Aasta lõpus on laekumised täiendavasse kogumispensionisse alati suuremad kui aasta sees. Just siis hakkab selguma lõppeva aasta tulubaas ning edukas investor kasutab maksimaalselt ära tulumaksusoodustuse, mis kaasneb kolmandasse sambasse investeerimisega.
Järgnevalt mõned praktilised soovitused algavaks hooajaks:
1. Tulumaksusoodustus annab eelise teiste investeerimislahenduste ees
Täiendavasse kogumispensionisse tasub investeerida maksimaalselt 15% oma maksustatavast tulust, kuid mitte rohkem kui 6000 eurot aastas. Tulumaksu osa ehk 20% investeeritud summast maksab riik tagasi.
Kui III sambasse makstav summa ületadab nimetatud piiri, siis jääb tulumaksutagastus ületavalt osalt saamata. Lepingut sõlmides või täiendavaid sissemakseid tehes tasub seda jälgida ning eelnevalt kokku arvutada nii oma maksustatav tulu kui ka aasta jooksul täiendavasse kogumispensionisse juba investeeritud summad. Ka tööandjapensioni kaudu teie kolmandasse sambasse makstud summad lähevad siin arvesse.
Lugege lisaks: Millal ja kuidas saab III sambasse kogutud raha välja võtta?
2. Täiendavat investeeringut ei tasu jätta viimasele minutile
Seda eriti vabatahtliku pensionifondi osakute ostu. Fondiosakuid ei väljastata samal päeval, vaid sõltuvalt raha laekumise kellaajast mõned pangapäevad hiljem. Selle tulemusel võib juhtuda, et fondiosakud kantakse väärtpaberikontole uuel aastal ja investeering läheb järgmise aasta arvestuse. See tähendab, et lõppeva aasta tulumaksusoodustuse potentsiaal jääb kasutamata, rääkimata sellest, et tulumaksutagastust tuleb oodata terve järgneva aasta ja paar kuud enamgi veel. Enne jõule tehtud makse jõuab õigeks ajaks.
3. Tulumaksutagastuse saamiseks tuleb esitada tuludeklaratsioon
Kolmanda samba puhul on fondivalitseja või kindlustusselts esitanud Maksu- ja Tolliametile andmed investorite ja nende poolt tasutud summade kohta. Tuludeklaratsioon on eeltäidetud, kuid selle peab esitama tulumaksutagastuse taotleja.
Siiski tasub alati meeles pidada, et investeerimisega kaasneb risk. Lisaks peaksite III saamast valides arvestama oma investeerimiseesmärkide ja riskitaluvusega. Nende kindlakstegemiseks on teil alati võimalus tulla SEB-sse nõustamisele.
Peeter Schamardin
SEB Varahalduse äriarendusjuht
Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks.
Fondi varasem tootlus ja tegevus ei ole lubadus ega viide fondi tuleviku tootluse või tegevuseesmärkide täitmise kohta. Fondi investeerimisega kaasnevad riskid ja võimalused, mis võivad tuua nii kahjumit kui kasumit, investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.
Maksusüsteemi õigusaktid võivad muutuda. Maksustamine oleneb isikuga seonduvatest asjaoludest, sealhulgas tema residentsusest jms.
SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Elu- ja Pensionikindlustus. SEB Elu- ja Pensionikindlustus ja SEB Pank vahendavad SEB Varahalduse pensionifonde.
Enne investeerimisotsuse tegemist palun tutvuge hoolikalt toote kohta avalikustatud teabega, sh tingimuste ja fondi prospektiga. SEB toodete kohta leiate teabe SEB kodulehelt www.seb.ee, teiste fondide kohta www.pensionikeskus.ee. Vajadusel registreeruge nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee.