Keskkond
Meie lähenemisviis kliimamuutustele
Globaalne kliima muutumine on üks tänapäeva kõige keerukamaid väljakutseid. Teaduslikud tõendid viitavad sellele, et kui meil ei õnnestu globaalset temperatuuri tõusu piirata (võrreldes tööstusrevolutsioonieelse tasemega) 1,5 kraadini, ohustavad kliimamuutused planeeti tuntavalt. Oma strateegiat kohandades saab SEB kliente Pariisi kokkuleppele vastava vähese süsinikdioksiidi heitega majandusele üleminekul toetada.
Pangana on meil nii vastutus kui ka võime luua finantslahendusi, mis seda üleminekut kiirendavad ja edendavad. Me käsitleme kliimaaspekte nii rahastades, investeerides kui ka oma otsest mõju juhtides. Keskkonnavastutus hõlmab mõju, mida SEB või tema äripartnerid avaldavad elusale ja elutule loodusele, sealhulgas ökosüsteemidele, maale, õhule ja veele. Me kaasame keskkonna- ja kliimakaalutlused strateegilisse planeerimisse, äriarendusse, riskijuhtimisse, krediidihinnangutesse ning kliendi valimise protsessi.
Kliimamuutustega seotud riskide juhtimine
Üks peamisi tegureid vähese süsinikdioksiidi heitega majandusele üleminekul on suurettevõtete ümberkujundamine, eriti just neis sektorites, mille süsinikdioksiidi heide on olulise mahuga. SEB on Põhjamaade suurettevõtete pikaajaline finantspartner ja üks suurimaid sealseid varahaldureid, mis annab meile ainulaadse võimaluse üleminekule kaasa aidata. Meie eesmärk on selles ümberkujunduses osaleda, pakkudes nõustamist ning uuenduslikke ja jätkusuutlikke rahastamis- ning investeerimislahendusi.
SEB on kliimamuutustega seotud riskide juhtimise integreerinud oma üldisesse äristrateegiasse. UNEP FI vastutustundliku panganduse põhimõtete allkirjastamisega oleme võtnud kohustuse viia oma strateegia Pariisi kokkuleppega vastavusse. See kohustus hõlmab ka klientidele pakutavat tuge, mis aitab neil sujuva üleminekuga saavutada Pariisi kokkuleppe eesmärke.
Otsene ja kaudne mõju
SEB mõju kliimale on meie enda ja meie klientide heitkoguse kaudu nii otsene kui ka kaudne.
- Selleks et juhtida panga otsest mõju, oleme seadnud endale süsinikdioksiidi heitkoguse eesmärgid. Lisateavet meie otsese mõju kohta leiate siit.
- Kaudse mõju juhtimiseks on pank välja töötanud klientide jätkusuutlikkuse klassifitseerimise mudeli, mida kasutame ettevõtete ja kinnisvaraklientide praeguse ning tulevase kliimamõju hindamiseks. Seda mudelit rakendades peame klientidega nende süsinikdioksiidi heite vähendamise strateegiate üle konstruktiivset dialoogi. Nii saame toetada üleminekujärgus ettevõtteid investeerimisvajaduste puhul nõustamisteenuste ja rahastamisega. Jätkusuutlikkuse klassifitseerimise mudeli alusel võime krediidiportfelli summaarset kliimamõju ka mõõta, selle kohta aru anda ning seada strateegilisi eesmärke, mis puudutavad meie tegevuse muutmist ja Pariisi kokkuleppe kliimaeesmärkidega kooskõlla viimist. Lisateavet kliendi jätkusuutlikkuse klassifitseerimise mudeli kohta leiate siit.
Aktiivne osalemine üleminekus
SEB räägib ülemaailmses keskkonnasäästlikule majandusele üleminekus aktiivselt kaasa, oleme võtnud endale kohustuse osaleda mitmes rahvusvahelises kliimamuutustega tegelevas algatuses. Nende hulgas on näiteks ÜRO kokku kutsutud nullheite pangandusliit, millega SEB ühines 2021. aastal, kohustudes viima oma laenu- ja investeerimisportfellidest tulenevad heitkogused 2050. aastaks või varem nullini.
Lisaks sellele osaleme Euroopa Liidu arendustegevuses. Alates 2018. aastast kuulub SEB tehnilisse eksperdirühma, mis aitas välja töötada Euroopa Liidu taksonoomiat. Nüüd tegutseme ka säästva rahastamise eksperdirühmas . Platform, mis nõustab Euroopa Liidu taksonoomia edasiarendamise asjus.
SEB on heaks kiitnud ka soovitused, mille on välja töötanud kliimaga seotud finantsteabe avaldamise töörühm (TCFD). Selle ülemaailmse algatusena kokku kutsutud töörühma eesmärk on suurendada ja ühtlustada kliimaga seotud finantsteavet, mida ettevõtted sidusrühmadele avalikustavad.
2020. aasta majandus- ja jätkusuutlikkuse aruandes (lk 52–58) kirjeldame, kuidas me haldame kliimamuutuse riske, enda otsest ja kaudset mõju kliimale ning kuidas liigitame oma ettevõtte krediidiportfelli, tuginedes teabele, mis puudutab meie klientide süsinikdioksiidi heitkogust. Samuti esitame seal kliimastsenaariumi analüüsi nafta- ja gaasisektori üleminekuriskide kohta.
SEB vähendab enda keskkonnamõju
Me töötame innukalt selle nimel, et ka SEB enda ökoloogiline jalajälg muutuks üha väiksemaks. Oleme seadnud vastutustundliku eesmärgi kahandada enda süsinikdioksiidi heitmed 2045. aastaks nullini. Vahe-eesmärk on kärpida heitkogus – mõlemal juhul võrreldes 2008. aastaga – 2025. aastaks 66% ja 2030. aastaks 75% väiksemaks. Alates 2021. aastast soovime saavutada kliimakompensatsiooni kaudu nullilähedase neto-keskkonnamõju.
Nende sihtideni jõudmiseks parandab SEB enda tegevuse ja hoonete energiatõhusust, vähendab tööreiside arvu, pidades koosolekuid alternatiivsetel meetoditel, ning läheb ametisõitudel üle elektriautode kasutamisele.
SEB on praeguseks edukalt saavutanud eesmärgi vähendada aastatel 2015–2020 otsest süsinikdioksiidi heidet 20%, seejuures on heitkogust enim kärpinud COVID-19 pandeemia tõttu kahanenud sõidumaht. 2020. aastal oli meie enda süsinikdioksiidi heitkogus ligikaudu 9700 tonni ehk 0,61 tonni ühe SEB töötaja kohta.