Eelmise aasta lõpus esitas valitsus pensionireformi eelnõu. Sel aastal tuldi välja kobareelnõuga, mis sisaldas ka II samba sissemaksete peatamise temaatikat. Anname ülevaate, kuidas seaduseelnõude rägastikus orienteeruda ja milliseid tähtaegu mitte maha magada.
Pensionireformi saatus selgub sügisel
Eelmisel aastal algatatud pensionireformi eelnõu ping-pongitas mitmemeid kordi presidendi ja valitsuse vahel ning lõpuks maandus Riigikohtus. Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium asus arutama presidendi taotlust tunnistada II samba vabatahtlikuks muutev reform põhiseadusega vastuolus olevaks. Vastust on kõige varem oodata sügiseks. Reformi tulemust tasub eelkõige oodata pensioniealistel, sest reform võib kehtestada senisest palju soodsamad väljamakse maksureeglid. Näiteks, pensionilepingute alusel tehtavad väljamaksed ning pikemate perioodidega fondipensionid on kavas vabastada tulumaksust. Nooremad kogujad peaksid reformist hoolimata kasutama kõiki investeerimisvõimalusi, et endale tugev kapital pensioniks koguda. Ainult teise sambaga saab inimene isiklikule pensionikontole osa tema eest makstud sotsiaalmaksust. Arvestades, et väljamaksete piirangud soovitakse reformiga sisuliselt kaotada, teeb see teisest sambast väga atraktiivse, riigi poolt doteeritud investeeringu.
1.juulist peatab riik omapoolsed sissemaksed II sambasse
Tulenevalt koroonaviirusest tingitud majandusturbulentsist, otsustas valitsus võtta kasutusele ka II samba sissemaksete peatamise meetme, mis tooks täiendavat raha riigieelarvesse.
Kuigi seadus pole veel vastu võetud ja sinna võidaks teha täiendusi, siis olulised pensioni seaduseelnõu nüansid, mida teame aprillikuu alguse seisuga:
- 1. juulist 2020 kuni 31. augustini 2021 peatab riik omapoolse 4%-lise sissemakse 1961. aastal ja hiljem sündinud inimeste pensioni II sambasse.
- 2020 oktoobril saavad kõik II samba kogujad esitada avalduse ka omapoolse 2%-se sissemakse peatamiseks.
- 1. detsember 2020 kuni 1. august 2021 peatuvad kogujatepoolsed maksed, kui vastav avaldus on selleks esitatud.
- Kui II samba omapoolsete sissemaksete peatamise avalduse esitaja on sündinud enne 1961. aastat, peatab ka riik omapoolsed maksed perioodiks 1. detsember 2020 kuni 1. august 2021.
Hea uudis on see, et maksete peatamise kompenseerib maksab riik aastatel 2023 ja 2024 inimese pensionikontole täiendavalt maksete peatamise ajavahemikus inimese poolt tehtud makse kahekordse summa, mis on korrutatud kõigi teise samba fondide keskmise tootlusega maksete peatamise perioodil. Arvestus on personaalne.
Miks ei ole tark omapoolseid sissemakseid peatada?
Kindlasti on palju neid pensionikogujaid, kes mäletavad ka eelmist, 2009. aasta II samba sissemaksete peatamise perioodi. Kas eelnev ja tänane kavandatav maksete peatamine on omavahel võrreldavad ning miks tasub siiski ka seekord jätkata II samba sissemakseid, selgitab SEB Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardin:
„
Nagu sel aastal nii ka eelmisel kümnendivahetusel peatas riik pooleteiseks aastaks majanduskriisi tõttu sissemaksed II samba pensionifondidesse, kuid inimesed said ühepoolselt makseid jätkata. SEB analüüs näitas, et aktiivselt makseid jätkanud isikud kogusid II sambasse märgatavalt rohkem kui sissemaksetest ajutiselt loobunud investorid.„
Loe lisaks: SEB analüüs: kriisijärgne pensionimaksete jätkamine tõi investorile kolmandiku suurema pensionitulu