Arvestades keskmist eluiga, veedetakse pensionil umbes 20 aastat. Sel perioodil sõltub sissetulek suuresti ainult kogutud pensionist, mistõttu on oluline mõelda oma tulevikule juba täna. Pensionipõlve rahaliseks kindlustamiseks tasub III pensionisambasse koguda regulaarselt.
Sissemaksete suurus sõltub eesmärgist ja kogumisperioodist
Sissemaksete suurus on seotud seatud eesmärkidega ehk kui suurt summat plaanite pensionile jäämise ajaks koguda. Elustandardi säilitamiseks pensionil peaks igakuine saadav summa olema umbes 65% pensionieelsest sissetulekust. Seejuures on oluline teadvustada, et väga väikeses summas sissemakseid tehes suurt pensionilisa oodata ei ole.
III sambasse sissemaksete suurus sõltub ka kogumisperioodi pikkusest. Mida varem kogumist alustada, seda lihtsam on soovitud summat saada, sest pikem kogumisperiood võimaldab soovitud summa saamiseks teha väiksemaid igakuiseid sissemakseid.
Näiteks soovite pensionieaks III sambasse koguda 50 000 eurot. Kui pensionini on jäänud 40 aastat, siis arvestades, et keskmine tootlus on 3,5%, peaksite iga kuu III sambasse sisse maksma 46 eurot. Kui alustada 50 000 euro kogumist 20 aastat enne pensioniiga, on igakuine makse 135 eurot.
Täiendavad sissemaksed ja regulaarne maksete suurendamine
On loomulik, et erinevatel eluetappidel on nii kulutused kui ka sissetulekud erinevad. Nii on ka III pensionisambasse sissemaksete tegemine paindlik – neid saab suurendada ja vajadusel ka vähendada. Tuleviku paremaks kindlustamiseks peaks kogumine olema regulaarne.
Kogumiseesmärkide saavutamiseks ja pensionipõlve ootuste täitmiseks tasub mõelda sissemaksete regulaarsele suurendamisele. Sissemaksete suurendamine võiks olla proportsionaalne palgakasvuga või püsikulude vähenemisega. Näiteks ajal, mil laste kasvatamisele või laenu tagasimaksmisele minevaid kulutusi pole, võiks sellevõrra rohkem panustada oma pensionipõlve.
Riik toetab vabatahtlikku kogumist III pensionisambasse tulumaksutagastusega. Näiteks kui maksate aasta jooksul III sambasse kokku 1000 eurot, tagastab riik sellelt 20% tulumaksu. Terve kogumisperioodi peale kujuneb tagasisaadud tulumaksust märkimisväärne summa. Tulumaksutagastust on võimalik saada maksetelt, mis ei ületa 15% aasta brutosissetulekust või 6000€ aastas.
Regulaarse kogumise ja täiendavate sissemaksete tegemise kaudu kogute endale kapitali pensionieaks. Kogutud raha saate kasutada igakuiselt osadena või ka ühekordse väljamaksena, vastavalt oma vajadusele.
Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik
Oluline info:
SEB pensionifonde valitseb AS SEB Varahaldus. III pensionisamba kindlustustooteid pakub AS SEB Elu- ja Pensionikindlustus.
Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.
Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.
Maksusüsteemi reguleerivad õigusaktid võivad tulevikus muutuda. Maksustamine oleneb kliendiga seonduvatest individuaalsetest asjaoludest, sealhulgas tema residentsusest, juriidilise isiku vormist jms.
Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda kindlustuslepingu tingimustega ja/või fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga SEB kodulehe aadressil www.seb.ee ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.