USA teadlaste tehtud uuring näitab, et praegused noored ja nende järglased võivad elada kauem kui sada aastat. Kuidas tagada nii pikaks eluks rahaline kindlus?
1. Jälgige kulusid ja tulusid
Kui soovite oma rahalist eesmärki kindlalt saavutada, siis kirjutage see üles. Inimene, kes paneb enda eesmärgi kirja, saavutab selle 1,2–1,4 korda suurema tõenäosusega, kui inimene, kes eesmärki üles ei kirjuta.**
SEB elektrooniline Rahapäevik on mugav keskkond, mis võimaldab teil tulusid ja kulusid iga kuu lihtsalt jälgida ning analüüsida.
2. Alustage säästmist väikestest summadest
Mõistlik on säästa vähemalt 10% sissetulekust, kuid seda määra saate võimalust mööda ka suurendada või vähendada. Säästmiseks mõeldud raha kandke eraldi kogumishoiusele, mis annab kõrvale pandud summast hea ülevaate. Kui teil tekib mõni ettenägematu kulutus, siis saate raha kogumishoiuselt kiiresti oma igapäevasele kontole tagasi kanda.
Lugege lisaks: „Digikassa – märkamatu raha kogumise viis“.
3. Kavandage väljaminekuid
Kas teate, kui suur on teie järgmiste kuude sissetulek ja kuhu see kulub? Kavandage suuremaid ja väiksemaid kulutusi pikemas perspektiivis, sest sel juhul harjute nägema enda tulevasi väljaminekuid. Loomulikult tekib mõnikord ka ootamatuid kulutusi, kuid selle tarbeks tasub koguda rahatagavara.
Lugege lisaks: „Isegi kohvi arvelt on võimalik oma tulevikku kindlustada“.
4. Alustage investeerimisega kohe
Pension tundub olevat enamikule kauge tulevik. Alles pärast 50. eluaastat hakkavad inimesed põhjalikumalt kaaluma, kuidas seda eluperioodi finantseerida. Ometi on teada, et mis tahes vanuse puhul oli parim aeg investeerimise alustamiseks kümme aastat tagasi, aga paremuselt teine aeg on praegu. Seepärast hakake enda tulevikku kujundama kohe nüüd, mitte homme.
Kõige lihtsam on investeerimist alustada III samba kogumisest. Lisaks sellele, et loote paindlike sissemaksete abil rahatagavara, kannab riik teile igal aastal investeeringu pealt 20% tulumaksu tagasi.
Arvutage, kui palju saaksite III sambasse kogudes tulumaksu tagasi.
5. Konsulteerige finantsnõustajaga
Kui tahate oma rahalised eesmärgid täpselt paika seada, siis on professionaalse finantsnõustajaga konsulteerimine hea idee. Kasulik oleks seda teha vähemalt kord aastas.
Finantsnõustaja aitab teil langetada teadlikke otsuseid, kui
• soovite investeerida,
• vajate laenu või
• tahate sooritada muid tähtsamaid rahalisi tehinguid.
Soovite kogumise kohta nõu küsida?
Kujundage enda tulevik kohe
Ärge jääge lootma parema homse peale, vaid hakake koguma kohe. Pika aja jooksul investeerides tagate endale pensionieaks piisava sissetuleku.
Kogumist aitab kavandada SEB Panga lihtne ja arusaadav pensioniplaneerija, mis arvutab välja teie tulevase pensioni.
*Allikas: Broken Limits to Life Expectancy
**Allikas: Neuroscience Explains Why You Need To Write Down Your Goals If You Actually Want To Achieve Them
SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Elu- ja Pensionikindlustus. SEB Elu- ja Pensionikindlustus ja SEB Pank vahendavad SEB Varahalduse pensionifonde.
Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks.
Enne investeerimisotsuse tegemist palun tutvuge hoolikalt toote kohta avalikustatud teabega, sh tingimuste ja fondi prospektiga. SEB toodete kohta leiate teabe SEB kodulehelt, teiste fondide kohta www.pensionikeskus.ee. Vajadusel registreeruge nõustamisele SEB kodulehel
Janno Rasmus Dreger
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse turunduse projektijuht