II pensionisammas on teema, mis puudutab väga paljusid. Tihti võivad aga mõningad detailid ja nüansid jääda segaseks. Erinevaid küsimusi tekib nii värskelt liitunutel kui ka juba väljamakseid ootavatel inimestel.
1. Kas ma olen liitunud II pensionisambaga?
II pensionisambaga liitumine on kohustuslik kõigile, kes on sündinud pärast 1983. aasta 1. jaanuari. Kõigile neile, kes pole enne oma 18ndat sünnipäeva või varem tööle minnes ise omale pensionifondi valinud, loositakse Eesti Väärtpaberikeskuse poolt automaatselt üks fondi konservatiivse investeerimisstrateegiaga fondide hulgast.
Vabatahtlikult oli II pensionisambaga võimalik liituda aastatel 1942–1982 sündinud inimestel. Vabatahtliku liitumise viimane tähtaeg oli 31. oktoober 2010 ja praegu enam keegi vabatahtlikult II pensionisambaga liituda ei saa.
II pensionisambaga liitumist saab kontrollida Pensionikeskuse kodulehelt.
2. Millise pensionifondi ma olen valinud või peaksin valima?
Oma fondivalikut saate vaadata internetipangas või Pensionikeskuse lehel.
Sobiva fondi valimisel tuleks lähtuda sellest kui kaua teil on aega pensionini ning millised on teie kogumise eesmärgid ehk kui palju ootate fondilt tootlust. Oluline on läbi mõelda ka riskitaluvus ehk kui palju olete valmis tootluse teenimise nimel lühiajaliselt kaotama.
SEB pakub nelja erineva strateegiaga pensionifondi:
- SEB Konservatiivne Pensionifond
- SEB Optimaalne Pensionifond
- SEB Progressiivne Pensionifond
- SEB Energiline Pensionifond
Kui peaksite sobiliku fondi leidmisel hätta jääma, siis soovitame tulla pangakontorisse ja rääkida meie nõustajatega või lugeda täpsemalt, kuidas valida endale sobivat pensionifondi.
3. Kui palju raha ma II pensionisambasse maksan?
Kui olete liitunud II sambaga, siis suunatakse iga kuu 2% teie brutopalgast teie pensionifondi. Ka riik paneb oma panuse, suunates 4% teie töötasult makstava sotsiaalmaksu arvelt teie pensionifondi. Sellest kujuneb igakuine 6%-line kogumispensioni makse.
Tulenevalt seadusemuudatustest võib olla erisusi perioodil 2014 kuni 2017 tehtavatele II samba maksetele. Kui te otsustasite makseid jätkata ja/või suurendada, siis kehtivad teile kõrgemad maksemäärad perioodil 2014 kuni 2017. Seda, millised avaldused te olete esitanud, saate kontrollida samuti Pensionikeskuse kodulehelt.
4. Kas ma võin sissemakstud raha kaotada?
Pensionifondis võib sissemakstud raha väärtus vastavalt fondi tootlusele nii tõusta kui langeda. Pensionifondide raha hoitakse panga varadest eraldi ja seda ei arvestata pankrotivara hulka.
II samba pensionifondid on kaetud ka Tagatisfondiga, mis hüvitab pensionifondi osakuomanikele kahju, mis on tekkinud pensionifondile sätestatud nõuete rikkumise tulemusel.
5. Millal ma hakkan saama kohustusliku kogumispensioni väljamakseid?
II sambasse kogutud pensioniraha saate kasutama hakata vanaduspensioniealiseks saades. Kui jätkate töötamist pensionieas ja ei esita avaldust II pensionisambast väljamaksete saamiseks, kogute II sambasse pensionivara edasi.
Kui aga soovite kogutud raha kasutama hakata, siis esitage selleks avaldus pangakontoris või Pensionikeskuse veebikeskkonnas.
Lugege väljamaksete kohta lähemalt.
Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik
Oluline info:
AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus ja AS SEB Pank vahendavad AS-i SEB Varahaldus pensionifonde.
Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda kindlustuslepingu tingimustega ja/või fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga Pensionikeskuse kodulehel või SEB toodete osas SEB kodulehel ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.
Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.
Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.