Üldist
Me näeme, et Balti riikide ühiskond ja sealsed tarbijad hoolivad üha enam meie keskkonnast ja kliimast. Jätkusuutlikkus annab tulist kõneainet veel väga pikaks ajaks.
Märkasime, et Balti riikides puuduvad spetsiaalsed jätkusuutlikkuse suunised või tööriistad. Me kõik räägime sellest, kuidas päästa planeeti, kuid kui palju me sellest tegelikult teame? Mida me üksikisikutena teha saame? Mida võiksime või peaksime oma elus muutma, et anda oma panus suurte eesmärkide saavutamiseks nii kohalikul kui ka ülemaailmsel tasandil?
SEB on otsustanud teha kingituse – spetsiaalse rakenduse MyFootprint | SEB või MinuJalajälg | SEB, mis on tasuta tööriist kõigile, mitte ainult SEB klientidele. Soovime toetada kõiki tarbijaid nende jätkusuutlikkuse teekonnal. Mitte selleks, et rääkida, mida nad ei tohi teha, vaid selleks, et anda neile tööriist, mille abil nad saavad mõõta oma süsiniku jalajälge, saada nõuandeid ning erinevaid näpunäiteid ja osaleda väljakutsetel, et elada säästlikumalt.
Vastutustundlik ettevõtlus on juba aastaid olnud osa SEB DNA-st, kuid osa meie tehtud tööst ei ole olnud nähtav laiemale publikule.
See võimaldab teil minna üle jätkusuutlikumale eluviisile. Kasutades mängulist ja kaasahaaravat lähenemist on rakenduses võimalik välja arvutada oma süsiniku jalajälg teie elustiili ja tarbimisharjumuste põhjal, saada juhiseid selle vähendamiseks, osaleda väljakutsetes, mille tulemusi saate jagada oma sõpradega, ning õppida, kuidas targemad valikud aitavad muuta keskkonda jätkusuutlikumaks.
Deedster on SEB koostööpartner, kes pakub rakendusele MyFootprint | SEB tehnilist lahendust. Deedsteri asutasid neli kapitaliturgude tehnoloogiaruumi ja jätkusuutlikkuse nõustamisteenuste juhti ja ettevõtjat 2016. aastal.
MyFootprint | SEB keskendub tegevustele, mis panustavad kliimamuutustesse. Kuid iga tegu ei pea olema väga suur või võtma palju aega. Selliseid tegusid nimetamegi rakenduses "Tegudeks" (Deeds) – need on väikesed ülesanded või harjumused, mis aitavad maailma paremaks muuta.
Rakendust saab kasutada iPhone 5 ja uuemate seadmetega ning Android 6.0 Marshmallow ja uuemate seadmetega.
iOS-i rakenduse leiate App Store’ist ja Androidi rakenduse Google Play´st MyFootprint | SEB nime alt. See on saadaval eesti, vene, inglise läti ja leedu.
App Store'is on rakenduse nimi MyFootprint | SEB, kuid seda saab ka kohalikus keeles otsida. Google Play`s on rakendus leitav kohalikus keeles, nii et seal on rakenduse nimi nähtav selles keeles, kust seda otsitakse - tegemist on siiski sama rakendusega.
Te ei pea looma kontot, kuid kui Te seda teete, on kasutamiskogemus palju parem.
Saate luua konto oma e-posti aadressi alusel, misjärel kontrollitakse Teie e-posti aadressi, olemaks kindel, et saaksime vajadusel võtta Teiega ühendust ning Teile abiks olla. Kui unustate oma salasõna, siis järgige mobiilirakenduses olevat salasõna lähtestamise linki ja uus salasõna saadetakse Teie e-posti aadressile.
Te ei kaota oma progressi. Kõik saavutused ja kogu progress salvestatakse ning on seotud Teie kontoga. Kui installite rakenduse oma uude telefoni ja logite sisse, salvestatakse ka kogu Teie eelnev progress.
Kui Teil ei ole kontot, läheb Teie progress desinstallimise korral kaduma.
Jah, teavet käsitletakse konfidentsiaalsena vastavalt rakendusse sisenemisel nõustutud privaatsuseeskirjadele. Privaatsuseeskirjade lingi leiate rakenduse seadete alt.
Edetabelites on loetletud nende osalejate kasutajanimed, kes on säästnud kõige rohkem CO2 ja sooritanud kõige rohkem tegusid. Väljaspool edetabelit näete oma isiklikku progressi ja oma meeskonna progressi võrreldes teistega. Te ei saa aga näha teiste inimeste isiklikku arengut, kui nad ei soovi seda jagada. Teie jalajälg on nähtav ainult Teile ja seda ei näidata kunagi kellelegi teisele.
Küsimuste korral võtke palun ühendust SEB klienditoega Eestis aadressil info@seb.ee.
Saatke oma tagasiside aadressile info@seb.ee.
Rakenduse funktsionaalsus
Alustage oma süsiniku jalajälje arvutamisega otse rakenduses. Väljakutsete vahelehel saate rohkem teada tegudest – teadmistest, mida saate rakendada ise või oma pere ja sõpradega.
Jagage oma lemmikväljakutset järgmiselt.
- Klõpsake väljakutse menüüriba ikoonil ja vajutage väljakutse kaardil lillat jagamise ikooni, et kutsuda sõber väljakutsele.
- Telefoni jagamisfunktsiooni kaudu saate seejärel lingi, mida jagada SMS-i, e-posti, sotsiaalmeedia kaudu või muul teile sobival viisil.
Kui soovite liituda kellegi teise loodud meeskonnaga, peate paluma selle meeskonna liikmelt kutset.
Seda saab teha väljakutsete vaates, vajutades üleval olevat nuppu „Kutsu sõber minu meeskonda“.
Eelistatud keelt saab valida järgmiselt.
Androidil
1. Klõpsake avalehel Väljakutsete menüüriba ikoonil.
2. Valige soovitud väljakutse ja klõpsake Jätka.
3. Kui väljakutse on valitud, klõpsake üleval paremas nurgas olevale kolmele täpile.
4. Valige Keelevalikud ja klõpsake Vahetan keelt.
5. Valige soovitud keel.
iOS-il
1. Klõpsake avalehel Vahetan keele.
2. Valige Keelevalikud.
3. Valige soovitud keel.
Kliimaandmed
Selles etapis on jalajälje kalkulaator selleks, et arvutada Teie isiklik jalajälg.
On loogiline, et kodumajapidamise kütmisest tulenevad heitkogused jagatakse leibkonnas olevate täiskasvanute arvu vahel. Nii kajastub Teie jalajälje tulemuses ainult „oma osa“ kütteheitmetest. Sama kehtib ka tootmisega seotud heitkoguste, kui Teil on auto, või mõne teise teguri kohta.
See on Teie otsustada. Enamik inimesi arvestab ainult oma eratarbimist ja kaasab selle asemel tööandja, et vähendada ettevõtte heitkoguseid tervikuna.
See on kõigi kasvuhoonegaaside koondnimetus.
Kasvuhooneefekti mõjutavad mitmed erinevad atmosfäärigaasid. Fossiilsete kütuste põletamisel tekib peamiselt süsinikdioksiid, kuid näiteks lehmad toodavad palju metaani, mis on samuti kasvuhoonegaas. Metaani mõju on lühiajalisem kui süsinikdioksiidil, kuid see annab peaaegu 30 korda suurema kasvuhooneefekti. Selleks, et rääkida kõigi kasvuhoonegaaside mõjust, teisendatakse need süsinikdioksiidi ekvivalentideks (CO2e).
MyFootprint | SEB süsiniku jalajälje arvutamisel kasutatakse ülemaailmseid, riiklikke ja piirkondlikke kliimaandmeid, mis on kättesaadavad usaldusväärsetest avalikest ja eraallikatest.
Erinevad kalkulaatorid kasutavad erinevaid arvutamisviise (ülalt alla või alt üles) ja LCA-d (olelusringi analüüsi) – arvutustehnikat, mis on enamiku heitkoguste andmete aluseks. Selle kohta saate täpsemalt lugeda meie arvutamismetoodika dokumendist, mis on saadaval siin.
MyFootprint | SEB tugineb teaduslikele allikatele ja aruannetele.
Siiski on kliimamuutused ja jätkusuutlikkus keerulised valdkonnad ning erinevate meetodite ja vaatenurkade arenedes uuenevad ka tulemused. Konsulteerime sageli partneriga WWF (Maailma Looduse Fond) ja sõltumatute akadeemiliste ringkondade ning konsultatsioonifirmadega seotud keskkonnamõju hindamise ekspertidega. MyFootprint | SEB tugineb ostutehingute süsinikuandmete puhul Sustainalyticsi (Morningstari ettevõtte) andmetele.
Samuti töötame pidevalt, et pakkuda kasutajale lõbusat, korrektset ja tõhusat õppimiskogemust. Andmed on olulised, kuid Teie tegevus on muutuste elluviimiseks väga oluline.
MyFootprint | SEB kasutab uuringuid, mudeleid ja andmeid avatud allikatest, sõltumatutelt olelusringi hindamise ekspertidelt ja oma siseekspertidelt.
Esimesed küsimused keskenduvad teguritele, mis mõjutavad teie jalajälge kõige enam. Pärast seda tulevad igas kategoorias üksikasjalikumad küsimused, mis annavad teile täpsemad tulemused. Arvutused on tehtud olelusringi perspektiivist, mis tähendab, et heitkoguseid võetakse arvesse toote olelusringi kõikides etappides, alates tootmisest kuni ringlussevõtu või põletamiseni.
Jah, jalajäljele on võimalik lisada rohkem üksikasju, vajutades jalajälje kategooria ikoonil. Iga viie kategooria kohta on olemas hulk täiendavaid andmeid, mida saame kasutada täpsema arvutuse tegemiseks – näiteks autode ühiskasutus, auto kütus jne.
Vajutage nuppu „Täiusta“ ja leiate rohkem kohandamisvõimalusi oma elustiili järgi. MyFootprint|SEB uuendab kalkulaatorit pidevalt uute andmete ja täiustatud kasutajakogemuse põhjal.
MyFootprint|SEB küsib Teie tarbimisharjumuste ja elustiili kohta viies kategoorias: toitumisharjumused, eluase, liikumine kodust tööle ja tagasi, pikamaareisid ja ostud.
Teie vastuste põhjal arvutatakse, mitu tonni kasvuhoonegaaside heitkoguseid see igal aastal tekitab, mida mõõdetakse ühikutes kilogrammi süsinikdioksiidi ekvivalenti (kg CO2e).
Avalik tarbimine, st maksutulude tarve (näiteks koolid, haiglad ja teed), ei kuulu Teie jalajälje hulka. See moodustab tavaliselt 10–25% riigi koguheitmetest.
Süsiniku jalajälg on meie kõigi – üksikisikute, asutuste, teenuste, toodete – põhjustatud kasvuhoonegaaside koguheide. Seda väljendatakse süsinikdioksiidi ekvivalendina (CO2e).
Kliimamuutused ja jätkusuutlikkus
Teadus ütleb meile, et me kõik peame andma endast parima. Poliitikakujundajad, ettevõtted, organisatsioonid ja üksikisikud. Ja meil kui üksikisikutel on võimalus muutusi esile kutsuda nii tarbijate kui ka kodanikena.
Me saame teha väikeseid ja suuri muudatusi ning väikese ja suure mõjuga tegevusi. On ka pikaajalisi ja lühiajalisi tegevusi, millest mõned panustavad otseselt süsinikdioksiidi heitkoguse vähendamisse, samas kui teised toovad kaasa kaudse kokkuhoiu.
Teadus on samuti tõestanud, et oma hääle kuuldavaks tegemine kohalikus kogukonnas või lihtsalt silmnähtava eeskuju näitamine tegudena mõjutab oluliselt teisi, et nad oma jätkusuutlikkuse teekonda alustaks.
Heitkogused ja arvutused
Me peame tegema kõik endast oleneva, et võidelda kliimamuutuste vastu. Üksikisikutena on meil võimalus mõjutada turgu ja oma jalajälge oma tarbimise kaudu. Kuid selleks, et vähendada oma heitkoguseid, peame kõigepealt mõistma, milline on meie ostude mõju keskkonnale.
Iga tehingu heitkoguste arvutamiseks kasutame lähenemisviisi, mis ühendab tehingu üksikasjad, riigipõhised keskkonnamõju andmed, ametlike valitsusasutuste riiklikud andmed ja teie poolt rakenduses esitatud teabe. Seda kõike on jälgimiseks üsna palju, seega lubage meil täpsemalt selgitada:
Kõigepealt vaatame tehingu üksikasju, nagu summa, tehingu liik ja tehingu kategooria. Teie pank liigitab iga tehingu kaupmehe äritegevuse alusel, mis näitab ka seda, millist liiki kaupu või teenuseid olete ostnud. Nende kategooriate abil saame eristada näiteks riidepoes tehtud ostu restoranis tehtud ostust.
Järgmine samm heitkoguste arvutamisel on tehingu seostamine vastava riigipõhise süsinikuintensiivsusega euro (€) kohta, mis on iga alamkategooria puhul erinev. See rahaline süsinikuintensiivsus (kg CO2 ekv euro kohta) genereeritakse mitut piirkonda hõlmava keskkonnaalaselt laiendatud sisend-väljundtabeliga (MR EEIOT). Selle andmekogumi abil saame hinnata erinevate kaupade ja teenuste tarbimise keskkonnamõju riigi tasandil. Seejärel võrdleme ja kontrollime neid numbreid ametlike valitsusasutuste riiklike andmetega.
Täpsuse suurendamiseks ja tehingute jalajälgede isikupärastamiseks vaatame ka teavet, mille olete esitanud elustiilikalkulaatoris, sest paljud teie elustiilivalikud mõjutavad teie tehingute heitkoguseid. Näiteks on taimetoitlasele mõeldud söögi jalajälg restoranis võrreldes lihapõhise söögiga väiksem, isegi kui need maksavad sama palju. Selle arvessevõtmiseks rakendame mõnele tehingule koefitsienti. See tähendab, et näiteks kui teie elustiili jalajälg toiduainete valdkonnas on väike, põhjustavad teie tehingud vähem heitkoguseid kui suure toidujalajäljega inimese tehingud, isegi kui ostusumma on sama. Kui vastate kõigile elustiili küsimustele, sealhulgas peenhäälestusküsimustele, saame koguni 90 erinevat andmepunkti, et teie heitkoguste hindamine oleks võimalikult täpne. Konkreetsete alamkategooriate puhul rakendame ka täiendavaid nutikaid funktsioone, mis kasutavad jooksvaid turuhindade andmeid, et võtta arvesse näiteks kütuse ja elektri muutuvaid hindu.
Lõpuks, kui oleme jõudnud tehingutest tulenevate heitkoguste numbrini, liidame need viide põhikategooriasse (toit, transport, sisseostud, eluase ning heaolu ja vaba aeg), mis moodustavad teie kogu tehingupõhise jalajälje.