Jätkusuutliku investeerimise kolm alustala on välistamine, eelistamine ja muutuste esile kutsumine. Välistamisega hoidutakse investeerimast ettevõtetesse, mille tegevuses on küsimärke näiteks keskkonnaaspektides või suhetes ühiskonnaga. Ebasoovitavate ettevõtete hulka kuuluvad näiteks söe- ja relvatootjad ning ametiühingutega, töötajatega või klientidega ebasoovitavalt käituvad firmad. Investeerimisobjektide ümber toimuvat jälgitakse pidevalt ning mõnikord ollakse sunnitud portfellist jätkusuutlikkuse kaalutlustel müüma juba olemasolevad väärtpaberid. Samuti võib kunagi välistatud ettevõtmine oma tegevust korrigeerida ja niiviisi muutuda investeerimiskõlblikuks.
SEB on oma fondid jaganud vastutustundlikkuse skaalal kolmele tasandile. Kõigile meie fondidele kehtivad vastutustundlikkuse baasnõudmised. SEB spetsiaalsete eetiliste (ethical) ja vastutustundlike (sustainable) fondide välistamiskriteeriumid on aga tavafondidest rangemad. Eetilised fondid ei tühi näiteks investeerida, alkoholi, tubaka, hasartmängude ja pornograafiaga tegelevatesse firmadesse. Kõige rangemate kriteeriumitega vastutustundlikud fondid ei tohi lisaks eelnevale investeerdia ka gaasi- ja naftatööstuse ettevõtetesse.
SEB pensionifondid on eetilistel kaalutlustel väljunud mitmetest investeeringutest. Põhjuseks on olnud peamiselt sotsaalsed aspektid nagu näiteks ettevõtte suhted ametiühingutega. Kõigi uute investeeringute tegemisel on jätkusuutlikkuse küsimuste hindamine üks osa meie investeerimisprotsessist. Teiste fondide kaudu investeerimisel jälgime, kas fondivalitseja on ühinenud ÜRO vastutustundliku investeerimise (UN PRI) kokkuleppega. Üksikväärtpaberite puhul kontrollime, kas on aluseid ettevõtte välistamiseks.
Teatud ettevõtete või majandusharude välistamine võib mõjutada ka oodatavat tootlust. Usume, et pikaajaliselt on võitjad vastutustundlikult käituvad ettevõtted. Nii vähendame näiteks erinevate trahvide tõenäosust ja mõju meie investeerimisobjektide tegevusele. Samuti usume, et nii kliendid kui investorid eelistavad vastutustundlikkust üha enam ja pikaajaliselt väljendub see ka selliste ettevõtete kõrgemas väärtuses ja seega paremas investeerimistulemuses. Vastutustundlik investeerimise toob boonusena lisaks veel investorite hea enesetunde ja rahuliku une.
Välistamine on siiski vaid üks osa vastutustundlikust investeerimisest. Negatiivsete investeerimisobjektide välistamise kõrval on olulisemgi parema vastutustundlikkuse skooriga ettevõtete eelistamine ja rõhutamine ning dialoog firmadega, et aidata kaasa positiivsetele muutustele.
Endriko Võrklaev
AS SEB Varahalduse fondijuht