Ligi 40 protsenti Eesti elanikest väidab, et elukindlustus on liiga kallis, et seda endale lubada. Kui kallis on elu kindlustamine tegelikult ja millised tegurid hinna kujunemisel rolli mängivad, selgitab SEB Elu- ja Pensionikindlustuse äriarendusjuht Raili Reial.
Hind sõltub vanusest ja kindlustussummast
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse äriarendusjuhi Raili Reiali sõnul sõltub elukindlustuskaitse hind tänapäeval enamasti vaid vanusest ja kindlustussummast. Inimese tervislik seisund võib kindlustusmakse juures rolli mängida, kuid enamikul juhtudel mitte. Õnnetusjuhtumi kaitsete hind ei sõltu vanusest, vaid pigem sellest, kui riskantses keskkonnas inimene tegutseb – näiteks, kus ta töötab ja millega oma vaba aega sisustab. Mida riskantsem on töö või hobi, seda kallimaks võib õnnetusjuhtumi kaitse hind inimesele kujuneda.
„Eestis on tavapärase praktika kohaselt õnnetusjuhtumi kaitsetel 2–3 hinnaklassi. Kõige soodsam on hind neile, kes tegelevad näiteks tavalise metsajooksuga, töötavad õpetajana, arstina või kontoris. Teises hinnaklassis võib leida neid, kes harrastavad näiteks mõnda pallimängu. Igasugune kontaktspordiala on riskantne ja traumasid esineb rohkem. Ametitest on riskantsemad kindlasti need, mis on seotud füüsilise tööga või siis tööga, mida tehakse ohtlikumas keskkonnas (ehitus, liiklus, tööstus ja tehased). Täiesti eraldi toimub n-ö kolmanda grupi hinnastamine, kus detailid võivad olla väga erinevad. Siia gruppi liigituvad äärmuslikud spordialad ja ametid – näiteks motosport või lennundus,” selgitab Reial.
Loomulikult on kindlustusmakse suurus otseselt seotud kindlustussumma suurusega: mida suurema summa peale elu kindlustatakse, seda suurem on ka kindlustusmakse. Soovituslik kindlustussumma võiks katta vähemalt ühe aasta sissetuleku. Lisaks tasub arvesse võtta panust pere eelarvesse ning ülalpeetavate arvu ja laene.
Elukindlustus maksab kinopileti hinna
Ligi 60 protsendil elanikkonnast on kodukindlustus. Elukindlustust omab poole vähem inimesi. Sealjuures on uuringute järgi Eesti inimestele elus kõige olulisemad pere, lähedased, lapsed ja tervis. Peamiseks põhjuseks, miks elukindlustust ei sõlmita, tuuakse selle kallis hind.
Mõtiskledes elu väärtuste üle, lisab Reial: „Kui me võrdleme elukindlustuse hinda kodu- või liikluskindlustusega, siis kuumakse jääb üsna samasse hinnaklassi. Kaskokindlustus on koguni mitu korda elukindlustusest kallim. Mina näiteks maksan oma liikluskindlustuse eest sama palju kui oma elukindlustuse eest. Samas on minu elu ju palju väärtuslikum.”
Näiteks 30-aastasele, kes soovib kindlustada oma elu 30 000 eurole, maksab elukindlustus vähem kui 10 eurot kuus. Arvestades seda, kui kallis on meie tavapärane ostukorv või kinopilet, ei ole 10 eurot kuus kõrge hind, et suurendada oma lähedaste ja enda turvatunnet.
SEB-s jääb kindlustusmakse aastateks samaks
Elukindlustuse lepingu sõlmimisel on oluline tähele panna, kas kindlustusmakse jääb kogu lepingu perioodiks samaks või kasvab igal aastal koos vanusega.
„SEB elukindlustuslahenduse puhul jääb inimesele terveks kindlustusperioodiks see kuumakse, mis tal lepingu alguses oli. Ehk kui 30-aastane teeb 10 aastaks elukindlustuse ja maksab selle eest 9 eurot, siis järgnevad 10 aastat ta kindlustuse eest täpselt seda summat maksabki. Meie kliendid sõlmivad elukindlustuslepingu keskmiselt 10 aastaks, aga võib ka pikemalt või lühemalt vastavalt sellele, kui kaua on vaja maksta laenu- või liisingukohustusi või millal lapsed on täiskasvanuks saanud,” ütleb Reial.
Kindlustuskalkulaator arvutab personaalse hinna
SEB kindlustuskalkulaator võimaldab saada personaalse elukindlustuse pakkumise. Rakendus võtab arvesse vanust, sissetulekut ja rahalisi kohustusi ning selle järgi arvutab kasutajale kindlustuslahenduste valiku ja soovituslikud kindlustussummad ning kindlustuse kuumakse.
Jaanika Reinmann
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse turundusjuht
Kindlustusandja on SEB Elu- ja Pensionikindlustus. Enne lepingu sõlmimist palun tutvuge tingimustega SEB kodulehel www.seb.ee ja vajadusel registreeruge nõustamisele.