Oma kodu ostmisel muutub oluliseks iga pisimgi detail. Kui inimesed leiavad sobiva elupaiga, siis tahavad nad võtmed võimalikult kiiresti kätte saada ja sisse kolida. Ent enne ja pärast uue kodu ostmist on vaja siiski teha mitu vajalikku sammu. Mis need on?
1. Omafinantseeringuks raha kogumine
Tavaliselt on kodulaenu saamiseks vaja omafinantseeringut. Selleks tasub juba varakult koguma hakata, et piisav summa kodu soetamise ajaks koos oleks. Igakuise raha kõrvalepanekuga harjute varakult olukorraga, kui tuleb iga kuu kodulaenu makseid tasuda, ja õpite hindama oma maksevõimekust.
Omafinantseeringu puudumisel võib kasutada ka lisatagatist – korterit või eramut, mis ei pea tingimata kuuluma teile. Kui laenu tagatiseks olev eluase ei ole teie kodu, siis saab laenusumma olla kuni 60% vara turuväärtusest.
Lugege lisaks: Noore pere laen KredExi käendusel
2. Nõustamisel käimine
Enne kui hakkate uut kodu valima, on mõttekas käia pangas nõustamisel. Koos spetsialistiga saate oma rahalised vajadused ja võimalused üle vaadata.
Lugege nõustamisest lähemalt.
3. Vajaduste realistlik hindamine
Selleks, et kodu pakuks rõõmu, soovitame hinnata oma kodu maksumust objektiivselt. Vaadake oma finantsseisu: kas olete võimeline majandusliku olukorra halvenedes (näiteks töökaotuse korral) või intressimäärade suurenedes laenu tasuma? Samuti võtke arvesse uue kodu ostmisega kaasnevad igakuised kulutused. Laenumaksetele võib lisanduda tasu transpordile või parkimisele ning kindlustusele.
4. Laenutaotluse esitamine
Kui olete oma soovid objektiivselt üle vaadanud ning leidnud sobiva elamispinna, siis esitage pangale laenutaotlus. Seda saab mugavalt teha internetipangas või kodulehel. Enamasti soovib pank ka mõnda täiendavat dokumenti, näiteks ostetava objekti hindamisakti. Kui kogu vajalik info ja dokumendid on pangale edastatud, saab pank teha otsuse laenu väljastamise ja selle tingimuste osas.
5. Laenulepingu allkirjastamine
Saades positiivse laenuotsuse, tuleb esmalt allkirjastada laenuleping. Seejärel saab sõlmida notariaalse lepingu hüpoteegi seadmiseks ja uue kodu ostuks. Kindlasti tuleb lepingu tingimusi enne allkirjastamist hoolikalt lugeda ning kõik punktid endale selgeks teha. Küsige julgelt, kui midagi on ebaselge ja paluge vajadusel asjad veel kord üle selgitada. Kodulaen on pikaajaline kohustus ning seetõttu tuleb arvestada erinevate stsenaariumitega tulevikus. Näiteks, kui tekib pere juurdekasv ja vajate maksepuhkust või soovite hoopis eluaset vahetada ja olemasoleva maha müüa või soovite laenu ennetähtaegselt tagastada.
6. Kindlustuse sõlmimine
Kui uus kodu on ostetud, tuleb tuleb sõlmida kodukindlustus, mis näiteks tulekahju, veekahjustuse või murdvarguse korral aitab tekkinud kahjusid katta. Lisaks tasub enda turvatunde tagamiseks mõelda ka sellele, mis saab siis, kui teiega midagi juhtub ja laenu tagasimaksmine muutub keeruliseks. Selliste olukordade lihtsustamiseks tasub sõlmida laenukaistekindlustus, millega saate abi maksmisperioodi sagedasemate takistuste korral.
7. Uue kodu omaniku rõõmud
Mõelge, kuidas sisustate oma uut kodu. Kas teil on olemas vajalik mööbel, kodumasinad, elektroonika, tekstiilid, valgustid ja teised sisustuselemendid või tuleb neid alles ostma hakata? Tehke vajalike ostude nimekiri, koostage eelarve ning seejärel plaan – mis on hädavajalik sissekolimiseks ning mille ostmist saate esialgu edasi lükata. Võib-olla saate oma kodu sisustamisel kasutada ka sõprade abi või meisterdada midagi ise.
8. Halduriga kohtumine kord aastas
Selleks, et pärast kodulaenu võtmist ja uue kodu ostmist teie rahaasjad endiselt sujuvalt laabuksid, tasub kord aastas konsulteerida oma halduriga. Spetsialist oskab teile anda häid juhiseid ja nõuandeid, kuidas rahaasju ka tulevikus edukalt planeerida.
Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik