Oleme koroonaviiruse puhangu tõttu kõik uues olukorras ehk kodusel režiimil ja veidi rahulikuma tempo tõttu on meil ka rohkem aega, et oma seniseid samme analüüsida, anda hinnang toimunud arengutele ja kavandada edasisi samme. Kui ka Sina oled valmis veidi rohkem oma arengule mõtlema, vaata meie kolme intervjuud erakordselt edukate noortega.
Meie kolm kangelast jagavad avameelselt oma täiesti erinevatel stsenaariumitel põhinevaid edukogemusi. Loodame, et need intervjuud annavad Sulle inspiratsiooni ja pakuvad tuge ajaks, mil saad kavandada uusi võite ja seada endale uued ambitsioonikad eesmärgid.
Teaduskooli vilistlane, „Rakett 69“ 2018. aasta hooaja võitja
1.Reaalained toetavad Sinu mõtlemisoskust
Ilmselt teab iga koolinoor, et reaalained aitavad meid igapäevaelus väga palju, sest nende abil saame leida seoseid, mõelda kriitiliselt ja saada aru maailmast, mis meid ümbritseb. Just reaalained treenivad meie aju kõige paremini ja on tõesti super, kui viitsid oma reaalainetega seotud teadmisi ja oskusi arendada. Aga see pole kindlasti ainuke viis, kuidas ennast arendada ja tulevikus edu sihtida. Tegelikult on ennekõike vaja avastada seda, mis Sulle endale meeldib, ja midagi pole halvasti, kui see kirg ei avaldu just reaalainete vastu.
2. Leia see, mis Sulle meeldib
Leida midagi, mis Sulle meeldib, on ühelt poolt lihtne, teiselt poolt aga keeruline. Ühelt poolt pead Sa selle õige tegevusala leidmiseks hästi palju proovima, teisalt aga see võib olla päris väsitav. Mulle näiteks meeldisid juba kooli algusest saati hästi paljud ained. Ma käisin kõikvõimalikel võistlustel, üritustel ja olümpiaadidel alates eesti keelest ja muusikast kuni füüsika ja keemiani ja just nii avastasin, mis just mulle kõige rohkem meeldib. Tean, et ühe jaoks on otsimine lihtne, teise jaoks jälle keerulisem, aga kui endale eesmärgi sead, siis avastad enda valdkonna kindlasti. Väike vihje: just sellest valdkonnast pärineb tavaliselt Sinu esimene edu kogemus – see on ka üks hea juhis, mida arvesse võtta.
3. Proovi erinevad asju niipalju kui saad
Tegelikult ei ole noorel inimesel midagi kaotada, kui ta hulgaliselt erinevaid valdkondi, ringe ja tegevusi läbi proovib. Noorel on igast uuest kogemusest ainult võita. Mind huvitas näiteks juba lapsena väga ka muusika. Juba enne kooli hakkasin ma õppima klaverit ja mulle meeldis väga laulmine, vahepeal oli mu üheks unistuseks näiteks ooperilauljaks saamine. Muusika õppimine on samuti väga arendav tegevus nagu seda on ka matemaatika õppimine, kuid lõpuks võitis siiski minu pühendumine reaalainetele. Kuna olin koos perega juba saate algusest peale ka „Rakett 69t“ vaadanud ja olin reaalainetes hea, otsustasin ka mina lõpuks saatesse kandideerida ning kuigi juba kandideerimine oli väga hirmus, oli saates osalemine suurepärane kogemus.
4. Edu käib ettevalmistusega käsikäes
Peaaegu iga mõnes valdkonnas edu saavutanud inimene saab öelda, et mingil hetkel on tal väga vedanud. Seda saan kinnitada ka mina, sest minu jaoks oli osalemine telesaates ulmeliselt kauge unistus ja minu sattumine sinna oli kindlasti osaliselt juhuslik. Samas nõuab iga võit ka korralikult ettevalmistust ja selles osas olin juba „Raketti“ kandideerimise hetkeks teinud väga korralikku tööd. Seega saan siinkohal ka omast kogemusest kinnitada, et juhusel on meie elus suur roll, kuid edu saadab neid, kes on selleks valmis.
5. Väärtusta kõiki enda oskusi ja kogemusi
Sinu nõrkused võivad olla sinu tugevused ja vastupidi. Jällegi: kui Sa julged proovida, siis parem unusta klišeelikud reeglid ja standardmõtlemine – elu on palju mitmetahulisem! „Raketi“ ajal võistles minuga koos hulgaliselt juba ülikoolis õppinud noori, kellel oli palju rohkem kogemusi ja teadmisi kui minul. Samas aitaski mind lõpuks kõige rohkem just see, et ma olin alles 10. klassis, sest minu teadmised kõikides valdkondades olid värsked, julgust oli palju ja minu tugevaimaks omaduseks osutus võime neid teadmisi ühendada ja neid reaalsetes olukordades rakendada. Kuigi „Raketis“ oli väga oluline ka lihtsalt vedamine, tulid kasuks väga paljud ammu omandatud teadmised ja oskused, mille kohta polekski arvanud, et mul neid kunagi tegelikult vaja läheb.
+ Boonus vanematele: kuidas võiks oma lapsi edukateks inimesteks kasvatada?
Ma arvan, et olen pärit üsna tavalisest Eesti perest, kuigi ka minu õde, kellega oleme koos kasvanud, võistleb hetkel „Rakett 69’s“. Pere ei ole kunagi sundinud meid õppima ega koos meiega koduseid ülesandeid lahendanud – pigem näitasid eeskuju haritud vanemad, kes rääkisid hea meelega meile maailma seostest ning toetasid meie huvi lugemise ja kirjutamise vastu. Arvan, et oli väga kasulik, et mind ja mu õde ei kasvatatud ülihoolitsetud keskkonnas – pigem teadsime väiksest saati, et kui tahad, et kodus oleks soe, pead aitama ka puid laduda. Need põhireeglid on siiani olulised.