Küberpetturid tegutsevad täna veebis ja telefoni teel, lubades inimestele tulusat investeerimisvõimalust ja kiiret rikastumist. Selle asemel jäävad aga pettuste ohvrid kogutud säästudest ilma. Kuidas siis petuskeemi ära tunda?
Petturid lubavad kiiresti suurt kasumit
Mõte välkkiirelt rikkaks saamisest on ahvatlev, kuid enamasti liiga hea, et olla tõsi. Petturid pakuvad tuluteenimise võimalust erinevate „investeeringutega“: aktsiate või võlakirjade ost, krüptovaluuta, väärismetallid jm. Pakutakse maaostu võimalust mõnes välisriigis või investeerimist kiiresti kasvavasse alternatiivenergiasse.
Pole tähtis, millisesse varaklassi investeeringuid pakutakse. Ühine joon pettustel on lubadus saada osa kiirest võidust igasuguse riskita: ahvatletakse lubadustega teenida lühikese ajaga kordades rohkem tulu võrreldes algse investeeringuga. Petturid kinnitavad, et raha kaotamise võimalus puudub. Tuleks meeles pidada, et iga investeeringuga kaasneb risk. Mida kõrgem on lubatud tulu, seda kõrgem on ka investeeringuga kaasnev risk.
Kurjategijad püüavad survestada tegema investeerimisotsus nii kiiresti kui võimalik. See on üldtuntud trikk. Avaldatakse survet võimalikult kiiresti otsustada, võttes pettuse ohvritelt võimalus asjatundjaga nõu pidada või olukorda rahulikult ja ratsionaalselt hinnata. Küberpetturid võivad väita, et börs sulgub peagi ja tulus investeerimise võimalus kaob koos sellega või ähvardavad pakkuda investeerimise võimalust kellelegi teisele.
Kui pettur on pakkumise kaalumiseks või raha kogumiseks veidi aega andnud, palutakse investeerimise võimalustest mitte kellelegi rääkida. Väidetavalt kehtib see pakkumine ainult konkreetsele inimesele ning kui sõna levitatakse, võetakse õigus investeerida.
Mida teha, kui saate sellise pakkumise?
Iga investeerimispakkumine ei ole tingimata kelmus, kuid igasse pakkumisse tasub suhtuda tähelepanelikult ja võtta aega, et uurida helistaja tausta ning väidetava investeeringu tausta. Veelkord – kiiresti rikkaks saamise võimalus tundub ahvatlev, kuid külma pea säilitamine on äärmiselt oluline, et mitte oma raha valedesse kätesse kaotada seda kunagi tagasi saamata.
• Investeerimispakkumise saamisel pidage nõu asjatundjaga – näiteks pöörduge oma panka
• Ärge andke järgi survele pakkumisest vaikida, vaid arutage seda oma lähedastega
• Kui teile pakutakse võimalust investeerida fondi või mõne ettevõtte kaudu, kontrollige Eesti Panga kodulehelt, kas mainitud fondil või ettevõttel on investeerimistegevuse luba
• Kogenud investorid suurendavad investeeritavat rahasummat enamasti mitte rohkem kui kümmekond protsenti aastas. Kui teile pakutakse võimalust mõne kuu või isegi aastaga hüppeliselt investeeringut suurendada, on tegemist ohumärgiga. Selline investeering on liiga hea, et olla tõsi.
• Keegi ei saa lubada garanteeritud tulu. Iga investeeringuga kaasneb risk. Mida suurem on lubatud tulu, seda suurem on risk raha kaotada.
• Oluline on välistada korduvad investeerimiskutsed. Kui kord sattuda pettuse lõksu, jätkavad petturid kõnedega: näiteks võidakse andmeid müüa teistele petturitele või väidetakse, et investeeritud summa kättesaamiseks peate investeerima veel teatud summa.
Tasub meeles pidada, et kahtlaste investeerimispakkumiste saamisel peaks pöörduma politseisse. See mitte ainult ei kaitse teid ennast, vaid aitab ka tulevikus pettusi vältida.