Kevadel korraldasime kliendiuuringu*, kus soovisime teada SEB klientide meelsust II samba sissemaksete jätkamise asjus. Uuringu tulemused näitasid, et ligi 75% vastanutest plaanib sügisel omapoolseid sissemakseid jätkata. Alljärgnevad argumendid kinnitavad, et nende plaan on igati mõistlik.
1. põhjus: sissemakseid jätkates kogute II sambasse rohkem
Eelmise kümnendivahetuse majanduskriisist tingitud pensionimaksete peatamise analüüsist selgus, et need, kes jätkasid sissemakseid, kogusid II sambasse märgatavalt rohkem kui need, kes sissemaksetest ajutiselt loobusid.*
Kuigi riik peatab (v.a aastatel 1942–1960 sündinud inimeste puhul, kes oma sissemakseid jätkavad) ka sel korral omapoolsed sissemaksed, toimub alates 1. jaanuarist 2023 maksete kompenseerimine: riik teeb 4% lisakanded nende inimeste pensionikontodele, kes on jätkanud 2% sissemaksete tegemist.
Maksete peatamise kompenseerimiseks maksab riik inimese II sambasse kaks korda nii palju, kui konkreetne isik 1. juulist 2020 kuni 31. augustini 2021 sissemakseid on teinud. Kui II samba pensionifondide keskmine tootlus on 2020. aasta 1. juulist kuni 2022. aasta 31. detsembrini positiivne, suureneb riigieelarvest iga inimese eest II sambasse kantava summa suurus ka keskmise tootluse võrra.
Seega tuleb riigipoolse kompensatsiooni saamiseks omapoolseid sissemakseid jätkata.
2. põhjus: regulaarselt investeerides saate osa majandustsükli eri etappidest
Kuigi sissemaksete peatamise kiusatus võib finantsturgude languse ajal olla suur, ei ole see peatamine mõistlik. Kuna hinnad turgudel langevad, saate Te investeerimisvarad odavamalt kätte ja teenite tänu sellele turgude taastumisel suuremat kasu.
Seega on praegu mõistlik jätkata II sambasse sissemaksete tegemist ja mõelda ka III samba kogumise peale . Samuti on tark investeerida regulaarselt, sest see võimaldab raha paigutada kogu majandustsükli vältel.
3. põhjus: kaotate palgas, võidate II samba sissemaksetes
Kui sissemaksete peatamine on ajendatud soovist saada palgana suurem summa kätte, siis arvutage konkreetne võit üle. See võit pole isegi mitte 2%, nagu II samba sissemakse, vaid kõigest umbes 1,7%. Põhjuseks on asjaolu, et II samba sissemakse läheb pensionifondi tulumaksuvabalt, kuid palga väljamakselt peetakse tulumaks kinni.
4. põhjus: II sammas muutub väga paindlikuks kogumislahenduseks
Kui planeeritud pensionireform jõustub, siis kaovad väljamaksepiirangud peaaegu täielikult. See teeb II sambast väga atraktiivse ja riigi doteeritud investeeringu, mida oleks nutikas maksimaalselt ära kasutada.
5. põhjus: sissemaksete peatamise otsust ei saa muuta
Kui olete sissemaksete peatamise avalduse kord juba esitanud, siis Te seda otsust enam muuta ei saa. Samuti ei paku riik sissemaksete peatajale kompensatsiooni.
Kokkuvõtteks
Kõiki eelnimetatud argumente arvestades tuleb sissemaksete peatamise otsus väga põhjalikult läbi mõelda. Kui Teil tekib küsimusi, siis pidage kindlasti nõu eksperdiga. Täpsema info II pensionisamba maksete peatamise koha leiate Rahandusministeeriumi veebilehelt.
Olulised kuupäevad
1. juulist 2020 kuni 31. augustini 2021 peatab riik omapoolse 4% sissemakse II pensionisambasse inimeste puhul, kes on sündinud 1961. aastal või hiljem. Aastatel 1942–1960 sündinute II sambasse riigi maksed jätkuvad (kui nad omapoolseid sissemakseid ei peata).
1. kuni 31. oktoobrini 2020 saavad kõik II samba kogujad, olenemata sünniaastast, esitada avalduse omapoolse 2% sissemakse peatamiseks. Avalduse esitanud isiku (ka juhul, kui ta on sündinud aastatel 1942–1960) sissemaksed peatuvad 1. detsembrist 2020 kuni 31. augustini 2021.
* SEB kliendiuuring „Mida plaanite sügisel teha oma II samba sissemaksetega?“. 2019
Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisnõustamise või -soovitusena ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena sõlmida leping.
Fondi varasem tootlus ja tegevus ei ole lubadus ega viide fondi tulevikutootluse või tegevuseesmärkide täitmise kohta. Fondi investeerimisega kaasnevad riskid ja võimalused, mis võivad tuua nii kahjumit kui ka kasumit. Investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.
Maksusüsteemi õigusaktid võivad muutuda. Maksustamine oleneb isikuga seonduvatest asjaoludest, sealhulgas tema residentsusest jms.
Enne investeerimisotsuse tegemist tutvuge hoolikalt toote kohta avalikustatud teabega, sh tingimuste ja fondi prospektiga. SEB toodete kohta leiate teabe lehelt www.seb.ee, teiste fondide kohta lehelt www.pensionikeskus.ee. Vajaduse korral registreeruge SEB kodulehel www.seb.ee nõustamisele.