Kuigi SEB analüüsid näitavad, et koroonaviiruse põhjustatud kriis on kasvatanud huvi investeerimise vastu, on palju neid III samba pensionifondidesse ja ka SEB Kasvuportfelli, Kasvuportfelli Pensioniks ja Kasvuportfelli Juunior kogujaid, kes muretsevad oma investeeringute pärast. Seetõttu oleme kokku kogunud meie klientide enim küsitud küsimused ja anname viis väärtuslikku nõuannet selle kohta, kuidas oma III sambaga toimida.
1. Finantsturgude kõikumises on oluline jääda rahulikuks
III sambasse kogujad on viimasel ajal märganud, et portfelli väärtus on suuremal või väiksemal määral langenud ning see süvendab kartust oma kogutud raha kaotada. Pensioniks kogumine on pikaajaline investeering, mis on paratamatult mõjutatud turu suuremast või väiksemast volatiilsusest. Tänast olukorda tulekski võtta kui ajutist väärtuste langust pika kogumisperioodi jooksul. Parim, mida hetkel teha, on jääda rahulikuks, keskenduda pikaajalistele eesmärkidele, mitte muretseda lühiajaliste turukõikumiste pärast ja jätkata regulaarsete maksete tegemist. Klientidel, kes ise oma III samba portfelli juhivad, tasuks mõelda investeeringute hajutatusele, sest majanduse taastumine võib olla ebaühtlane ja mõnede sektorite/regioonide taastumine võib võtta oluliselt kauem.
2. Muudatused olemasolevas portfellis võiksid olla põhjalikult kaalutletud
Sellised finantsturgude kõikumised mõjutavad nii aktsiaid, võlakirju, valuutat kui ka paljusid teisi finantsinstrumente. Kui haldate oma portfelli ise, siis lisaks oma investeerimisportfelli hajutatusele pidage kinni ka oma pikaajalisest investeerimisstrateegiast. Me ei soovita investeerimistrendide/-fondidega spekuleerimist – see on võrdlemisi keeruline ja tulemus võib oodatust halvem olla. Kui plaanite oma investeerimisriski järsult vähendada, vältige drastilisi muutusi. Nii realiseerite oma kaotuse ja kaotate võimaluse seda uuesti tagasi teenida. Kindlasti tasub meeles hoida, et investeerimisnõu saamiseks on Teil alati võimalus pöörduda meie investeerimisekspertide poole videonõustamise vahendusel.
3. Sissemakseid pole mõistlik peatada. Vajaduse korral saab sissemakseid vähendada
Kuigi kiusatus sissemaksete peatamiseks võib finantsturgude languses olla suur, siis hetkel ei ole see mõistlik. Kui hinnad turgudel langevad, on neid võimalik odavamalt osta ja saada sellest tulevikus, turgude taastumisel suurem kasu. Seega on hetkel hea aeg mõelda hoopis oma III samba sissemaksete suurendamisele. Nii lõikate „odavmüügilt“ suurimat kasumit. Samuti on tark investeerida regulaarselt, sest see võimaldab investeerida kogu majandustsükli vältel. Me keegi ei tea, kas hetkel on turgudel 15-protsendiline allahindlus või kas ja millal on võimalik osta veel suurema allahindlusega.
Loe lisaks: Déjà vu finantsturgudel: langusele järgneb ükskord tõus
Kui olete teinud püsimakse korralduse regulaarseteks sissemakseteks ning tulenevalt muutunud elukorraldusest kaalute sissemaksete peatamist, siis teadke, et sissemakseid saate alati teie vajaduse alusel muuta ja vähendada. Nii ei pea te lepingut lõpetama. Kui teie rahaline olukord paraneb, saate taas oma sissemaksetes muutuse teha ning taastada endise sissemaksete summa. Maksete suurendamisel jälgige siiski, et need ei ületaks 15% teie maksustatavast sissetulekust ega 6000 eurot aastas.
4. Kaaluge raha välja võtmist põhjalikult
Elus on olukordi, kus siiski tuleb kasutusele võtta ka oma pikaajalised kogumissäästud.
- Esmalt kaaluge, kas on vajadus kogu sääst välja võtta või on võimalik jätta osa kogumisest edasi investeerima ja ootama turgude taastumist.
- Kindlasti lugege põhjalikult, kas ja millises suuruses peetakse väljamaksest kinni tulumaksu.
- Väljamaksed ei toimu samal päeval, vaid fondi tingimuste kohaselt. Olenevalt valitud fondist/fondidest võib see võtta aega kuni viis tööpäeva. Hea on teada, et kui üks tehing on sisestatud, siis ei saa uut tehingut sisestada enne, kui pooleliolev tehing on lõpetatud.
- Ärge unustage jälgida hinnakirjast ka täiendavaid tasusid, mis väljamaksete tegemisel võetakse.
- Internetipangas saate ülevaate oma kogumisest – sissemaksed, reserv, teenustasud, kaitsed (juhul, kui need on valitud). Samuti saab muuta soodustatud isikut, sissemaksete ja portfelli struktuuri ning teha osalist või täielikku väljamakset ehk lõpetada oma kogumisleping. Lepingu lõpetamisel tuleb lõpetada ka püsimakse lepingud.
5. Ka lapsele kogumise eesmärgil sõlmitud Kasvuportfell Juuniori lepingu muudatustega ei tasu kiirustada
Keegi meist ei sooviks kinkida lastele vähem raha, kui seda paar kuud tagasi kogutud oli. Kui on aega Kasvuportfell Juuniori lepingu üleminekuks lapsele, siis ei tasuks lühiajalise kõikumise pärast muretseda. Mõistlik oleks jätkata igakuiste sissemaksete tegemist ja kaaluda võimalust sissemakseid ajutiselt isegi suurendada. Kui siiski tunnete, et teie riskitaluvus on muutunud, on soovitatav valida konservatiivsemad investeeringud järk-järgult, et mitte võtta kahjumit ilma võimaluseta end hiljem turgude tõustes uuesti üles ehitada.
Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks. SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal.