Liisingut valima hakates tuleks endale kõigepealt selgeks teha, kumb liisingutüüp teie vajadustega paremini sobib – kas kapitalirent või kasutusrent.
Kapitalirent sobib siis, kui on soov pärast liisingu lõppemist saada auto omanikuks. Liisinguperioodi jooksul tuleb igakuiste maksetena tasuda liisinguandjale kogu sõiduki maksumus koos intressidega. Kui liisinguperiood lõpeb ja kõik maksed on korrektselt tasutud, kuulub auto omanikule. Üldiselt on kapitalirendi puhul kuumakse veidi suurem kui kasutusrendi puhul. Selleks, et kuumaksed oleksid väiksemad, on võimalik jätta viimane osamakse suurem – siis on tegemist jääkväärtusega kapitalirendiga.
Kasutusrent sobib siis, kui eesmärk pole saada pärast liisinguperioodi lõppemist auto omanikuks, vaid näiteks liisida järgmine auto. Kasutusrendi puhul ostab liisinguandja valitud auto ning annab selle teatud perioodiks sõitjale kasutada. Sõitja tasub igakuiseid liisingumakseid ning kui liisinguperiood lõpeb, võib masina tagastada. Lisaks sellele on võimalik auto ka jääkväärtusega välja osta. Tähele tasub panna seda, et auto tagastamisel peab see olema heas korras ning vastama tagasiostja kehtestatud nõuetele. Ka võib kasutusrendi puhul kehtida läbisõidukilomeetrite piirang – see tähendab, et auto ei või liisingu lõppedes olla läbi sõitnud rohkem kui lepingus ette nähtud.
Kui auto ostetakse eraisikult või firmalt, kes pole käibemaksukohustuslane, võib kasutada ka järelmaksu. See on tingimuste poolest sarnane kapitalirendiga.
Nii kapitali- kui kasutusrendi ja järelmaksu puhul võib üldjuhul lepinguperioodi lõppedes sõiduki kasutamise jätkamiseks ka liisingu või järelmaksulepingut pikendada – juhul kui auto vanus seda võimaldab.
Kui sõlmida jääkväärtusega kapitalirendileping, tuleks läbi mõelda, kust liisingu lõppedes viimane suurem osamakse võtta. Näiteks oletame, et liisitakse 13 000 eurot maksev auto 5 aastaks, sissemakse on 10%, jääkväärtus 25% ning aastaintress 5,5%. Sel juhul on jääkväärtus lepingu lõppedes ligi 2900 eurot.
Lugege lisaks: Millist eeltööd auto ostmine nõuab?
Artikkel on ilmunud sõltumatus rahaasjade keskkonnas www.minuraha.ee