Igapäevane pensionikonto jälgimine pole pikaajalise kogumise puhul vajalik. Ometi tasub kogutud varadel aeg-ajalt pilku peal hoida, et mõista, kas seatud eesmärk võiks reaalselt täituda.
1. Tehke selgeks, millises fondis kogute ja kas selle investeerimiseesmärk ühtib teie omaga
Pensionifondidel on erinev strateegia ja aktsiatesse investeerimise osakaal. Rohkem aktsiatesse investeerivad fondid annavad üldiselt pikaajaliselt suurema tootluse, kuid nende investeeringute väärtus ka kõigub rohkem. Peamiselt võlakirjadesse ja hoiustesse investeerivate fondide tootlus on üldiselt väiksem, kuid ka võimalikud kõikumised on väiksemad.
Langusi ja tõuse esineb kõikidel investeeringutel. See, et tootlus ei ühti teie ootustega, võib olla tingitud ka maailmamajanduse olukorrast. Kui see üldiselt ei edene, siis avaldab see pensionifondidele mõju. Enne fondi vahetamist tasuks endale selgeks teha, mis põhjusel te praeguse fondiga rahul ei ole.
Lugege lisaks: Kuidas valida endale sobivat pensionifondi?
2. Vahetage pensionifondi
Pensionifondi vahetamiseks on kaks võimalust:
- suunata uued sissemaksed uude fondi (ja jätta kogutud raha olemasolevasse);
- paigutada kogutud raha uude fondi (ja jätkata uute sissemaksete tegemist uude fondi).
Tasub arvestada, et ühe teenusepakkuja fondide piires on vahetamine tasuta, kuid vahetades kogutud raha mõne teise teenusepakkuja pensionifondi, tuleb teil maksta 1% osakute väärtusest fondivalitsejale. Kui teil on kogenenud juba suurem summa, tasub mõelda, et ehk on kasulikum leida sobiv fond praeguse teenusepakkuja fondide seast või suunata teise fondi ainult uued sissemaksed.
Lugege lisaks: Millega tasub arvestada II samba pensionifondi vahetamisel?
3. Investeerige ja koguge täiendavalt juurde
Kui olete praeguse fondiga küll rahul, kuid näete siiski, et teie eesmärk ei täitu, tuleb vaadata lisavõimalusi ja tutvuda muude investeerimis- ja kogumislahendustega. I ja II sammas annavad keskmiselt vaid 40% pensionieelsest sissetulekust. Kui teie eesmärgiks on jätkata pensionipõlves harjumuspärast elustandardit, peaksite suure osa vajaminevast summast ise täiendavalt juurde koguma.
Kogumiseks ja säästmiseks on mitmeid võimalusi. Lihtsaim lahendus on liitumine pensioni III sambaga. Selle suur eelis on tulumaksutagastus. Nimelt on see ainus kogumise viis, mille puhul riik maksab teile igal aastal tulumaksu tagasi. Tasub tutvuda alternatiividega, näiteks on metsa, kinnisvarasse, ettevõtlusesse vms investeerimine hea võimalus oma rahalise kindlustunde suurendamiseks.
Kui teile tundub, et valitud pensionifond ei täida ootusi, siis tulge nõustamisele - vaatame üle teie kogumislahendused ja nende vastavuse teie eesmärkidele. Tasuta nõustamisele on oodatud kõik, kellel huvi oma pensionivarad üle vaadata.
Viivika Eljand
vabakutseline ajakirjanik
Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.
Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.
Maksusüsteemi reguleerivad õigusaktid võivad tulevikus muutuda. Maksustamine oleneb kliendiga seonduvatest individuaalsetest asjaoludest, sealhulgas tema residentsusest jms.
SEB pensionifonde valitseb AS SEB Varahaldus. III pensionisamba kindlustustooteid pakub AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus.
Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda kindlustuslepingu tingimustega ja/või fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga Pensionikeskuse kodulehel www.pensionikeskus.ee või SEB toodete osas SEB kodulehel www.seb.ee ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.