Paljudele tundub, et investeerimine on väga keeruline tegevus. Samas selleks, et tagada oma säästudele inflatsiooni ületavat aastast kasvu (7% ringis), pole tegelikult väga palju keerulisi teadmisi vaja ning esialgu piisab vaid põhimõtete arusaamisest ja lihtsate reeglite järgmisest. Vaatame neid koos üle.
1. Alustage investeerimisega võimalikult vara
Investeerimise üks peamiseid rikkuse tootjaid on nn liitintress [selle nähtuse matemaatiline võrrand on (1 + aastane tootlusprotsent) astendatud aastate arvuga], mille mõju seisneb selles, et aastate jooksul toodavad intressi nii investeeritud summad ise kui ka nende toodetud intressid. Nii kasvavad teie säästud 10% intressi korral 10 aastaga mitte 100%, vaid 160%, 20 aastaga 600% ja 30 aastaga lausa 1600%. Seega võib investeerimises aastate arv olla kaalukam teenimise argument kui investeeritud summa ise. Nagu reklaamis öeldakse – alusta juba täna.
Avage kalkulaator ja arvutage kui palju te hakkate I ja II sambast pensioni saama.
2. Investeerige regulaarselt
Ilmselt on selge ega vaja kordamist argument, et investeerimine, pensionifondidesse raha kogumine ja säästmine peavad olema regulaarsed. Olles nüüd informeeritud, et iga säästetud euro on võimeline 20 aasta perspektiivis 6 eurot juurde tootma, arvestame sellega, et raisates oma raha täna ära, raiskame nii raha ennast kui ka selle tulevikupotentsiaali, mis on kordades suurem. Seega – säästame oma investeeringute jaoks raha ja harjutame finantsilist distsipliini, mäletades, et meie eelarvet ja parimaid kavatsusi rikuvad emotsionaalsed ostud ja väiksemad, märkamatud kulutused. Parim säästmisnipp on maksta endale esimesena ehk igast sissetulekust kanda kohe automaatselt osa rahast kuskile teisele kontole või investeeringutesse.
3. Hajutage oma investeeringuid
Investeerida võib väga mitmetesse instrumentidesse ja seda võib teha nii iseseisvalt (valides erinevaid finantsinstrumente) kui ka kasutades panga pakutud fonde. Iseseisev investeerimine nõuab finantsilist asjatundlikkust, head informeeritust ja aega, mida sellele alale pühendada. Pensioniks kogujale, kelle huvid nii väga investeerimist ei puuduta, piisab arvatavasti panga pakutud fondidest ja pädevusest, kuid ka siin on mängus teatud reeglid. Agressiivsemad fondid, mis pakuvad suuremat tootlust, on ka veidi riskantsemad, sest koosnevad põhiliselt ettevõtete aktsiatest. Teame omast kogemusest, et majandusel võib minna väga erinevalt ja seega on ka investeeringud ettevõtetesse veidi riskantsemad. Konservatiivsemad fondid pakuvad küll madalamat tootlust, kuid see-eest võib nende riskitaseme viia pea nullini selleks, et kogutud raha mitte kaotada. See tulemus on saavutatud tänu fondi rahade investeerimisele võlakirjadesse, mille tootlus ja riskitase on madalad. Tootlus käib investeerimise maailmas riskiga alati käsikäes, seega otsustage enne oma vahendite paigutamist enda jaoks ära, milline strateegia teile isiklikult sobib ja laseb majanduskõikumistest hoolimata rahulikult magada.
4. Valige sobilik fond
Samas on ka fondide valikul kogenud investeerijatel oma loogika pakkuda. Eeldades, et pikas perspektiivis majandus ikkagi areneb, elu läheb paremaks ja areng ei taandu, saavad majandused ja ettevõtted piisava aja jooksul igast majanduskriisist üle, genereerides oma investoritele kasu. Seega võiks investeerimise teekonna alguses, kui aega raha kasutamiseni on üle 10 aasta, valida oma rahalise potentsiaali kiiremaks kasvatamiseks agressiivsem fond. Sellisel juhul ei pea me laskma lühiajalistel majanduskõikumistel ennast heidutada ja toimime põhimõttel „ostan ja hoian“. Kui piisav finantsiline baas on loodud ja me ei saa kogutud raha kaotamist enam endale lubada (keskmiselt 5–7 aastat enne pensionile minekut), viime suurema osa oma säästudest konservatiivsematesse fondidesse, kus ei ole küll suuremat tootlust, kuid on väiksem risk, et meie raha kaotsi läheb. Ja bingo – oletegi ennast pensioniks kindlustanud.
Nagu näete, ei ole investeerimine suur teadus. Selle alustamiseks aga soovitame kindlasti pöörduda spetsialisti poole, et koos koostada täpselt teie jaoks sobilik pensioniks kogumise plaan. Reeglina toimuvad need konsultatsioonid tasuta. Neile, kes tunnevad huvi investeerimise vastu, soovitan soojalt tutvuda SEB rahatarkuse kursuse loengutega investeerimise teemal (tunnid nr 8 ja 9). Seal saate 15 minutiga hea ettekujutuse investeerimise alustaladest ja saate juba detailsemalt ette kujutada, kuidas muuta oma tänased ressursid tuleviku rikkuseks. Edu investeerimisel ja kindlat meelt!
Soovite pikaajalist kogumist spetsialistiga arutada?
Kristofer Vähi
SEB Markets osakonnajuhataja
Eelnev teave on informatiivse iseloomuga. Seda ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. SEB ei vastuta ülaltoodud teabe põhjal tehtud investeerimisotsuste eest ning investeerimisotsust ei tohiks teha üksnes käesolevas artiklis esitatud teabele tuginedes.
Investeering on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.