Meie äritegevust juhivad mitme valdkonna poliitikad ja põhimõtted. Vastutustundliku ettevõtluse valdkonnas järgime muu hulgas jätkusuutlikkuse poliitikat, keskkonnapoliitikat, inimõiguste poliitikat ja maksupoliitikat. SEB seisukohad ja valdkondlikud põhimõtted annavad juhiseid parimate tavade rakendamiseks ja tutvustavad ka rahvusvahelisi konventsioone ning standardeid, mille järgimist ettevõtetes toetame. SEB juhindub ka teistest SEB Grupi poliitikatest.
Jätkusuutlikkuse poliitika
See poliitika määrab kindlaks SEB jätkusuutlikkuse raamistiku ning tagab juhtimisplatvormi SEB jätkusuutlikkust puudutavale tööle kõigis äriotsustes, sealhulgas investeerimis- ja krediidiotsustes.
Temaatilised poliitikad
Kliimat, loodust ja vett käsitlev keskkonnapoliitika
SEB keskkonnapoliitika käsitleb mõjusid, mida meie või meie äripartnerid võivad avaldada elusatele ja elututele looduslikele süsteemidele, sealhulgas ökosüsteemidele, maale, õhule ja veele. Selliste mõjude ohjamiseks on SEB välja töötanud käesoleva keskkonnapoliitika, et kirjeldada SEB-i lähenemist kliima, vee ja looduse valdkonna juhtimisele.
Sotsiaal- ja inimõigusi käsitlev poliitika
Pangana on SEB-il võimalus panustada inimõiguste edendamisse, näiteks sotsiaalse taristu rahastamise ja vastutustundliku laenamise kaudu. SEB tunnistab sotsiaalseid ja inimõigustega seotud väljakutseid, millega maailm silmitsi seisab, ning ettevõtluse võimalikku kahjulikku mõju. Selliste mõjude ohjamiseks oleme välja töötanud käesoleva sotsiaalsete ja inimõiguste poliitika, et kirjeldada oma lähenemist nende valdkondade juhtimisele.
Sektori poliitikad
SEB sektoripoliitikate põhimõtetes on esitatud suunised sektori heade tavade kohta, mida SEB ettevõtetelt ootab, samuti SEB piirangud teatud tegevuste rahastamisel ja investeerimisel. Valdkondlikud põhimõtted on osa üldisest jätkusuutlikkuse strateegia raamistikust, mida on kirjeldatud jätkusuutlikkuse poliitikas (vt eespool). Valdkondlikke põhimõtteid uuendasime 2023. aastal (vt allpool).
Metsandus, tselluloos ja paber ning puit
Metsad on meie ühiskonna ja planeedi jaoks eluliselt tähtsad ning on lahutamatult seotud meie ülemaailmse majandusega. Lisaks sellele, et metsad varustavad tootmisprotsesse ja tööstusharusid ressurssidega, pakuvad elupaiku bioloogilise mitmekesisuse tagamiseks ja loovad töökohti ühiskonnale, on metsad ka maailma suuruselt teine süsiniku siduja. Vastutustundliku majandamise korral on metsad taastuv ressurss, mis aitab oluliselt kaasa kliimamuutuste leevendamisele.
Metsandust, tselluloosi ja paberit ning puitu käsitlev poliitika (PDF)
Fossiilkütused
Fossiilkütused moodustavad tänapäeval globaalse energiasüsteemi peamise osa, olles samal ajal suurim kliimamuutuste põhjustaja, oluline kohaliku saaste allikas ning avaldades otsest ja kaudset mõju loodusele. SEB tunnistab fossiilkütuste nõudluse vähendamise tähtsust koos jätkusuutlike ja taskukohaste alternatiivide kiire arendamisega.
SEB fossiilkütuste poliitika kirjeldab meie lähenemist kivisöe, nafta, gaasi ja turba kasutamisele ning koostööd fossiilkütuste sektori ettevõtetega, et toetada vastupidavat ja järkjärgulist üleminekut vähese CO2-heitega majandusele, tagades samal ajal energiajulgeoleku meie koduturgudel.
