Rahaasju tuleb ajada ka ajal, kui soovitatakse tungivalt püsida kodus ning vältida lähikontakti teiste inimestega. Kuidas poes turvaliselt maksta või automaadist ohutult raha kätte saada? Neile ja teistele küsimustele vaatame nüüd koos peale.
Pangakaart ja sularaha
Kõige üldisem soovitus on kasutada võimalikult vähe sularaha ning maksta kaardiga igal pool, kus see on võimalik. Seda võiks teha kontaktivabalt viipega, et vältida makseterminali puudutamist. Kui aga peab tehingu ikka kinnitada PIN – koodi vajutusega, palun tehke seda kinnastega.
Kõik SEB pangaautomaadid töötavad edasi ja nüüdseks pannakse suuremat rõhku ka nende desinfitseerimisele. Samas, tõkestamaks viiruse levikut jälgige pangaautomaadi kasutamisel ohutusnõudeid: kasutage rahaautomaati kinnastega ning järjekorras seistes pidage kinni 2 meetrisest vahest. Pärast automaadi kasutamist desinfitseerige käed.
Sularaha ei ole vaja varuda ning samuti pole vaja pensionipäeval kogu pensionit automaadist välja võtta. Pangaarvel seistes on teie raha turvaliselt hoitud ning ei kao kuhugi.
Uuendused, piirangud ja uued võimalused
Eriolukorras on Eesti pangad tõstnud viipemaakse limiidi 50 euroni, et inimesed võimalikult vähe puutuksid kokku makseterminali klaviatuuridega. Viipemakse on väga hea kontaktivaba lahendus praegusel kriisiajal. Vajadusel saab viipemakse limiite mugavalt muuta SEB internetipangas või mobiilirakenduses. Kuid, tõstetud limiidiga kasvab proportsionaalselt ka võimalike kadude võimalus juhul, kui kaart satub võõra inimese kätte. Seega praegu tasub oma pangakaarte eriti hoolega hoida.
Praegune aeg soosib uute kasulike digioskuste õppimist. Internetipangas toimetamine võib esmakordsel kasutamisel näida keeruline, kuid siingi tasub eakamaid pangakülastajaid rahulikult juhendada. Küllap nad peagi ise ka näevad, kui lihtne ja mugav on igapäevaseid rahaasju ajada arvutis ning et selleks pole sugugi vaja võtta ette käiku pangakontorisse. Kes aga väga pelgab internetipangas iseseisvat rahaasju ajada, sellele on pank sisse seadnud võimaluse videokõne teel pangatelleriga suheldes igapäevaseid pangatoiminguid teha.
Pangakontorit saab praegu külastada vaid eelregistreerides. Kontori külastust saab eelregistreerida panka helistades ning kõne käigus saab ka konsulteerida, kas soovitud tehingu tegemiseks on üldse vaja panka kohale tulla või saaks selle korda ajada hoopis digikanaleid kasutades. Kõik nõustamised – investeerimine, maksepuhkuste taotlemine, laenutaotlused – toimuvad digitaaselt ja peaaegu kõiki lepinguid saab sõlmida arvuti tagant tõusmata digiallkirjastades. Ka siin innustame digitaalselt eesrindlikke kliente toetama ja suunama oma eakaid tuttavaid ja sugulasi. Hoiame neid eemale avalikest kohtades siis, kui seda annab vältida.
Ole tähelepanelik!
Kahjuks ka eriolukorras aktiviseeruvad kõikvõimalikud petturid. Seetõttu tasub rahaasjades olla topelt tähelepanelik. Näiteks kui märkate sularahaautomaadi juures midagi ebatavalist: midagi logisemas või mõnda täiendavat detaili, siis ärge sisestage PIN koodi, vaid jätke tehing pooleli ning teatage nähtust panka.
Tähelepanelik olge ka saabuvate e-kirjade ja SMSide suhtes. Ei maksa võtta väga tõsiselt üleskutseid uuendada kontot või teadet, et maksuamet on kandnud raha valele arvele. Petturite fantaasia on suur ning nende eesmärk üks – pääseda ligi teie rahale. Seega tasub vaadata, kellelt on tulnud kiri või päring ning kahtluse korral pangaga konsulteerida.
Kuna viipemakse limiiti on kahekordistatud, hoidke eriti hoolikalt oma pangakaarti, vältimaks selle sattumist võõrastesse kätesse. Ostudel pidage silma peal ning kui märkate midagi ebatavalist või kahtlustate kaardi kuritarvitamist, võtke taas ühendust pangaga.
Kristina Traks
vabakutseline ajakirjanik