kahe aasta tagant. Seetõttu võivad ka hoolduskulud olulisel määral erineda. Uut autot valides küsige ja võrrelge eri mudelite kulusid.
Autoga tuleb käia korraliselt hoolduses, mõnikord on tarvis ka kuluosi vahetada. Võimaluse korral valige auto, mille ametlik hoolduskeskus asub teile mugavas kohas.
Sõidukit ei pea hooldama ilmtingimata samas esinduses, kust ta on ostetud. Seega uurige müügikonsultandi käest vastava margi hooldusvõrgustiku kohta. Ametlikku hooldust võib pakkuda ka ettevõte, kes selle margi sõidukeid ei müü.
5. Kui suur on auto omamise kulu?
Kui enamasti on auto ostuotsuse tegemisel peamiseks faktoriks auto hind või liisingu kuumakse, siis tegelikkuses peaks pigem vaatama kogu auto omamise kulu (TCO, total cost of ownership). Sinna alla kuuluvad lisaks soetuskulule kasko- ja liikluskindlustus, kütuse-, remondi-, hooldus-, rehvikulutused jms. Kui uue auto puhul on soetuskulu tavaliselt kõrgem kui kasutatud autol, siis remondile ja kuluosadele kulutatav summa on palju väiksem.
Lisaks peaks arvestama ka auto väärtuse langemisega. Palju maksab auto liisingu perioodi lõpus või võimalikul müügi hetkel.
Lugege lisaks: 4 asja, mida jälgida esindusest uue auto ostmisel
Kui olete auto välja valinud, täitke liisingutaotlus, kui aga soovite enne valiku tegemist oma liisinguvõimalusi arutada, siis kontakteeruge meiega aadressil liising@seb.ee.
Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik