„Minu eluaegseks hobiks on reisimine. Olen peaaegu terve maailma läbi rännanud ja reisikihk pole mind jätnud ka praegu, pensionärina,“ ütleb Tallinnas elav Maive (67). Ta on just naasnud Sri Lankalt ja teeb juba uusi reisiplaane. Kuidas see pensionäri puhul võimalik on?
Maive on eluaeg töötanud riigiametnikuna ning jätkab töötamist ka pensionieas. Ta on oma alal hinnatud spetsialist ning tööandja lausa palus, et naine veel koju pensionipõlve pidama ei jääks. Nii käibki Maive osakoormusega tööl ja asendab vajadusel puudujaid. Palk ja pension kokku annavad sissetuleku, mis võimaldab kenasti toime tulla ning ka maailma avastamas käia.
Maive valem ongi üks neist võimalustest, kuidas hoida oma elujärge ning mitte kaotada sissetulekutes. Pensionieas töötamine on Eestis väga levinud. Praegu käib tööl lausa 13,5% pensionäridest ning see arv kasvab iga päevaga. Enamasti on töötamise põhjus majanduslik, sest keskmine pension on 440,7 eurot ehk tunduvalt väiksem kui keskmine 1000-eurone netopalk. „Kindlasti ei saaks ma endale lubada mitu korda aastas reisimist, kui sissetulek koosneks vaid pensionist,“ tunnistab Maive.
Lugege lisaks: "Kui palju raha on pensionile jäämiseks vaja?"
Mida saaks veel teha?
SEB uuring näitas, et suurem osa eestimaalastest elab tänases päevas ning ei vaeva eriti pead tuleviku pärast. Vaid iga viies inimene on uurinud oma pensioni suurust tulevikus. Ometi tasuks seda kindlasti teha, sest ainult nii saate hakata mõtlema tuleviku sissetulekute suurendamise peale. Tuleviku sissetulekutest aitab aimu saada pensioniplaneerija.
Pane raha enda jaoks tööle
Uuringud näitavad, et pensioni peale hakatakse mõtlema alles siis, kui see on juba ukse ees ehk 50. eluaastates. Rahakogumise ja pikaajalise investeerimise mõttes on siis aga rong juba läinud. Nii et igihaljas investeerimisnõuanne – alustage kohe raha kogumist! Tark investor teab, et parim aeg investeerimiseks on kogu aeg. Kui teie raha turul ei ole, vaid ootab kuskil pangakontol investeerimist, on võimatu turgude kasvust osa saada ja pikas plaanis jääte aina vaesemaks.
Lugege lisaks: "Pidev töine areng võib olla neljas pensionisammas"
Aga mul ei jää raha säästmiseks üle!
See on väga levinud vabandus, miks justkui ei ole võimalik investeerida. Olge kavalam ja tehke automaatne makse pensionifondi igal palgapäeval. Esimestel kuudel on võib-olla keeruline väiksema summaga igapäevaselt hakkama saada, aga juba õige pea te ei märkagi enam, kuidas säästud tuleviku heaks kasvavad.
Sageli küsitakse, mis on mõistlik summa igakuiseks säästmiseks. Ega siin universaalset soovitust polegi. Kasutage kogumiskalkulaatorit ja arvutage välja, kui palju ühe või teise säästmise korral raha koguneb. Hea põhimõte on investeerida tulevikku nii palju kui praegu vähegi võimalik.
Maksusoodustus
Pange III samba maksusoodustus enda kasuks tööle. Igal aastal maksab riik III samba sissemaksetest 20% tulumaksu tagasi (eeldusel, et sissemaksed ei ületa 15% teie maksustatavast tulust ega ka 6000 eurot aastas). Mõistlik oleks, kui te ei kulutaks riigilt tagasisaadud raha lihtsalt ära, vaid lisate selle juba kogutule, sest mida suurem on investeerimisvara, seda enam teenite sellelt intressi. Kas kasutate III samba tulumaksusoodustust täies ulatuses, saate kontrollida kogumiskalkulaatorist.
Hiljem pensionile
Inimene, kes otsustab riiklikule pensionile jäämist edasi lükata, saab iga kuuga pensioni 0,9% võrra rohkem. Kui 2017. aastal oli keskmine pension 405 eurot ning inimene otsustaks pensionile minekut kaks aastat edasi lükata, hakkaks ta hiljem saama 87 euro võrra rohkem pensioni ehk sisuliselt maksab riik lisaraha nendele, kes on töiselt aktiivsed.
Lugege lisaks: „Kuidas õigesti vananeda?“
Ometi on pensioni edasilükkajaid vähe, üksnes mõni protsent pensioniõiguslikest. Võib-olla selgitab selle fenomeni põhjust vanasõna „Parem varblane peos, kui tuvi katusel“. Samas võttes arvesse eestlase keskmist eluiga (77 aastat), võiks ju edasilükkamisel jumet olla.
Allikas: Sotsiaalkindlustusamet
Kui teie ei kontrolli oma raha, siis kontrollib raha Teid
Ärge jääge lootma parema tuleviku peale, planeerige seda teadlikult. Pikaajaline kogumine on oluline tegevus, millega oma tulevik kindlustada. Nii tagate endale soovitud sissetuleku ajaks, kui te enam tööl ei käi.
Vaatame teie pensioni kogumise üle
Kristina Traks
vabakutseline ajakirjanik
Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks. SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Elu- ja Pensionikindlustus.