Indeksfondid on tänuväärsed vahendid SEB pensionivarade aktiivsel juhtimisel
Indeksfondidel on omad eelised, kuid pensionivarade juhtimisel ei tasuks aktiivselt juhitud fondidest täiesti loobuda. Indeksfonde tasub riskide tasakaalustamiseks pensionivarade juhtimisel kasutada.
Indeksfondi võib võrrelda autopiloodil lendava lennukiga. Sellise fondi portfelli koostamisel kopeeritakse mõnd väärtpaberituru indeksit – populaarsemad on suured aktsiaturu indeksid nagu S&P 500, MSCI World jne. Indeksfondi fondijuht ei vaeva oma pead sellega, kas aktsia A on parem kui aktsia B või kas aktsia C tuleks portfellist müüa, sest firma tulevikuväljavaated on halvenenud. Indeksfondide eeliseks on madalamad haldustasud, kuid madal tasu ei tähenda alati paremat tulemust. Parem tulemus väljendub näiteks paremas riskiga kaalutud tootluses.
SEB pensionifondid kasutavad investeerimisel indeksfonde
Aktiivsed ja passiivsed fondid on üha enam segunenud – ühest küljest kasutavad passiivseid fonde oma portfellides ka aktiivsed fondijuhid ning teisest küljest on turule tulnud ka nö poolaktiivseid indeksfonde. Näiteks SEB Progressiivse Pensionifondi portfellis oli maikuu seisuga umbes 9% erinevates aktsia- ja võlakirjaindeksfondides.
Oleme väärtpaberite valimisel aktiivsemad lähipiirkonnas ja kasutame passiivseid indeksfonde kaugemates piirkondades või globaalselt investeerides, et riske hajutada. Kuna indeksfondide hind muutub reaalajas, on nad efektiivsed vahendid riskide lisamiseks või maandamiseks – sadade väärtpaberitega kauplemise asemel saab positsioone kiirelt muuta indeksfonde ostes või müües.
Siiski meie portfellide koosseis tervikuna ei kopeeri turuindeksit. Muudame aktiivselt erinevate varaklasside ja erinevate piirkondade osakaale portfellis – ostame näiteks Euroopa võlakirjade indeksfondi ja müüme USA aktsiate indeksfondi. Käsitleme passiivseid indeksfonde kui vahendeid portfelli aktiivsel juhtimisel. Kui näeme maailmamajanduse või finantsurgude kohal murepilvi, ei jää me passiivsete indeksfondide kombel ootama ja vaatama, vaid vähendame riski, müües näiteks aktsiaid või aktsiafonde (sealhulgas ka passiivseid indeksfonde). Kui näeme häid investeerimisvõimalusi näiteks Eesti ettevõtte Elering võlakirjades, ei jäta me investeerimata pelgalt põhjusel, et turuindeks neid võlakirju ei sisalda.
Tasub teada! Igakuiselt avaldatavates investeeringute aruannetes on indeksfondid äratuntavad tähekombinatsioonist „ETF“ nende nimedes. Suurimad indeksfondide pakkujad maailmas on BlackRock iShares, Vanguard, State Street Global Advisors' SPDR ja Deutsche Bank AWM X-trackers.
Endriko Võrklaev
fondijuht
SEB pensionifonde valitseb AS SEB Varahaldus. Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.
Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga SEB kodulehe aadressil www.seb.ee ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.