SEB pensionifondid on esimesel poolaastal liikunud hoogsalt ja roheliselt
SEB pensionifondid on alates 2021. aasta algusest olnud korralikult plussis. Kaheksast fondist seitse on liikunud ka inflatsioonist kiiremas tempos (perioodil jaanuar-mai tõusis Eesti tarbijahinnaindeks 2,6%). Kõik SEB fondid peale Konservatiivse on edestanud Eesti inflatsiooni pikemaajaliselt, oma tegevuse algusest arvates.
Tootlus 2021. a esimene poolaasta |
|
SEB Pensionifond Indeks 100 | 16,17% |
SEB Pensionifond 100 | 15,28% |
SEB Aktiivne Pensionifond (III sammas) | 14,99% |
SEB Energiline Pensionifond | 11,84% |
SEB Progressiivne Pensionifond | 7,82% |
SEB Optimaalne Pensionifond | 3,29% |
SEB Tasakaalukas Pensionifond (III sammas) | 3,15% |
SEB Konservatiivne Pensionifond | 0,72% |
Fondide pikemaajalisi tootlusi vaata SEB kodulehelt. Fondide tootlused tulevikus võivad olla mineviku tootlustest madalamad või kõrgemad. |
Heade poolaastatulemuste taga oli kahtlemata väga soodne olukord maailma finantsturgudel. Aktsiaturud tegid läbi üle kümneprotsendise tõusu – USA suuremad aktsiaindeksid tõusid poolaastaga umbes 20%, Euroopa indeksid 15% ning arenevate turgude indeksid umbes 10%. Kuna veidi tõusid ka intressimäärad ja võlakirjade hinnad reageerivad intressitõusule negatiivselt, jäid paljud võlakirjaturud esimese poolaastaga miinusesse.
Turu keskmisest tõusid rohkem väikeettevõtted ja energiasektor, samas viimaste aastate tõusu vedur, tehnoloogiasektor (sh näiteks sellised ettevõtted nagu Apple, Amazon, Tesla), jäi üldisele turule alla. Märkimisväärse languse tegi esimesel poolaastal ka roheenergia sektor.
Üleüldiselt on 2021. aasta esimese poolaasta majanduskeskkond soosinud riskivõtmist. Keskpankade intressimäärad on endiselt madalad või negatiivsed, valitsused toetavad ettevõtteid ja tarbijaid erinevate ergutussüstidega ning investoritel on koroonaajal kontodele kogunenud sääste, mida paigutatakse kinnisvarasse ja väärtpaberitesse. Riskidena nähakse inflatsiooni kiirenemist ning järgmist pandeemialainet.
Tõusutee ja suurem paindlikkus
SEB pensionifondid olid turu tõusufaasis maksimaalsete aktsiaosakaalude lähedal ning SEB pensionikogujad said tõusust kenasti osa. Aktiivselt juhitud fondide aktsiaportfellides olime ülekaalus väikeettevõtete ja finantssektori aktsiates. Võlakirjainvesteeringutes kaitsesime pensionikogujate vara inflatsioonikaitsega võlakirjades, mille väärtus sõltub inflatsioonitempost. Tänu sellele jäime hoolimata enamike võlakirjaturgude langusest plusspoolele ka Konservatiivses pensionifondis. Uute investeeringutena lisasime portfellidesse LHV, Maxima ja Leedu kinnisvaraettevõtte Akropolis võlakirjad ning suurendasime investeeringuid Eesti metsamaas läbi Birdeye metsafondi.
2021. aasta maikuus lõime kolmanda samba SEB Aktiivsele Pensionifondile suurema paindlikkuse investeerimisel. Uute tingimuste kohaselt võib fond kasutada väikest finantsvõimendust ning olla aktsiates senise maksimaalse 100% asemel kuni 110%. Septembrist laieneb sarnane võimalus ka teise samba fondile SEB Pensionifond 100. Muudatus võimaldab kahel kõige kõrgema riskiga pensionifondil olla positsioonide võtmisel paindlikum ning pakkuda soovijatele suuremat aktsiaosakaalu kui seda võimaldavad näiteks passiivsed pensioni indeksfondid. Muudatus tõstab küll veidi nende kahe fondi riskitaset, sest võimendus võib tuua äkilisema liikumise ka turu langusperioodil.
Ei saa üle ega ümber pensionireformist
Aasta alguses avanes pensionieale lähenevatel inimestel ja pensioniealistel võimalus oma pensionireservid ennetähtaegselt kasutusele võtta. SEB suutis kõik raha väljamaksed teha tõrgeteta ja see oli meie jaoks ka omamoodi peaproov septembrikuisteks suuremateks väljamakseteks.
Kõik, kes on esitanud II sambast raha väljavõtmise avalduse, saavad veel oma otsust muuta ja avalduse tühistada juulikuu lõpuni. SEB austab iga kliendi valikut, kuid kuna tegu on kaaluka otsusega, tasub see enne veelkord läbi mõelda. Teisest sambast raha väljavõtmisel tuleb arvestada, et
- väljamakselt võetakse maha 20% tulumaksu;
- II sambaga uuesti liitumise võimalus avaneb minimaalselt 10 aasta pärast;
- lahkuja ei saa edaspidi enda isiklikule kontole enam 4% riigipoolset osa, mis muidu laekus II sambasse. Ehk keskmise palgaga lahkuja loovutab selliselt riigieelarvesse järgmise kümne aasta jooksul umbes 10 000 eurot.
Edasine suund? Veel rohelisema ja jätkusuutlikuma maailma poole!
Oleme täpsustanud SEB pensionifondide rohe-eesmärke ja seadnud sihiks jõuda käesoleva aasta lõpuks vähemalt 40-50% vastutustundlike investeeringute osakaaluni. Selleks oleme aktsia- ja võlakirjafonde vahetanud n-ö vastutustundlike fondide vastu, mis välistavad portfellidest saastava energiasektori ning mitmed teised nn. ebaeetilised valdkonnad.
Ka uute üksikinvesteeringute tegemisel jälgime seatud rohe-eesmärke ning oleme portfellist müünud investeeringuid, mis meie väärtustega kooskõlas ei ole. SEB roheambitsioonid ei puuduta vaid ühte pensionifondi, vaid me liigume aina rohkem rohelise ja jätkusuutliku mõttemaailma poole kõigis meie fondides.
Endriko Võrklaev
SEB Varahalduse fondijuht
SEB pensionifonde valitseb SEB Varahaldus. III samba kindlustustooteid pakub SEB Life and Pension Baltic SE Eesti filiaal. Enne lepingu sõlmimist palun tutvu tingimuste ja pensionifondi prospektiga ning vajadusel registreeru nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee.