Autoliisingu võtmise protsess ei ole keerukas, kuid kasulik on teada, kuidas see täpselt käib, et igas etapis end korrektselt ette valmistada ning detailidega kursis olla. Vaatame lähemalt, milline näeb välja autoliisingu võtmise protsess.
Eeltöö autoliisingu võtmiseks
Mõelge välja summa, mille olete valmis ja võimeline iga kuu autoliisingule kulutama. Ärge unustage siinkohal ka muid lisakulusid - kindlustused, kütus, hooldused. Liisingukalkulaator aitab välja arvutada igakuise liisingumakse ligikaudse suuruse. Tuleb arvestada, et autoliisingu esmane sissemakse suurus on üldjuhul 10%, kuid võib olla ka suurem, sõltudes ostetava auto läbisõidust, vanusest, likviidsusest järelturul ja liisingutaotleja finantstugevusest.
Mõelge läbi oma vajadused ja nõuded tulevasele sõidukile. Lugege lisaks: Millist eeltööd auto ostmine nõuab?
Enne autoliisingu võtmist tuleks valik langetada ka liisingulepingu liigi osas: kasutus- või kapitalirent. Kes tahavad saada liisinguperioodi lõppedes omanikuks, peaks valima kapitalirendi - liisinguperioodi lõpuks on auto täies mahus ära makstud ja olete auto omanik. Autoostjad, kes soovivad pärast liisinguperioodi lõppu sõiduki liisinguandjale tagasi anda ja uue auto osta (või auto jääkväärtusega siiski välja osta), peaks valima kasutusrendi.
Lugege lisaks: 7 soovitust, mis aitavad kaasa liisingutaotluse positiivsele vastusele
Liisingu taotlemine
Täitke ära liisingutaotlus. Taotlust saab kõige mugavamalt esitada internetipangas või kodulehel.
Taotlusega koos on vaja esitada järgmised dokumendid:
- auto müügipakkumine või viide internetis avaldatud müügikuulutusele;
- viimase kuue kuu arvelduskonto väljavõte (panga digikinnitusega), kui teie sissetulek ei laeku SEB-sse;
- hindamisakt automüüjalt ja registreerimistunnistuse koopia, kui automüüjaks ei ole SEB koostööpartner;
- käendaja täidetud isikuandmete leht, kui taotlete liisingut koos käendajaga.
Peale taotluse esitamist oodake liisingupakkumist. Vajadusel vastake liisinguhalduri tekkinud küsimustele.
Liisinguga auto ostmisel on lisaks liikluskindlustusele kohustuslik ka kaskokindlustus. Koos liisingupakkumisega koostatakse teile ka kindlustuspakkumine. Kasko- ja liikluskindlustuse võib võtta liisinguandja vahendusel – nii on ka teil mugav, aga ilmtingimata ei pea.
Kindlustuse pakkumise sobimisel saab kaskokindlustuse kulu lisada liisingu maksegraafikusse ja tasuda igakuiste maksetena ning liisinguandjale ei pea eraldi poliisi esitama.
Autoliisingu sõlmimine ja auto kätte saamine
Autoliisingu kasutamisel on otseostmise ees mitmeid eeliseid: näiteks peab pank professionaalidena läbirääkimisi tehingu turvaliseks läbiviimiseks ja valmistab ette ostulepingu.
Autoliisingu pakkumise sobivusel lepib liisinguhaldur kokku, kes suhtleb edasi automüüjaga - kas pank või klient ise. Kogu asjaajamisega võib soovi korral tegeleda liisinguhaldur. Liisingutingimusi kokku leppides saate valida, kas soovite allkirjastada liisingulepingu digitaalselt Mobiil-ID või ID-kaardiga. Soovi korral saab lepingut allkirjastada ka pangakontoris või koostööpartnerist automüüja esinduses.
Sõiduki kättesaamiseks tuleb tasuda sissemakse ning lepingutasu arve. Seejärel tuleb sõiduk registreerida liisinguandja nimele - registrikande kulude tasuja ja teostaja lepitakse kokku enne liisingulepingu sõlmimist. SEB Liisingu koostööpartnerist automüüja registreerib sõiduki ise, muul juhul saate SEB-lt registreerimiseks vajaliku volikirja.
Leppige müüjaga kokku auto üleandmise aeg, sõlmige kasko- ja liikluskindlustuse lepingud. SEB Liisingu vahendatud kindlustused hakkavad kehtima automaatselt auto arvele võtmise hetkest – pole vaja karta sõiduki kätte saamisel kindlustusekatte puudumist ega pea teenusepakkuja juurde eraldi pöörduma. Liisingumaksete tasumiseks tasub kasutada e-arve püsimakset, nii ei pea igakuiselt ise käsitsi makseid sooritama.
Kui olete sobiva auto välja valinud, täitke liisingutaotlus, kui soovite enne valiku tegemist oma liisinguvõimalusi arutada, siis kontakteeruge meiega liising@seb.ee.
Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik