SEB Elu- ja Pensionikindlustus korraldas sotsiaaleksperimendi, kus osalejad pidid kuu aega hakkama saama Eesti keskmise pensioniga. Selgus, et see on osalejatele päris keeruline: igal osalejal ots-otsaga toimetulekust jäi puudu keskmiselt 100 eurot.
Tööl käivale inimesele ei pruugi tunduda 100 eurot suur raha, kuid kümnetele tuhandetele pensionärile, kes ei osale ühekuises sotsiaaleksperimendis vaid vaatab igapäevaselt rahakitsikusega tõtt, on see summa märkimisväärne, millest elatuda paar nädalat.
SEB Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardin võtab teema kokku: „Kui teie jaoks on hetkel 100 eurot vähe, siis säästke see tulevikuks, sest tulevikus võib see summa osundada päris suureks abiks igapäevasel majandamisel.“
Kuidas 100 eurot kasvama panna?
Kui igakuiselt just 100 eurot üle ei jää, siis kogumist saab alustada ka väiksemate summadega.
„Kogumise juure on kõige olulisem oskus suunata üks osa rahast kogumislahendusse ja teha seda regulaarselt. Kui ma ise ei suuda olla järjepidev- igal palgapäeval teen ülekande kogumislahendusse, siis automaatsed ülekandevõimalused püsimaksete näol teevad selle minu eest. Nii kogub minu kogumiskontole märkamatult iga kuu arvestatav summa tuleviku tarbeks,“ selgitab automaatsuse võlusid Peeter.
Kindlasti ei ole suurt mõtet jätta raha niisama konto peale seisma, sest praeguste olematute hoiuseintresside tõttu sellise sukasääre tagavara väärtus hoopis kahaneb. Hoiusel võiks olla kolme kuu väärtuses likviidset raha, mida vajadusel saaks kiiresti kasutusele võtta, kui näiteks mõni kodumasin peaks katki minema. Kui investeerimisteema tundub pisut keeruline ja kauge, siis on hea võimalus koguda III samba lahendustesse.
„Liiga vähesed on mõistnud III samba kui ühe kogumislahenduse kasumlikkust. Aga tõesti - esmalt on see ainuke lahendus, kus riik hellitab kogujat ja maksab tulumaksu sissemaksetelt tagasi. Näiteks kui maksate sambasse aasta jooksul 1000 eurot, siis saate järgmisel kevadel 200-eurose tulumaksutagastuse. Ka väljamaksetele kehtivad teatud maksusoodustused. Lisaks ei tasu unustada, et olete ise oma kogumise peremees ning saate ise otsustada kui palju iga kuu säästate, millal võiks võtta kogumisest pausi või kogumine lõpetada," kirjeldab III samba võimalusi Peeter.
Vaadake, millises mahus tulumaksusoodustust Te III samba kogumisel ära kasutate.
Isegi kui pensioniaeg tundub praegu olevat mägede taga, alustage selle kindlustamisega kohe. Mida kauem on Teil pensionini aega säästa ja investeerida, seda tõenäolisem on, et Teil ei jää tulevikus 100 eurot iga kuu puudu, nii nagu juhtus meie eksperimendi osalistega.
Soovite pikaajalist kogumist spetsialistiga arutada?
Allikas: Sotsiaalkindlustusamet
Kristina Traks
vabakutseline ajakirjanik
Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks. SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Elu- ja Pensionikindlustus.