Koroonaviiruse leviku tõttu on üha enam SEB kliente uurinud võimalusi laenu või liisingu maksepuhkuse saamiseks. Koondasime tekkinud küsimustele vastamiseks olulise info maksepuhkuse ja selle taotlemisprotsessi kohta.
MILLAL maksepuhkust taotleda?
Maksepuhkuse küsimine on meede finantsiliselt keerulise olukorraga hakkama saamiseks ning ilma sisulise põhjuseta ei ole selle taotlemine otstarbekas.
Maksepuhkuse taotlemiseks tasub panga poole pöörduda eelkõige olukorras, mil laenusaaja näeb, et tema rahaline olukord võib lähiajal oluliselt muutuda (näiteks sissetulekud oluliselt väheneda või vältimatutel põhjustel kulud kasvada) ning see võib seada ohtu igakuiste finantskohustuste täitmise.
Palun võtke pangaga ühendust kohe kui teate, et finantskohustuste täitmisega võib tekkida raskusi. Vaatame iga kliendi olukorda personaalselt.
MIDA maksepuhkus endast kujutab?
Maksepuhkus ei vabasta laenusaajat täielikult laenumaksete tasumisest. Maksepuhkus kehtib üksnes laenu põhiosa tagasimaksetele, intresside maksmise kohtustus jääb maksepuhkuse perioodil siiski alles. Liisingu korral tuleb tasuda ka kindlustusmakseid.
Samuti peab maksepuhkuse perioodil olema jätkuvalt kindlustatud ka kodulaenuga ostetud objekt ning tagatiseks olev muu kinnisvara. Seega ka maksepuhkuse ajal tuleb tasuda tagatisvara kindlustusmakseid. Kindlustuse olemasolu on laenusaaja huvides.
KUI PIKAKS perioodiks on võimalik maksepuhkust taotleda?
Analüüsime igat maksepuhkuse taotlust personaalselt ning väljastame maksepuhkuse vastavalt vajadusele. Üldjuhul on kodu- ja hüpoteeklaenudel maksimaalne maksepuhkuse periood kuni 12 kuud, väikelaenudel ja liisingul kuni 6 kuud. Põhjendatud juhtudel on võimalik maksepuhkust ka pikendada.
KAS laenu igakuine makse suureneb pärast maksepuhkust?
Maksepuhkuse lõppedes jaotatakse maksepuhkuse perioodi ajal maksmata jäänud laenu põhiosa maksed edaspidiste osamaksete vahel. See tähendab, et laenu igakuised tagasimaksed peale maksepuhkuse lõppu suurenevad. See, kui palju laenumakse peale maksepuhkuse lõppu suureneb, sõltub sellest kui pikk periood on jäänud laenu lõpuni. Kui enamik laenu tagasimakseid on alles ees, siis on mõju igakuisele laenu osamaksele väiksem. Mida lühem on aga laenu lõpuni jäänud periood, seda suurem on maksepuhkuse mõju edaspidistele laenu osamaksetele.
Selleks, et laenu tagasimaksed oleksid jõukohased ka peale maksepuhkuse lõppu, on laenusaajal võimalik taotleda maksepuhkuse perioodi võrra laenu lõpptähtaja pikendamist.
KUIDAS maksepuhkust taotleda?
Jagame kolme lihtsat sammu maksepuhkuse taotlemiseks:
1. Pöörduge panga poole kohe kui näete, et finantskohustuste täitmisega võib tekkida raskusi.
2. Maksepuhkuse taotlemiseks eraisikuna täitke avaldus internetipangas Laenamine/Kindlustamine menüüpunktis. Laenude puhul valige Laenud → valige leping, millele soovite maksepuhkust taotleda → Maksepuhkuse taotlus.
Liisingu puhul valige Laenamine/Kindlustamine → Liising → valige leping, millele soovite maksepuhkust taotleda → Muutmise taotlus.
3. Analüüsime igat taotlust eraldi ning võtame Teiega personaalselt ühendust. Taotluse staatust saate jälgida ja lepingu muudatuse allkirjastada internetipangas.
Lisaküsimuste tekkimisel võtke ühendust SEB klienditoega telefonil 665 5100 või leppige meie nõustajaga kokku aeg videokohtumiseks.