Pruugitud sõidukit valides saate lisaks auto ülevaatamisele ja proovisõidule teha internetis põhjaliku sõiduki taustakontrolli. Selleks vajate auto registrinumbrit ja VIN-koodi.
Mis on sõiduki taustakontrolli eesmärk?
Üldjuhul soovib müüja näidata sõidukit võimalikult heast küljest. Mõnikord minnakse seejuures liiga kaugele ja lubatakse paremat kaupa, kui see tegelikult on. Internetis tehtava taustakontrolli eesmärk on saada esmane kinnitus, et auto on täpselt sellises seisus, nagu kuulutuses lubatud, ja et kõik müüja väited on tõesed.
Kasutatud sõiduauto on nagu iga teine pruugitud ese: te ei saa kunagi täpselt teada, kuidas seda tegelikult on hoitud. Enamasti kehtib kasutatud auto ostmisel kuldreegel: kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi, siis enamasti see polegi tõsi. Liiga madal hind, üliväike läbisõit või vigade täielik puudumine annavad märku, et kindlasti tuleb auto ajalugu ja seisukorda uurida erilise tähelepanuga.
Järgnevalt leiate võimalused, mida saate kasutatud sõiduki taustakontrolliks kasutada.
Kuidas teostada põhjalik sõiduki taustakontroll?
Transpordiameti e-teenindus
Eestis registreeritud auto kohta saate VIN-koodi ja registrinumbri järgi infot Transpordiameti e-teeninduse sõiduki taustakontrollis.
VIN-koodi ja registrinumbri alusel on võimalik näha Transpordiameti e-teeninduse andmebaasis alljärgnevat infot:
- liikluskindlustuse ja ülevaatuse kehtivus: kui viimane neist hakkab kohe lõppema, siis paluge müüjalt, et ta läbiks autoga uue tehnoülevaatuse enne tehingut – nii väldite varjatud probleeme;
- ametlikud tehnilised andmed, sealhulgas päritolumaa;
- sõidukile seatud piirangud: müügikeeld, märge ärandamise kohta.
- täpsem liikluskindlustuse info ehk lepingu number, kindlustusandja nimi ja kindlustuse kehtivuse algus;
- tehnoülevaatuste ajal fikseeritud läbisõit graafikuna: stabiilselt kasutatud auto läbisõit peaks ajas enam-vähem ühtlaselt kasvama. Kui mingil perioodil on auto märkimisväärselt rohkem või vähem sõitnud, siis küsige selle kohta lisainfot. Kui graafik langeb ehk millegipärast on läbisõit ajas vähenenud, siis on auto läbisõidumõõdikut tagasi keritud;
- tehnoülevaatuse andmed: millal on käidud ülevaatustel ja mis hinnang on antud auto mehaanilistele osadele. Kajastatud on ka kordusülevaatused ehk need korrad, kui auto mingi vea tõttu esimesel katsel ülevaatust ei läbinud;
- sõidukiga tehtud toimingud: registreerimine, omanikuvahetused ja kõik muud ametlikud toimingud. Kui müüja sõnul on autol olnud vaid üks omanik, siis ei tohiks ühtegi omanikuvahetust kirjas olla. Erandiks on liisinguauto väljaostmine, kus liisinguperioodi lõpus (tavaliselt kolm või viis aastat pärast ostmist) saab liisinguvõtja auto oma nimele registreerida: kasutaja jääb samaks, aga Transpordiametis on toimunud omanikuvahetus.
NB! Kui müüja keeldub mistahes põhjusel auto registreerimisnumbrit või VIN-koodi avaldamast, siis on võimalik, et sõiduki taustakontrollist tuleks välja teavet, mis takistab sõiduauto müümist.
Transpordiameti kodulehel on ka loetelu andmebaasidest, kust leiate infot varastatud sõidukite kohta.
Lugege lisaks: Millist eeltööd nõuab üle 10 aasta vanuse auto ostmine
Liikluskahjude kontroll
Eesti Liikluskindlustuse Fondi kodulehel saate kontrollida sõiduki liikluskahjusid. Päringus on näha intsidendi aeg, koht, osalised ja makstud kindlustushüvitise suurusjärk. Kui sõidukikahju hüvitis ei ole väga suur (näiteks kuni 2000 eurot), siis võib eeldada, et tegu oli väikese plekimõlkimisega, mille käigus värviti kerepaneele või vahetati kaitseraud. Suurema hüvitise puhul laske eksperdil üle vaadata, kas sõiduk on kvaliteetselt taastatud, turvaline ja vastupidav.
Tasub silmas pidada, et liikluskahjude kontrolli käigus tulevad välja vaid liikluskindlustuse juhtumid. Autol võib olla ka kaskokindlustuse juhtumeid või mitteametlikult lahendatud vigastusi, mis Eesti Liikluskindlustuse Fondi päringus ei kajastu.
Välismaalt pärit sõiduki taustakontroll
Kui auto on toodud välismaalt, siis tutvuge sõiduki taustakontrolli tehes kindlasti soetamisdokumentatsiooniga ja välisriigis registreerimise tunnistusega. Infot võib anda ka VIN-koodi päring Google’ist või eelmise asukohamaa liiklusregistrisse tehtav päring. Konkreetse automargi esindusest (nii Eesti kui välismaa) võite küsida hooldus- ja remondiajalugu.
Portaal Ostatargalt on esitanud Euroopa Liidu liikmesriikide ja Ameerika Ühendriikide andmebaasid, kust saate kontrollida sõiduki infot ning ülevaatuse kehtivust.
Lugege lisaks: Kuidas osta kasutatud autot välismaalt?
Müüja tausta kontroll
Lisaks sõiduki taustakontrollile võite uurida ka müüja (olgu ta eraisik või ettevõte) ajalugu. Oluline on veenduda, et hilisemate võimalike probleemide korral on müüja valmis ja suuteline neid ostjale sobilikult lahendama.
Juriidilise isiku kohta saate teavet Krediidiinfo lehelt, äriregistrist ja otsingumootoritest. Kui sõidukit müüval firmal on maksuvõlad, siis on põhjust kahelda tema usaldusväärsuses ja jätkusuutlikkuses. Kindlasti tasub kontrollida ka ettevõtte omanike tasuta.
Eraisiku kohta saate teha päringuid otsingumootorites ja suhtlusportaalides. Kui eraisik müüb korraga mitut autot, siis võib olla tegemist varjatud ettevõtjaga ja teil tasub temaga olla ettevaatlik.
Kui müüja on varem ostu-müügitehingu tingimusi rikkunud või kui tuleb välja mõni muu kahtlust äratav detail, siis pigem hoiduge sellest müüjast ja tema pakutavast sõidukist.
Ohumärgid
Leidub autosid, mille taustakontrolli ja müügikuulutuse info ei lähe omavahel kokku: näiteks läbisõidud kuulutuses ja Transpordiametis erinevad olulisel määral või väidetavalt avariivabal autol on mitu liikluskahju juhtumit. Ohumärk on ka see, kui müüja ei suuda hiljuti toimunud liikluskahju juhtumi kohta konkreetset selgitust anda.
Eesti suurim automüügiportaal Auto24 paneb kõigile müügikuulutuse piltidele oma vesimärgi, kus on kirjas kuulutuse lisamise aasta. Kui selle info alusel on näha, et autot müüakse juba pikemat aega, siis küsige müüja käest ka selle kohta. Üle poole aasta vanuse kuulutuse korral peaksite põhjalikult analüüsima, et miks sõiduk endiselt müümata on: kas on hind liiga kõrge või on autol mingi muu vajakajäämine?
Kui sõiduki taustakontroll teostatud ja olete auto headuses kindel, ning soovite ostmisel kasutada liisingut, siis arvutage esmalt maksimaalse liisingu maksevõime, seejärel liisingukalkulaatoriga kuumakse ning siis täitke liisingutaotlus.
Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik