Teave LEI koodi kohta (väärtpaberitehingud)
3. jaanuarist 2018 rakendub kogu Euroopas finantsinstrumentide turgude direktiiv* ja selle raames otsekohalduv määrus*. Seoses uute nõuetega peavad väärtpaberitehinguid tegevad juriidilised isikud omama LEI (Legal Entity Identifier) koodi enne teatud väärtpaberitega tehingute tegemist. LEI kood on juriidilise isiku identifitseerimiseks ülemaailmselt kasutatav tunnus.
LEI (Legal Entity Identifier) kood on ülemaailmselt kasutatav unikaalne tunnus, mis koosneb 20-kohalisest tähtnumbrilisest koodist.
LEI koodi ei ole vaja, kui klient teeb ainult tehinguid kauplemiskohas mittekaubeldavate instrumentidega nt fondiosakud, osaühingute osad, mittekaubeldavad aktsiad või kui tehingu tagajärjel väärtpaberite omanik ei muutu.
LEI koodi on vaja juriidilistele isikutele kaubeldavate instrumentidega (sh aktsiad, võlakirjad, ETF-id ja tuletisväärtpaberid) tehingute tegemiseks (ost, müük nii kauplemiskohas kui kauplemiskoha väliselt) kui kauplete äriühingu alt.
Eespool nimetatud väärtpaberitega tehingute tegemiseks, peab juriidilisest isikust klient taotlema LEI koodi.
3. jaanuarist 2018 ei ole SEB-l võimalik juriidilisest isikust kliendi väärtpaberitehingu korraldusi (sh väärtpaberite müügikorraldusi) ilma LEI koodita vastu võtta.
- LEI koodi saab taotleda internetist. Nimekiri organisatsioonidest, kes LEI koode väljastavad, on kättesaadav www.gleif.org.
- LEI koodi taotlemise ja omamisega seotud kulud kannab klient.
- Palume teha seda piisava ajavaruga, kuna taotluse rahuldamine võib võtta aega.
Täiendav info LEI koodide kohta on leiatav SEB kodulehelt www.seb.ee/investorkaitse ja finantsinspektsiooni kodulehelt www.fi.ee/public/LEI_koodi_kasutamisest_KKK.pdf.
* Direktiiv: MiFIDII 2014/65/EL. Määrus: EL nr 600/2014 MIFIR.