Investeerimine ja pensionikogumine tundub paljudele ebamugav teema, kuna inimesed kardavad säästetud rahast ilma jääda. Teadlased, kes on uurinud raha kaotamisel ja leidmisel tekkivaid ajuimpulsse, on avastanud mõndagi, mis inimeste finantskäitumist selgitab.*
Keegi ei taha haiget saada
Mõte raha kaotamisest tundub ebameeldiv, aga ka lausa valus. See on peamine põhjus, miks hoitakse end raha paigutamisel tagasi: eksisteerib ju investeerimisel alati risk, et inimene ei saa soovitud tulu või hoopiski kaotab raha. Teadlaste sõnul reageerib aju raha kaotamisele samamoodi nagu füüsilisele valule ning piirkonnad, mis emma-kumma valu korral ajus aktiveeruvad, asuvad väga lähestikku.
See asjaolu mõjutab inimest paljude finantsotsuste langetamisel, muu hulgas sunnib hirm valu ees edasi lükkama pensionikogumist. Nimelt kardab aju rahakaotust juba ette: et vältida seda valu, jätamegi parem investeerimata.
Samas on ju teada, et säästupuhvri loomine ja pensioniks raha kõrvale panemine on igati mõistlik tegevus. Mida varem pensionikogumist alustate, seda kasulikum see on: pikema investeerimisperioodi jooksul kogute rohkem raha ja teie teenitavad intressid võivad olla suuremad.
Aga kuidas aidata ajul instinktiivsest rahakaotuse hirmust üle saada?
Raha leida on tore
Vaatame üht näidet, mis on kindlasti paljudele tuttav. Kas olete kunagi leidnud pool aastat kapis seisnud talvemantli taskust 50-eurose? Te ei mäleta, millal selle sinna pistsite, kuid rõõm on suur: raha on kui maast leitud.! Samalaadse rahulolu toovad pensioniinvesteeringud: pensionile jäädes te justkui leiate selle raha, mille investeerisite tükk aega tagasi.
Ajuteadlastel on sellegi fenomeni kohta selgitus olemas: nagu aju reageerib valuliselt raha kaotusele või ka mõttele sellest, nii kaasneb raha leidmisega ajus naudingutunne. Ei ole vahet, kas leiate taskust kupüüri või laekuvad teie kontole aktsiapaigutuse dividendid ja pensioniinvesteeringute väljamaksed.
Lihtsalt alustage
Selleks et säärast pensioniraha leidmist kogeda, tuleb teil kogumisega alustada noorelt. Pensionikogumine toimub märkamatult, kuid aastakümnete jooksul pidevalt investeerides saate kokku märkimisväärse summa. Kõige keerulisem on seejuures pensionikogumist alustada: aju tuletab ju teile meelde, et risk raha kaotada on olemas ja selle kogemine valus.
Siinkohal tasub teil aga mõelda sellele, et pensionikogumise strateegia võite valida oma riskitaluvuse ja vanuse järgi: mida noorem olete, seda kauem on teil aega pensionit koguda ning seda julgemalt võite investeerida, sest rahapaigutus on ajas hajutatud.
Strateegiat saate igal ajal muuta ning seda tulebki elu jooksul teha. Kõige tähtsam on langetada kogumisotsus võimalikult vara ja siis lihtsalt asjaga alustada – selleks et aastakümnete pärast oleks teil raha, mida n-ö leida ja millest rõõmu tunda.!
Soovite kogumise kohta nõu küsida?
Kujundage enda tulevik
Ärge jääge lootma parema tuleviku peale, vaid hakake koguma kohe praegu. Pika aja jooksul investeerides kindlustate endale pensionieaks piisava sissetuleku.
Kogumise paremaks kavandamiseks saate kasutada SEB Panga lihtsat ja arusaadavat pensionikalkulaatorit, mis arvutab välja teie tulevase pensioni.
* Allikas: Economic Insecurity Increases Physical Pain
Kristina Traks
vabakutseline ajakirjanik
Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada lepingu sõlmimise pakkumise või soovitusena.
Enne investeerimisotsuse tegemist tutvuge palun hoolikalt toote kohta avalikustatud teabega, sh tingimuste ja fondi prospektiga. SEB toodete kohta leiate teabe lehelt seb.ee ja teiste fondide kohta lehelt pensionikeskus.ee. Vajaduse korral registreeruge lehel seb.ee nõustamisele.