Vaatame üle, millised sammud tuleb teil liisinguautot müües või vahetades läbida.
Liisinguperioodi lõppedes on autoomanikul mitu võimalust:
- osta auto välja,
- kasutusrendi korral tagastada see liisingupakkujale või
- müüa auto edasi.
Kui müüte liisitud auto ise edasi ja ostja võtab liisingu
Et ostja saaks liisinguandja juures protsessi alustada, tuleb tal esitada autoliisingu taotlus ja lisaks vajab ta sõiduki hindamisakti. Liisingu taotlemisel ja omafinantseeringu määramisel võetakse aluseks hindamisaktil esitatud väärtus
Üldjuhul
- ostja tellib hindamisakti ja maksab selle teenuse eest ning
- müüja sõidab autoga hindamisele, sest masin on veel tema kasutuses.
Seejärel suhtlevad liisinguandjad omavahel ning organiseerivad tehingu läbiviimise ja auto ümbervormistamise toimingud.
Pange tähele, et ostja võib põhjendust esitamata liisingulepingust 14 päeva jooksul taganeda. Enne seda tähtpäeva liisinguandja müüjale raha üle ei kanna. Ka müüjal puudub otsene kohustus enne 14 päeva möödumist auto ostjale üle anda.
Kui ostja taganeb liisingulepingust, siis antakse sõiduk teile kui esialgsele omanikule tagasi ja ostu-müügitehing tühistatakse ning te jätkate oma liisinglepingu täitmist (liisingumaksete tasumist).
Lugege lisaks: Milline näeb välja autoliisingu võtmise protsess?
Kui müüte liisitud auto ise edasi ja ostja liisingut ei võta
Kui auto tulevane omanik ostuks liisingut ei kasuta, siis esitate müüjana oma liisinguandjale avalduse liisingu lõpetamise kohta. Seejärel saate auto jääkväärtuse kohta arve.
Tavaliselt tehakse sellise tehingu puhul kolmepoolne kokkulepe, mille osalisteks on
- liisinguvõtja ehk auto praegune kasutaja,
- liisinguandja ehk sõiduki tänane omanik ja
- ostja, ehk sõiduki tulevane omanik.
Ostja maksab sõiduki hinna otse liisinguandjale ja seejärel algatab liisinguandja omanikuvahetuse registreerimise otse ostja nimele.
Lugege lisaks: Kuidas käib auto omanikuvahetuse registreerimine?
Liisinguauto vahetus või tagastamine käib lihtsalt
Kui liisingutüübiks on kasutusrent, siis saate auto liisinguperioodi lõppedes liisinguandjale tagastada ja seejärel uue auto liisida. Tagastamisel peab auto olema heas korras ja normaalses kulumuses, seetõttu vaatab liisinguandja partner – tavaliselt autoesindus – sõiduki üle ning teeb vajaduse korral ettekirjutuse puudujääkide (näiteks värvikahjustuste või tehniliste probleemide) eemaldamiseks.
Liisinguauto tagastamine on kõige mugavam lahendus, sest sel juhul ei pea te otsima autole ostjat ega osalema müügiprotsessis. Nii saate kohe pärast auto liisinguperioodi lõppu uue auto osta, ilma et teil tekiks lisakohustusi. Liisingupakkuja võib jääda samaks, vahetub vaid auto.
Omanikuvahetus liisinguperioodi ajal
Mõnikord räägitakse ka liisingulepingu ülevõtmisest, kus auto vahetab omanikku veel liisinguperioodi ajal. Tegelikkuses tähendab see siiski lepingu jääkväärtuse üleandmist: uus omanik võtab kohustuse tasuda liisingu maksmata osa ja vaheraha (kui müüakse jääkväärtusest kõrgema hinnaga) tasutakse otse müüjale. Tehniliselt tehakse uus liisinguleping uutel tingimustel konkreetset ostjat silmas pidades.
Vormistage loovutamisakt ja kindlustus!
Nii müügi kui ka vahetuse puhul tuleb pärast lepingu sõlmimist koostada auto üleandmisel sõiduki loovutamise akt, kus mõlemad pooled kinnitavad, et kõik vastab kokkulepitule ja auto on edasi antud uuele omanikule, olgu see siis eraisik, autoesindus või muu ettevõte.
Unustada ei tohiks ka kindlustusi: eelmine omanik peaks enne auto uuele omanikule vormistamist kindlustusandjat sõiduki müümise kavatsusest informeerima ning etteulatuvalt kindlustused lõpetama.
Kui teil tekib liisinguautot müües või vahetades küsimusi, siis tasub pöörduda liisinguandja poole, kes kogu protsessi tingimused lahti seletab.
Lugege lisaks: 4 võimalust autoostu finantseerimiseks
Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik