SEB Varahalduse kuukommentaar oktoober 2017
1. Baltimaade, Kesk-Euroopa ja Balkani aktsiaturu ülevaade
Alo Kullamaa, fondijuht
Ungari oli oktoobris suuremate turgude hulgas suurim tõusja tänu juhtiva panga ja energiagrupi aktsiate tugevale tulemusele. Poolas tõusis suurettevõtete indeks kohalikus valuutas arvestatuna 2,9%. Keskmise suurusega ettevõtete indeks samas kukkus 2,3% ning väikeettevõtete indeks langes 5,2%, sest palkade ning teiste kulude kasv on hakanud survestama marginaale. Üldiselt on Poola majandus hetkel tugev ning ka poliitiline olukord võrdlemisi stabiilne. Aktsiaturgu võib lähiajal toetada pensionisüsteemi reformi ühe aasta võrra edasilükkumine.
Tšehhi aktsiaindeks tõusis sel kuul 2%. Parlamendivalimised võitsid populistlikud euroskeptilised parteid, mis ilmselt toetab majanduskasvu lähiajal, kuid pikemas perspektiivis võib viia diskussioonini Euroopa Liidu liikmeksoleku kasulikkuse üle.
Rumeenia aktsiaindeks langes 0,4%, sest valitsus pole veel otsustanud, milliseid muudatusi maksu- ja pensionisüsteemis teha, et järgmise aasta eelarvedefitsiiti katta.
Türgi aktsiaturg taastus võrreldes septembri nõrga tulemusega, tõustes 7% liiris ja 2% euros arvestatuna. Majanduskasv Türgis püsib lähiajal kiire, kuid geopoliitika ja eriti suhted USA-ga tekitavad ebakindlust.
Sektorite tootluse osas oli energiasektor sel kuul parim, tõustes 6%. Teised sektorid tegid samuti tõusu, välja arvatud tarbekaubad ja kinnisvara.
Regionaalsed valuutad liikusid euro suhtes erisuunaliselt. Poola zlott ja Tšehhi kroon tugevnesid, Türgi liir nõrgenes. Teised valuutad jäid peaaegu paigale.
SEB Lux Eastern European ex-Russia Fund
Fond jäi sel kuul võrdlusindeksist 2,8% maha peamiselt indeksisse suure osakaaluga kuuluvate Kesk-Euroopa suurettevõtete aktsiate (kus oleme alakaalus, sest peame neid ülehinnatuks) hinnatõusu ning samuti Türgi liiri nõrkuse tõttu.
Üksikutest aktsiatest lisas kõige rohkem suhtelist tootlust Poola kinnisvarafirma Griffin Premium ning vähendas Türgi juhtiv kinnisvaraarendaja EMLAK.
Oktoobris tegime portfellis mitmeid muudatusi. Finantssektoris suurendasime investeeringuid Türgi pankadesse Garant ja Halkbank, Rumeenia panka BRD ning Poola juhtivasse kindlustusgruppi PZU, kasutades hinnanõrkust, vähendasime investeeringuid Poola pankadesse Pekao ja PKO, Ungari juhtivasse panka OTP ning Warsaw Stock Exchange’i. Telekomides väljusime Poola juhtivast telekomist Orange ning Türgi mobiilioperaatorist Turkcell, kasutades aktsiate hinna tugevust.
Fondi investeerimisstrateegias on fookus jätkuvalt aktiivsel aktsiate valimisel ja suhtelise väärtuse leidmisel peamiselt sektorite seest. Portfelli jaotus riikide ja sektorite järgi on teisejärguline ja peamiselt aktsiavaliku tulemus.
SEB Eastern Europe Small Cap Fund
Marko Daljajev, fondijuht
Piirkonna võrdlusindeks taastus, samal ajal kui piirkonnaülene Ameerika dollaril põhinev MSCI EM Eastern Europe indeks (MXMU) kasvas eurodes 1% (Ameerika dollarites kahanes 0,3%). Väiksemad aktsiad jäid maha, kui MSCI EM Europe Small Cap MXMUSC kasvas eurodes 0,2% (Ameerika dollarites kahanes 1,2%). Venemaa suurettevõtete RTS indeks langes eurodes 0,7% (Ameerika dollarites 2,05%), keskmise suurusega ettevõtete RTS2 indeks kaotas Ameerika dollarites 0,3%, hoolimata sellest, et toornafta kihutas kõrgeimale tasemele alates 2015. aasta juulist. Brent kasvas kuuga 6,66% ja sulgus oktoobris tasemel 61,37 Ameerika dollarit barreli kohta. Nafta kasvu toetasid positiivsed varude andmed ja läbirääkimised tootmise vähendamise kokkuleppe võimaliku pikendamise kohta. Vastupidiselt ootustele ei järgnenud nafta tõusule rubla tõusu. Selle asemel tegi rubla läbi suurima languse alates juunist ja kukkus oktoobris 1,45%. Türgi taastus mõnevõrra septembri hinnalangusest. XU100 indeks näitas eurodes 1,8% kasvu, kuid selle põhjuseks oli indeksi kasv kohalikus valuutas 7% ja langus liirides 4,65%. Tugev Poola zlott koormab väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtteid. Üldine WIG indeks tõusis 0,9%. Tootlus jaotus hea tootlusega WIG20 (kasvas 2,9%) ja kehvema tootlusega WIG40 (langes 2,3%) ning WIG 80 (langes 5,2%) vahel. Jaemüük üllatas turgu positiivselt; tööstustoodang aeglustus.
Fondi ülevaade
Fondi puhasväärtus kasvas 0,7%, millesse peamiselt panustasid Kasahhi pank Halyk ja Venemaa torutootja TMK. Suurimad tootluse vähendajad olid Venemaa alumiiniumitootja Rusal ja telekomikonglomeraat VEON. Oktoobris olime aktsiate pakkumistel selektiivsed. Türgis osalesime tugeva kasvuväljavaatega mööblitootja Dogtas aktsiate pakkumisel. Osalesime ka Venemaa juhtiva jalatsitootja Obuv Rossii aktsiate esmasel avalikul pakkumisel. Usume, et tugeva kohaliku turuosalisena atraktiivse hinnataseme juures võimaldab see ligipääsu Venemaa killustunud jalatsiturule.
Edasine strateegia
Meie strateegia on alt üles aktsiate valimine ja meie portfell on meie valitud aktsiate tulemus. Leiame jätkuvalt oma piirkonnas võimalusi, isegi pärast 2016. aasta tugevat tootlust.
2. Venemaa aktsiaturu ülevaade
Pavel Lupandin, fondijuht
Venemaa turg nõrgenes, kuna rubla langes dollari suhtes 1,4%. Võtmesõnaks on hajutamine, sest võrdlusindeksis olulist osakaalu moodustava Magniti kasumiprognoosile suur allajäämine vedas kolmandas kvartalis turu alla. Brenti hinnad toetasid turgu, kasvades kuu jooksul 6,6%, millega saavutasid kahe ja poole aasta kõrgeima taseme. Rubla intressimäärade erinevuste pealt teenimist tasakaalustavad mõnevõrra keskpanga suurenenud USA dollari ostud ja ka intressimäära langetamine 8,25 protsendile – kõik need tegurid soodustavad rubla nõrkust. Tarbijahinnaindeks oli septembris ainult 3%, mis on seni nähtuist madalaim. Venemaa naftatoodang langes 2,6%.
Ettevõtete tulemused polnud eriti muljetavaldavad: Magniti kasum oli prognoositust 26% madalam, ka X5 ei saavutanud kasumiprognoosi ja Sberbank esitas tugevad tulemused, lõigates kasu makromajandusliku tsükli praegusest faasist.
SEB Russia Fund
Aasta algusest ületas fond indeksit oktoobri lõpu seisuga 12,2%, absoluutväärtuses tõusis see eurodes 0,6%. Oktoober oli fondile hea, fond kasvas absoluutväärtuses 1,4% ja 3% rohkem kui MSCI Russia 10-40 võrdlusindeks. Kõige suurema mõjuga oli fondi osaluse vähendamine jaemüüjas Magnitis ning aktiivsed panused torude tootjasse TMKsse ja Kasahstani juhtivasse panka HSBKsse. Peamised tootluse vähendajad olid MTS, NLMK ja X5 Retail Group. Ostsime Megafoni Venemaalt lahkuvalt Telialt. Osalesime ka peamiselt Kesk- ja Ida-Venemaal tegutseva regionaalse jalatsite jaemüüja Obuv Rossii aktsiate esmasel avalikul pakkumisel, mida pakuti atraktiivsetel hinnatasemetel. Meile imponeerib ettevõtte juhtimine, selle ärimudeli potentsiaal ja hinnatase. Muret tekitab asjaolu, et Obuv Rossii sõltub mikrofinantseerimisest, kuid usume, et see hajub, kui ettevõte laieneb jõukamatesse piirkondadesse. Jätkasime osakaalu vähendamist Magnitis ja Lentas, kuna oleme mõnevõrra skeptilised sealse jaeturu kasumimarginaalide dünaamika suhtes. Osalesime iga-aastasel olulisel investorite konverentsil Venemaal, mis jättis meile mulje tugevast makromajandusest. Lahkusime konverentsilt skeptilisena jaesektori kasumimarginaalide väljavaadete suhtes, kuid kindlamana finantssektori kui majanduse parima taastamise vahendaja suhtes.
Edasine strateegia
Keskendume jätkuvalt aktsiate valimisele ja suhtelise väärtuse leidmisele peamiselt sektorite sees. Jaotus sektorite ja riikide järgi on meie protsessis teisejärguline ning on pigem aktsiate valimise tulemus.
Ülevaade fondide eelmiste perioodide kohta
Fondide eelmiste perioodide tootlus ega senine tegevuse ajalugu ei ole lubadus ega viide fondide järgmiste perioodide tootluse või tegevuse eesmärkide saavutamise kohta. Tootlus võib valuutakursi kõikumise tõttu suureneda või väheneda. Fondide võrdlusindeksite puhul on tegemist fondi tootluse võrdlemise alusega.
Käesolevat kommentaari ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena ega soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. Lugeja kinnitab, et ei tee investeerimisotsuseid pelgalt selles dokumendis sisalduvale teabele tuginedes.
Siin avaldatu põhineb paljuski teabel, mis on hangitud heas usus osapooltelt, keda AS SEB Varahaldus peab usaldusväärseks. Kuigi AS SEB Varahaldus on omalt poolt teinud kõik mõistlikult võimaliku, et nimetatud teave oleks täpne, täielik, asjakohane ning õige, ei saa AS SEB Varahaldus garanteerida dokumendis sisalduva teabe õigsust ega vastuta ühelgi moel puuduliku teabe kasutamisest tekkivate mistahes võimalike tagajärgede eest.
Enne investeerimisotsuse tegemist on soovitatav hoolikalt tutvuda investeerimisobjekti kohta avalikustatud dokumentide ja teabega (nt investeerimisfondi puhul fondi prospekti, tingimuste, aasta- ja poolaastaaruannetega). Maksustamise, investeerimisriskide ja muude investeerimisega seotud oluliste asjaolude kohta on soovitatav küsida põhjalikumat selgitust professionaalsetelt maksu- ja investeerimisnõustajatelt. Välisriigi isikul tuleks teada oma asukohariigis väärtpaberitehingute kohta kehtestatud nõudeid, sealhulgas valuutavahetuseeskirju ja maksustamisega seotud asjaolusid. Arvestama peab ka sellega, et ühes riigis investorite kaitseks võetud meetmed või rakendatavad soodustused ei pruugi laieneda teises riigis kaubeldava või seal registreeritud instrumendiga tehtavatele tehingutele.
AS-i SEB Varahaldus valitsetavate investeerimisfondide tingimused, avaliku pakkumise prospektid ja muu oluline teave on kättesaadav AS-i SEB Varahaldus veebilehel www.seb.ee/fondid.
AS SEB Pank soovitab oma klientidel tutvuda ka teabega AS-i SEB Varahaldus poolt AS-ile SEB Pank makstavate tasude kohta ning muude investeerimistoodetega seotud oluliste asjaoludega AS-i SEB Pank veebilehel www.seb.ee/investorkaitse.