Kui varem siseneti internetipanka paroolikaardi abil, siis aastatega on tuvastamisvõimalused tunduvalt laienenud. SEB internetipanka saab logida koguni neljal viisil: Smart-ID-ga, ID-kaardiga, Mobiil-ID-ga või PIN-kalkulaatoriga. Ent ka kõige mugavama autentimisvahendi puhul tasub mõelda sellele, mis juhtub, kui tehnika ühel hetkel alt veab.
SEB Balti e-kanalite infoturbe juhi Heigo Targa sõnul on praegu kõige populaarsemaks autentimisvahendiks kujunenud Smart-ID, mis edestab kuni viimase ajani menukaima ID-kaarti. „Smart-ID kasvu kõrval on näha, et vaikselt tõuseb ka Mobiil-ID kasutajate arv. See on seletatav klientide üldise käitumisega: üha enam kasutatakse panga e-teenuseid mobiilsete seadmete kaudu, kus on just need autentimisvahendid kõige lihtsamad ja mugavamad.”
Tark lisab, et kuna me sõltume mobiilsete ja kiirete e-teenuste juures väga palju tehnoloogiast ja selle pakutavatest lahendustest, on mõistlik hoida mune eri korvis. „Kasutades näiteks ainsa autentimisvahendina Smart-ID-d, on suhteliselt tõenäoline, et kui nutitelefoni või internetiteenusega midagi juhtub, ei ole teil enam lihtsat võimalust pangateenusele ligi pääseda. Selliste ebamugavuste vältimiseks soovitame klientidel tekitada mitu autentimisvahendit, näiteks nutiseadmepõhine Smart-ID või Mobiil-ID ja lisaks ID-kaardilugeja.”
Autentimisvahendite plussid ja miinused
ID-kaart: tasuta kasutatav autentimisvahend, mis on ühtlasi isikutunnistus ja enamikul Eesti inimestel olemas. Miinuseks on veidi keeruline kasutuselevõtmise protsess – selleks on vaja paigaldada eraldi tarkvara arvutisse, samuti on tarvis ID-kaardilugejat ning PIN1- ja PIN2-koodi. Piiravaks teguriks on veel see, et ID-kaarti ei saa kasutada nutiseadmes, vaid ainult laua- või sülearvutis.
Smart-ID: tasuta kasutatav mugav ja lihtne autentimisvahend, mis töötab rakendusena telefonis ja vajab internetiühendust. Samas toimib see ka ilma mobiililevita, kui wifi on olemas. Miinusena võib nimetada asjaolu, et Smart-ID pole kasutatav nuputelefonis, vaid ainult nutitelefonis.
Mobiil-ID: üldjoontes sama funktsionaalsusega nagu Smart-ID, aga saab kasutada ka tavalises mobiiltelefonis ning vajab mobiililevi. Teenusega liitumiseks peab sõlmima lepingu mõne telekomifirmaga (Telia, Elisa, Tele2), kes võivad küsida oma hinnakirjale vastavat väikest igakuist teenustasu.
PIN-kalkulaator: SEB panga väljastatav autentimisvahend, mis ei sõltu kolmandast osapoolest: kui töötab SEB internetipank, toimib ka PIN-kalkulaator. Peamine miinus on vajadus eraldi seadme järele ning ebamugavam kasutamine võrreldes Smart-ID või Mobiil-ID teenusega.