Makseterminal annab kaupmehele konkurentsieelise ja tõstab käivet, pakkudes samal ajal mugavat ja lihtsat tehinguvõimalust nii ostjale kui ka müüjale. Olgu tegemist suurkaupluse või väikeettevõtjaga, leidub kaardimakseterminalide suures valikus ja eri hinnaklassides sobiv lahendus kõigile. Nõu annavad SEB makseterminalide ja kaartide osakonna spetsialistid.
Juhtmega või juhtmeta makseterminal?
Eelkõige peab iga kaupmees mõtlema oma kliendile, et maksmine oleks loogiline, sujuv ja arusaadav. Kui te peate rõivapoodi, siis pole teile tõenäoliselt makseterminali liikuvus oluline, seega võite valida juhtmega ühel kohal oleva püsiühendusega terminali (LAN).
Samas on klienditeenindajal toitlustuskohas või müüjal laadal vaja ringi liikuda ja sel juhul sobib väike kerge juhtmevaba kaardimakseterminal, mis mahub vajadusel ka taskusse. Siin tuleks tähelepanu pöörata makseterminali signaali tugevusele ja aku vastupidavusele, sest see peab suvekohvikus ja laadal terve päeva tõrketa töötama.
Kui juhtmega makseterminali töö lähemat selgitamist ei vaja, siis juhtmeta terminale on mitut tüüpi.
- Wifi ühendus on hea lahendus müügikohtades, kus kaardimakse vastuvõtmiseks on vajalik terminali liikuvus. See eeldab interneti püsiühendust ja tugevat ruuterit, kuhu teisi internetitarbijaid ei lasta.
- Mobiilne andmeside sobib laatadele ja messidele, aga sel juhul peab suhtlema oma mobiilioperaatoriga, et suurüritusel ei tekiks võrgus ülekoormust, mis võib pärssida makseterminali tööd.
- GPRSi sidega aku- või elektritoitel makseterminal sobib kaupmehele, kes on GPRSi levialas ja kellel on kaardimaksete vastuvõtmiseks vajalik tagada terminali liikuvus (nt. restoranid, kullerid, messikaupmehed, taksod jne). Terminalid sisaldavad andmesideks vajalikku SIM-kaarti.
- Bluetooth-sidega makseterminal sobib kaupmehele, kellel on müügikohas interneti püsiühendus, aga kaardimakse vastuvõtmiseks on vaja terminali liikuvust. Terminaliga saab kaardimaksetehingu jaoks liikuda mugavalt kuni 200 meetri raadiuses terminali alusest ehk baasjaamast, kuid side tugevus sõltub baasjaama ja terminali vahel olevatest segajatest. Näiteks paksude kiviseintega restoranis võib ühendus olla hüplik.
- Nutiterminal sobib nii paiksele kui ka liikuvale kaupmehele kas pikemaks ajaks või sesoonseks kasutamiseks. Nutiterminal suhtleb nutiseadmega äpi kaudu. Väga kiire ostutehingu puhul ja olukordades, kus tekib järjekord, ei ole nutiterminal kõige parem lahendus, küll aga on see paindlik võimalus rahulikumas ostukeskkonnas. Terminal töötab Bluetooth-ühenduse kaudu koos Androidi või iOSi tarkvara kasutava nutitelefoni või tahvelarvutiga.
Kassasüsteemidega integreeritud makselahendus
Suuremate vajadustega kliendile pakub kompleksset lahendust integreeritud kassasüsteem, kus maksmise funktsioon on üks osa tervikust. Samas on ka suurematel kauplejatel vahel vaja eraldiseisvat terminali näiteks välimüügi ajaks, olgu selleks kasvõi istikute või jõulukuuskede müük.
Kassasüsteemi puhul leiab klient sobiva lahenduse kassasüsteemi pakkujatelt – siis tuleb pangaga sõlmida vaid teenuse osutamiseks vajalik leping seadet rentimata.
Mis on nutiterminal ja milliseid võimalusi see pakub?
Nutiterminal on kõige uuem makseterminali lahendus, mis on väga paindlik, sobides nii paiksele kui ka liikuvale kaupmehele. Tegemist on väikese ja stiilse seadmega, mida on lihtne seadistada ning mugav kaasas kanda. Terminal töötab nutiseadmega, aga seda on võimalik integreerida ka kassasüsteemidega.
Nutiterminali saab rentida alates ühest kuust, kusjuures kuutasu 8 eurot sisaldab terminali hooldust ja 24h kliendituge. Kui kaupmees pole varem kaardimakseterminali kasutanud, soovitame alustada nutiterminali lühiajalisest rentimisest, et oma vajadustes ja soovides selgusele jõuda.
Miks eelistada kaardimakseterminali ostmisele rentimist?
Põhjus on tehnoloogia kiires arengus ja turvalisusnõuete pidevas muutumises. Kaupmehel pole mõtet teha väljaminekut ja soetada seadmeid, mis on nii füüsiliselt kui ka moraalselt juba homme ajalugu. Samuti on makseterminali keerukas infotehnoloogiliselt hallata ja värskendada.
Kui see aga rentida, on kindel, et kõigi õiguslike nüansside eest hoolitseb selle omanik, kes värskendab vajadusel ise kaardimakseterminali programme või vahetab selle välja uuema versiooni vastu, et tarkvara oleks vastavuses kõigi nõuetega.
Lisaks on rentimisel see eelis, et kaupmees saab kogemuse – enne kalli seadme ostmist tuleks kindel olla, et makseterminal tasub end ära. Võib-olla ei sobigi valitud terminal, sest ettevõtluse vorm muutub või leiatakse edasimüüjad.
Millised kulud toob kaasa makseterminali rentimine?
Makseterminali soetamise ja kasutamise kulud koosnevad kahest osast: kaardimakseterminali renditasu ning tehingupõhine kulu. SEB pakub terminale kuutasuga alates 8 eurost. Töötlemistasu tehingult on kliendipõhine, mis lepitakse kokku individuaalselt. Oluline on teada, et lepingus määratud hindu on võimalik muuta, kui on täpsemalt teada keskmine tehingute arv ning käive. Kaardimakseterminali rentimise aeg algab aga SEB-s väga paindlikult ühest kuust.
Pangakaardiga maksmine peab olema 100% turvaline
Sujuv ostuprotsess näitab kaupmeest heas valguses. Need ajad, kus teenindaja jooksis kliendi pangakaardiga tagaruumi või teostas makseid leti all, on möödas. Maksmine peab välja nägema ja olema täiesti turvaline, et klient sooviks teie juurde ikka ja jälle tagasi tulla.
Leidke sobiv lahendus pangatöötaja abiga
Väga oluline osa makseterminali rentimise protsessis on nõustamisel. Panga spetsialist aitab leida vastavalt ostukeskkonnale, lõpp-kliendile ja vajadustele just teie ettevõttele sobiva lahenduse.
Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik