Kodulaenu maksmisega raskustesse sattumine ning seetõttu kodust ilma jäämine on üks kurvemaid olukordi, mis perega võib juhtuda. Et laen saaks pangale tasutud ka ajal, mil perel on majanduslikult keeruline, tasub kaaluda kodulaenu kindlustamist.
Tartus elav Vivian ütleb, et tal hakkab kõhe, kui mõtleb selle peale, et nende väike pere võiks laenuga ostetud kodust mingil põhjusel ilma jääda. Vivian töötab loomakliinikus assistendina ja kasvatab üksi kahte tütart. Pere elab 10 aastat tagasi laenuga ostetud korteris ning igakuiselt maksab Vivian laenu pangale tagasi ca 300 eurot. „See on meie jaoks suur summa,“ ütleb ta, kuid lisab, et on siiski olnud väga umbusklik erinevate kindlustuspakkumiste suhtes. „Mul tekib kohe mingi tõrge, kui midagi väga aktiivselt pakutakse. Olen ikka mõelnud, et küll me hakkama saame ning et ma ei taha suurendada oma igakuiseid püsikulusid veel ühe kindlustusmaksega.“
Eelmisel aastal oli Vivian emotsionaalseks toeks oma parimale sõbrannale, kes õnnetuse tagajärjel jäi ajutiselt töövõimetuks. Mis tähendas eelkõige keskendumist taastusravile ning pikemat töölt eemalolekut. See omakorda vähendas sissetulekuid. „Ta oli omadega küllaltki hädas ja ütles, et laenukaitse kindlustus oli väga heaks abiks – üks mure ikkagi vähem,“ räägib Vivian. Kõik see pani Viviani endagi finantsolukorda analüüsima. „Mul pole eriti sääste, elame palgapäevast palgapäevani ja meie pere eelarve on küllaltki pingeline. Sellepärast tundus mõistlik oma laenukohustus kindlustada,“ selgitab Vivian. „Olen üllatunud, kui kiiresti võivad asjad muutuda ning et sisuliselt üleöö võib sissetulek kordades väheneda ning võib sattuda majanduslikku raskusesse. Sellepärast on hea mõelda, et vähemalt koduta me kohe ei jää, isegi kui peaks midagi minuga juhtuma.“
Mis on laenukaitse kindlustus?
Koduostmine ja selleks laenu võtmine on üks elu suuremaid otsuseid ning seda tehes mõeldakse läbi ka olukorrad, kui sissetulekud pole enam sellised, mis laenu võttes. Keegi meist ei taha leida end olukorrast, kus perekonda ähvardab kodust ilmajäämine, sest perekonna sissetulekud vähenenud ning laenu tagasimaksmine raskendatud.
Üks võimalus end taolise olukorra vastu kindlustada on laenukaitse kindlustus. See hüvitab laenumaksed või osa sellest kui olete haiguse tõttu ajutiselt töövõimetu või teiega juhtub halvim. See kindlustab, et teie perele jääb kodu alles.
Laenukindlustuse sõlmimine ei ole kohustuslik nagu on laenuga ostetud kinnisvara kindlustamine, kuid see on väga mõistlik ja soovitav. Praeguses eriolukorras on hästi näha, kui kiiresti võib muutuda perede majanduslik seis.
Millele lepingut sõlmides tähelepanu pöörata?
Tehke kindlaks, millal leping kehtima hakkab, kui pikk on kindlustuskaitse ooteaeg ja omavastutus. Tähelepanu tasub pöörata ka kindlustustingimustes välja toodud punktile, kes saavad laenukaitse kindlustust sõlmida. Laenukaitsekindlusse saab valida elukindlustuse, raske tervisekahjustusekindlustuse, töövõimekaotuse ja töökaotuse kaitse. Mis neil täpselt vahet on, aitab selgitada meie kindlustusnõustaja. Nagu iga kindlustuslepingu puhul tasub ka laenukaitse puhul viia end kurssi välistustega ehk nende juhtumitega, mille puhul kindlustushüvitist ei maksta.
Soovitame enne lepingu sõlmimist hoolikalt tutvuda tingimustega SEB kodulehel www.seb.ee ja vajadusel pidada nõu AS-i SEB Pank või SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaali töötajaga. Töökaotuse kindlustuskaitse osas on kindlustusandja AB “Lietuvos draudimas” Eesti filiaal. PZU on AB “Lietuvos draudimas” Eesti filiaali kaubamärk Eestis. AB “Lietuvos draudimas” on Leedu kahjukindlustusselts, mis kuulub rahvusvahelisse PZU kontserni. SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal tegutseb AB “Lietuvos draudimas” Eesti filiaali kindlustusagendina ja on kantud Finantsinspektsiooni veebilehel avalikustatud kindlustusvahendajate nimekirja. Nimekirja leiate aadressilt www.fi.ee. Teiste kindlustuskaitsete osas on kindlustusandja SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal.