Raha kulutada on lihtsam, kui hakata seda tuleviku tarbeks koguma. Anname neli praktilist nõuannet, kuidas koguda nii, et tulevikus valmistaks kogutud summa kogujale rõõmu.
Kõige tähtsam - alustage kohe
Uuringud näitavad, et inimesed hakkavad alles viiekümnendates mõtlema eluperioodile, mil võiks vähendada töökoormust või jääda pensionile ja hakata täiel rinnal elu nautima. See võib olla aga liiga hilja, et koguda summa, mis tulevikus majandusliku kindlustunde tagaks. Selleks, et pettumusriski vähendada, on tark alustada kogumist varem. Alustades viis aastat varem, suureneb investeeringu lõpptulemus ligi poole võrra ja viieaastane viivitus vähendab investeeringu lõppväärtust umbes kolmandiku kuni neljandiku võrra.
Tutvuge kogumisvõimalustega või kui soovite enne valiku tegemist oma võimalusi arutada, siis tulge nõustamisele .
Kõige lihtsam esimene samm on endale digikassa vormistamine.
Tehke automaatne makse igal palgapäeval
Enne, kui hakkate palgapäeval raha kulutamise osas plaane tegema, tehke püsimaksekorraldus arvelduskontolt oma tuleviku kindlustamise lahendusse. Esimesed paar kuud on ehk keerulised pisut väiksema summaga igapäevaselt toime tulla, aga samas kasvab märkamatult teie rahasääst tuleviku tarbeks.
Lugege lisaks: Regulaarne kogumine III sambasse aitab pensionipõlves paremini hakkama saada
Säästke endale sobilik summa
Sageli küsitakse, mis on mõistlik summa, mida igakuiselt koguda. 10 eurot kuus on kuidagi vähe, et midagi suurt koguneks, samas 100 eurot kuus tundub ehk liiga palju. Ega ühtset head soovitust ei olegi. Kindlasti tasub kasutada kogumiskalkulaatorit ning arvutada, kui palju tulevikuks raha koguneb, kui praegu panna soovitud summa kasvama. Ei tasu koguda nii vähe kui võimalik, sest nii loote endale üksnes võltsi turvatunnet tulevikuks. Oma tuleviku heaolusse tasub investeerida niipalju kui praegu vähegi võimalik.
Kasutage ära maksusoodustusi
Kas teadsite, et kui kasutate III samba kogumislahendusi, siis saate igal aastal riigilt 20% tulumaksu tagasi. Seda juhul kui sissemaksed ei ületa 15% teie maksustatavast tulust aastas ega ka 6000 eurot. Näiteks kui iga kuu kogute oma III sambasse 50 eurot, siis järgmise aasta alguses saate tagasi 120 eurot tulumaksu, mille saate kogutule lisada. Kas kasutate III samba tulumaksusoodustust täies ulatuses, saate kontrollida tulumaksukalkulaatoriga.
Lugege lisaks: Kuidas maksimaalselt kasutada ära III samba tulumaksusoodustust
Peeter Schamardin
äriarendusjuht
Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks.
Fondi varasem tootlus ja tegevus ei ole lubadus ega viide fondi tuleviku tootluse või tegevuseesmärkide täitmise kohta. Fondi investeerimisega kaasnevad riskid ja võimalused, mis võivad tuua nii kahjumit kui kasumit, investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.
Maksusüsteemi õigusaktid võivad muutuda. Maksustamine oleneb isikuga seonduvatest asjaoludest, sealhulgas tema residentsusest jms.
SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Elu- ja Pensionikindlustus. SEB Elu- ja Pensionikindlustus ja SEB Pank vahendavad SEB Varahalduse pensionifonde.
Enne investeerimisotsuse tegemist palun tutvuge hoolikalt toote kohta avalikustatud teabega, sh tingimuste ja fondi prospektiga. SEB toodete kohta leiate teabe SEB kodulehelt www.seb.ee, teiste fondide kohta www.pensionikeskus.ee. Vajadusel registreeruge nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee.