Internetis ostlemine on muutunud igapäevaseks tegevuseks, mistõttu on oluline teada, kuidas tagada oma andmete ja raha turvalisus.
Internetis ostmine ja maksete tegemine on väga mugav – kõike saab teha sõltumata ajast ja kohast ning see säästab aega ja raha, sest veebipoodide kaubad on tavaliselt ka soodsamad. SEB andmetel on Eestis veebikaubandus viimastel aastatel kasvanud kiiremini kui maailmas keskmiselt ning Eestis sooritab internetioste koguni üheksa inimest kümnest. Kuid nii virtuaalses kui ka reaalses keskkonnas tuleb oma andmete edastamise ja tehingutega olla tähelepanelik. Näiteks kui sisestada kaardi andmed veebilehele veendumata selle turvalisuses, on võimalus, et petturid saavad pangakaardi andmed varastada ja neid kasutada. Risk suureneb, kui ost tehakse tasuta WiFi-ga avalikust arvutist.
Turvalisteks internetiostudeks soovitame järgida lihtsaid reegleid:
1. Turvaliste e-ostude ehk 3D Secure programm on parim turvalisuse garantii
Kuidas veenduda, et veebipood on turvaline? Eksperdid nõustuvad, et kõige turvalisemad lehed on need, mis kasutavad 3D Secure’i kaitset. See tähendab, et peate lisaks kaardi andmete sisestamisele tegema lisatuvastuse (nt internetipanga kasutajatunnuse ja koodiga). 3D Secure’iga kaitstud lehti saab tuvastada Mastercard SecureCode ja/või Verified by Visa logo järgi.
Veenduge alati, et makse tegemisel või andmete sisestamisel algab lehe aadress tavalise „http“ asemel „https“-ga. See tähendab, et andmeid edastatakse krüptitult. Ja muidugi – sooritage oste oma seadmest, kuhu on installitud viirusetõrjeprogramm ning millel on usaldusväärne ja parooliga kaitstud internetiühendus.
2. Kus on minu arve?
Populaarses ja hea mainega veebipoes ostes saate e-kirjaga ostu kinnituse ja arve. Kui arve pole saabunud, tasub pöörduda toote/teenuse pakkuja poole. Arve puudumine võib olla tingitud tehnilistest probleemidest, kuid see võib ka tähendada, et sooritasite ostu petusaidil.
Kaardiandmete väljapetmisel on tavapärane, et esialgu kaovad kontolt väikesed summad ja kaardi omanik ei pruugi seda isegi märgata. Seetõttu võiksite vähemalt kord kuus kontrollida oma konto väljavõtet ja üle vaadata tehtud tehingud.
3. Kahtluse korral otsige tagasisidet
Enamasti piisab kiirest internetiotsingust avastamaks, et veebipood, kust plaanisite osta, on saanud hulga halbu hinnanguid – kliendid kurdavad, et nad pole kaupa kätte saanud või on muid probleeme. Sellisel juhul tasub leida muu veebipood, et vältida edasisi võimalikke pettusi või probleeme.
4. Olge rakendustega ettevaatlik
Raha kaotamises ei ole alati süüdi petuskeemid. Näiteks on juhtumeid, kui kasutajate endi hooletus põhjustab ebameeldivaid tagajärgi. Kui nõustute laaditud rakenduse tingimustega neid lugemata, ei pruugi te teada, et teie kontolt võetakse selle kasutamise eest iga kuu kindel summa.
Enne rakenduse laadimist tasub samuti vaadata teiste kasutajate tagasisidet ja teha kiire internetiotsing.
5. Kaitse õnnetuste eest
Üsna tavalised on juhtumid, kus laps kasutab vanema arvutit või nutitelefoni ja teeb ostu ise seda teadvustamata. Kahjuks on ebatõenäoline, et selliste ostude eest raha tagasi makstakse, kuna pettust ei olnud. Kui lubate oma lapsel arvutit või telefoni kasutada, veenduge, et olete välja logitud kontodelt, millega teie kaart on seotud (näiteks ebay.com või tasuliste võimalustega rakendus).
6. Eraldi kaart veebiostude tegemiseks
Hea turvalahendus on eraldi kaart, mida kasutate ainult veebis ostmiseks ja mis pole teie põhikontoga seotud. Kandke raha oma internetiostude kontole ainult siis, kui plaanite ostu teha.
7. Mida teha, kui olete langenud pettuse ohvriks?
Kui tegite ostu poes, mis ei paku 3D Secure’i kaitset, võtke ühendust teile kaardi väljastanud pangaga. Praktika näitab, et sellistel juhtudel on võimalus raha oma kontole tagasi saada, kui pangal on võimalik oma partneritega Visa või Mastercardi süsteemist õigeaegselt ühendust võtta. Kaardiorganisatsioonid võivad petisest kaupmehega ühendust võtta ja proovida temalt raha tagasi saada. Kõigist veebipõhise andmepettuse juhtudest tuleks ka politseisse teatada, isegi kui summa on väike.
Teade koos vajaliku infoga on muuhulgas võimalik politseile edastada küberkuritegude teadete edastamise lehelt.
Linda Ezerkalna
vabakutseline ajakirjanik