Kas olete mõelnud, mis juhtub teie lähedaste rahalise seisuga, kui te ei saa haiguse tõttu enam tööl käia? Tulud vähenevad, aga igapäevased kulud jäävad samaks või suurenevad. Abi ja kindlustunnet võib pakkuda kindlustus.
Tänapäeva meditsiin areneb kiiresti ning arstidel õnnestub üha sagedamini inimesi terveks ravida ja päästa. Iga päästetud elu on võit ühiskonnale, kuid haigusega võideldes ning sellest taastudes tuleb haigel ja tema lähedastel läbida raske majanduslik eksam: tulla toime vähenenud sissetulekuga, kuid sama suurte või lausa suuremate kulutustega.
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse riskijuhi Raili Reiali sõnul ei taju inimesed alati, kui suur on risk haigestuda kriitilistesse haigustesse: „Kui Eesti inimene mõtleb enda kindlustamise peale, siis tunnetab ta pigem õnnetusjuhtumi, mitte näiteks pahaloomulise kasvaja, infarkti või insuldi riski. Statistika aga räägib hoopis teist keelt,” sõnab Reial.
Õnnetusjuhtumit saab ise paljuski ära hoida, kui mõelda ennetavalt ohuteguritele ja vältida riskikäitumist. Raske haigus pahatihti aga elustiili ja vanust ei küsi. „See pole üldse harv juhus, kui meie kindlustusseltsile esitab kriitilise haiguse kahjujuhtumi kirjelduse noor ja sportlik meesterahvas, kellel tuleb leppida haigusega. Samas on tal tarvis tasuda laene ja liisinguid, millele lisanduvad iga päev ka arstimite kulud,“ ütleb riskijuht.
Mida kriitiliste haiguste lisakindlustus annab?
Kriitiliste haiguste lisakindlustusega saab ennast kindlustada enamiku raskete haiguste vastu, nagu pahaloomuline kasvaja, südameinfarkt või mõni operatsiooni nõudev südamehaigus, neerupuudulikkus, ajuinsult. Kõik need haigused nõuavad väga pikka ja kulukat ravi.
„See lisakindlustus annab võimaluse keskenduda ravile ja tervise taastamisele. Mõeldud on see eelkõige selleks, et pärast raske haiguse üleelamist säiliks normaalne elukvaliteet ning oleks võimalik katta taastumiseks ja toimetulekuks vajalikud kulutused. Väljamakstav kindlustussumma kompenseerib raske haigusega kaasnevat sissetuleku vähenemist ja raviga seotud lisakulusid.
Kuna raviperiood võib olla pikk, soovitame kliendil valida kriitiliste haiguste lisakindlustuse summaks kuni 50% elukindlustussummast. Kindlustusjuhtumi korral saab raha kasutada oma äranägemise järgi,“ lisas Reial.
Põlevat maja ei saa enam kindlustada tulekahju vastu ning seetõttu tehakse enne lepingu sõlmimist ka riskihindamine. Selle käigus tehakse kindlaks kliendi tervislik seisund ja see, kas tervis võimaldab kindlustust pakkuda. Näiteks ei ole võimalik kriitiliste haiguste kindlustust teha juhul, kui haigus on juba diagnoositud. Muu püsiva terviseprobleemi (näiteks kõrge vererõhu) korral võib kindlustusmakse olla mõnevõrra kallim.
Kasulikke soovitusi elukindlustuse sõlmijale
Kriitiliste haiguste lisakindlustust saab sõlmida koos elukindlustusega. Enne kindlustuslepingu sõlmimist on hea mõelda paarile olulisele punktile.
• Mõelge läbi kõik oma kohustused, nii rahalised, vältimatud kulud kui ka vastutus lähedaste ees. Kui perel on näiteks pangalaenu jääk 50 000 eurot, siis tasub võtta ka sama suur elukindlustuskaitse.
• Elukindlustussumma peab tagama vähemalt üheaastase puhveraja ja stabiilse rahalise seisu. Selle summa leidmiseks korrutage oma praegune kuusissetulek vähemalt 12-ga. Arvestage igakuiste väljaminekutega ka pärast rasket elujuhtumit.
• Hinnake realistlikult oma elustiili ja -viise, hobisid ja võimalikke riske ning tehke elukindlustus koos lisakindlustustega neid arvesse võttes.
• Enne lepingu sõlmimist tutvuge kindlasti tingimustega ja pöörake tähelepanu välistustele. Lisaküsimuste korral pidage nõu panga- või kindlustusspetsialistiga.
Tervise Arengu Instituudi andmetel oli 2013. aastal Eestis üle 15 000 surmajuhtumi, millest 8290 oli põhjustatud vereringeelundite haigustest (näiteks infarkt või insult). Surmapõhjusena järgnesid pahaloomulised kasvajad, millesse suri mullu 3678 inimest, ning õnnetusjuhtumid, traumad ja mürgistused, mille tõttu suri 1002 inimest.
Kriitiliste haiguste lisakindlustust pakub AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus. Soovitame enne lepingu sõlmimist hoolikalt tutvuda tingimustega SEB kodulehel www.seb.ee ja vajadusel pidada nõu AS-i SEB Pank või AS-i SEB Elu- ja Pensionikindlustus töötajaga.
Jaanika Reinmann
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse turundusjuht