Laps vajab varsti uut sülearvutit, samuti on aeg kavandada pere puhkusereisi ja tegelikult ka väikest remonti. Silmapiiril terendab kallim autohooldus ja jõulud on ka juba paari kuu kaugusel … Kas kõlab nagu väljakutseid täis finantselu? Just vastupidi. SEB uuenenud mobiilirakendusega saate oma eesmärke ajateljel rivistada, korraldada oma kogumist automaatseks ning järjepidevalt liikuda oma eesmärkide saavutamise poole.
Ajal, mis koroonakriis on pannud paljud meie plaanid ooterežiimile, kodune karantiinis viibimine annab lisavõimalusi kokkuhoiuks. SEB mobiilirakendusse lisandunud uue kogumislahendusega saate sättida endale kuni viis kogumiseesmärki, seada neile tähtajad ning alustada raha kogumisega just praegu, kui selleks on üks sobivamaid perioode meie kõigi elus.
Kuidas seda teha?
1. Pange kirja eesmärgid, mille saavutamine vajab täiendavaid finantsressursse. Vajadusel saate kalkulaatori abi välja arvutada regulaarse püsimakse suuruse kogumishoiusele, et jõuaksite soovitud ajaks eesmärgini;
2. Kui Teil on seni oma finantstagavara kogumata, on kõige õigem alustada just selle loomisega. Pere või majapidamise finantstagavara võib pidada piisavaks, kui see lubab ära katta vähemalt kolme kuu möödapäästmatuid kulutusi;
3. Defineerige, millal peavad eesmärgid täidetud olema. Finantstagavara puhul on parem koguda seda mõistlikult – nii, et kogumine ei võtaks pikki aastaid, kuid lubaks samas säilitada koguja senise elutaseme, ilma et kogumisega kaasneksid suured ohverdused.
4. Parem on, kui Teie plaan sisaldab nii suuremaid (kodu remont ja perepuhkus) kui ka väiksemaid eesmärke (jõulufondi loomine ja autohooldus). Kogumisele aitab kaasa ka see, kui lisate rakenduses iga eesmärgi juurde motiveeriva foto ja märksõna. Niiviisi saate mugavamalt jälgida kui suur protsent soovitud eesmärgist on kokku kogutud, mis annab Teile inspiratsiooni ja kindlust oma finantsplaaniga edasi liikumiseks. Meeldivaks teeb kogumise ka see, kui vahepeal mõni väiksem eesmärk saab täidetud. Ainult suurtest asjadest koosnev plaan võib küll tulevikus palju hüvesid lubada, kuid lühemas perspektiivis võib mingil hetkel Teie motivatsiooni korralikult vähendada, sest tulemused ei jõua kätte.
5. Olge järjepidev oma eesmärkide saavutamises. Rahatarkuse põhisoovitus on panna kõrvale vähemalt 10% oma põhisissetulekust ning 50–70% ootamatust sissetulekust. Kuid tõsi on ka see, et mida piiratum on inimese/perekonna eelarve, seda suuremat kontrolli ja distsipliini vajab kogumine. Samuti kehtib kogumise puhul ka vastupidine loogika.
Räägitakse, et kogumisele aitavad kaasa erinevad toetavad meetmed: unistuse visualiseerimine, selle silme ees hoidmine, samuti aga väikestest, jooksvatest kuludest keeldumine (kohvi kaasa ostmine või õhtusöök restoranis) ja emotsionaalsete ostude vältimine. Usume, et siin pole üheselt selgeid ja kõigile mõjuvaid reegleid. Ühe inimese jaoks võib hommikuse kohvi rutiin tähendada ühte päeva tipphetkedest, teise jaoks aga kahjulikku terviseharjumust, millest oleks hädavajalik keelduda … kõik on individuaalne. Ainult Teie ise teate kõige paremini, milline rahakogumise viis on Teie jaoks kõige õigem ja sobilikum, SEB on aga Teile sellel teekonnal toeks.
SEB uus kogumist soodustav rakendus vajab SEB mobiilirakenduse kasutamist või selle uuendamist (juhul kui olete juba mobiilirakenduse kasutaja). Uuendus on kasutajatele kättesaadav alates 24 aprillist nii IOS kui ka Android süsteemi kasutavatele telefonidele.