Pensioniiga tõuseb 2026. aastaks järk-järgult 65. eluaastani ja tulevikus võib see veelgi tõusta. Kuna oodatav eluiga järjest tõuseb, tekib olukord, kus praegustel noortel on küll rohkem aega oma pensionipõlve kindlustada, kuid kogutud vahenditega tuleb katta ka pikem periood.
Demograafilised trendid näitavad, et maksumaksjate arv kahaneb ja pensioniealiste arv tõuseb, mistõttu praegustele noortele makstav riiklik pension jääb väiksemaks, kui see on praegu. Kuigi II sammas on kohustuslik neile, kes on sündinud alates 1983. aastast, ja see aitab riikliku pensioni puudujääke leevendada, ei võimalda see harjumuspärase eluviisi jätkamist pensionile jäädes.
Sihipärane kogumine ja investeerimine annab finantsvabaduse
Viimasel ajal on meedias palju räägitud finantsvabadusest ja sellest, kuidas passiivse sissetulekuga ära elada. Tänu sellele on investeerimisvaldkond palju tähelepanu saanud ja nii mõnelegi huvipakkuvaks muutunud. Tuleviku kindlustamisel tasub aeg enda kasuks tööle panna. Nii investeerimise kui kogumise puhul räägib noorte kasuks just see, et on võimalik pikaajaliselt investeerida. Kui te alustate sellega noores eas, saate raha säästa ja investeerida väikeste summadega.
Pensioni sihipärast kogumist ei tasuks unustada. Oma tulevikku võite kindlustada investeerides kinnisvarasse või börsiaktsiatesse ja tegeledes ettevõtlusega. Kindlasti tasub endale luua piisav pensionitagavara – raha, mida hoiate ainult pensionipõlve jaoks. Investeerimisega kaasnevaid riske tasub aga hajutada mitmete investeerimisvõimaluste vahel. Näiteks kinnisvarasse investeerimise kõrval täiendavalt koguda, teha hoiustamisele lisaks ka fondiinvesteeringuid või paigutada aktsiatesse investeerides osa rahast võlakirjadesse. Nii ei sõltu teie rahapaigutused vaid ühe varaklassi käekäigust.
Lugege lisaks: Pensioniks kogumisele ei ole alternatiive
III sammas ei sõltu pensionieast
III sammas on osa pensionisüsteemist, kuid erinevalt riiklikust ja II samba pensionist ei mõjuta ametlik pensioniiga vabatahtliku kogumispensioni kaudu kogutud raha väljamaksmist. Pärast 55-aastaseks saamist ja viit aastat kogumist on eluaegsed väljamaksed III sambast tulumaksuvabad ja raha korraga välja võttes madalama tulumaksumääraga.
III sambasse investeerimisel on tunduvalt suurem valikuvõimalus kui II samba puhul. Lisaks fondijuhtide juhitavatele III samba pensionifondidele on võimalik endale ise soovitud fondidest portfell koostada. Nii on raha paigutamise üle suurem otsustusõigus, kuid säilivad III samba eelised: iga-aastane tulumaksutagastus ja tulumaksusoodustusega väljamaksed.
Lugege lisaks: Kuidas leida oma vanusele vastav kogumisstrateegia?
Viivika Eljand
vabakutseline ajakirjanik
Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks.
Maksusüsteemi õigusaktid võivad muutuda. Maksustamine oleneb isikuga seonduvatest asjaoludest, sealhulgas tema residentsusest jms.