SEB fossiilkütuste poliitika vaadatakse üle igal aastal.
Hasartmängud
Hasartmängusektorit peetakse kestlikkuse seisukohalt vastuoluliseks, kuna selle sotsiaalne mõju tekitab muret. Liigne hasartmängude mängimine, nende agressiivne turundamine ja potentsiaalselt pakkumine majanduslikult nõrgematele isikutele või mittetäisealistele, tõstatab märkimisväärseid sotsiaalseid muresid, inimõigustega seotud küsimusi ja maineriski.
Kaevandus ja metallitööstus
Kaevandus- ja metallurgiatööstus (mäetööstus) mängib meie majanduse ja ühiskonna arengus olulist rolli. Paljud metallid on peamised sisendid majanduse ümberkujundamisel vähese süsinikdioksiidiheitega ühiskonna suunas. Siiski võib sellel tööstusharul olla ka märkimisväärne negatiivne mõju keskkonnale ja inimõigustele, kui sellega ei tegelda õigesti. Selle poliitika eesmärk on tagada, et laenu- ja investeerimisotsused aitaksid kaasa SEB üldiste kestlikkusega seotud ambitsioonide täitmisele.
Taastuvenergia tootmine ning elektrienergia ülekandmine ja jaotamine
Taastuvenergia tootmine ning elektrienergia ülekandmine ja jaotamine on süsinikuneutraalse majanduskasvu olulised eeltingimused. Kui selles valdkonnas ei tegutseta vastutustundlikult, võib taastuvenergia arendamisel, tootmisel ja jaotamisel olla aga keskkonnale ja ühiskonnale märkimisväärne negatiivne mõju.
Meretransport
Meretransporti peetakse võrreldes maismaa- ja lennutranspordiga kõige süsinikdioksiiditõhusamaks kaugtranspordiviisiks. Edasine süsinikdioksiidiheite vähendamine selles tööstusharus on siiski vajalik samm, et kaotada tugev seos meretranspordi heitkoguste suurenemise ja ülemaailmse kaubanduse vahel, toetades samal ajal Pariisi kokkuleppe eesmärke.
Tubaka- ja tubakavabade nikotiinitoodete valdkond
Tubakatööstus on sotsiaalsest seisukohast keeruline, kuna tubakatoodetel on märkimisväärne negatiivne mõju tervisele. Seepärast on selliste toodete puhul oluline rakendada piiravat lähenemisviisi, et vähendada SEB seost ebasoodsa sotsiaalse mõjuga.
Tubaka- ja tubakavabade nikotiinitoodete valdkonna poliitika (PDF)
Põllumajandus, kalandus, vesiviljelus ja loomade heaolu
Põllumajandus-, vesiviljelus- ja kalandussektorid on paljude riikide majanduse oluline osa. Üleminek kestlikule põllumajandusele, vesiviljelusele ja kalandusele on vajalik, et tagada ülemaailmne toiduga varustamine ja vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid ning negatiivset mõju keskkonnale ja ühiskonnale.
Põllumajandust, kalandust, vesiviljelust ja loomade heaolu käsitlev poliitika (PDF)
Transport
Transport ja liikuvus on kestliku arengu peamised komponendid, sest need soodustavad majanduskasvu ja parandavad ligipääsetavust. Pariisi kokkuleppe eesmärgi saavutamiseks peab aga kogu sektoris toimuma korrapärane ümberkujundamine süsinikdioksiidi heite vähendamise suunas.
Relvastus ja kaitse
Relvastus- ja kaitsesektor on keeruline ja väljakutseterohke. SEB tunnistab relvastus- ja kaitsesektori vastuolusid, kuid austab ka iga riigi õigust ennast kaitsta, nagu on sätestatud ÜRO põhikirjas.
Kinnisvara- ja ehitusvaldkonna poliitika
Kinnisvara- ja ehitussektorid on elamu- ja ärikinnisvara pakkumise seisukohalt olulised tööstusharud. Energiatarbimise, materjalikasutuse ja jäätmete tõttu võivad need sektorid mängida olulist rolli üleminekul vähese süsinikuheitega ja ringmajandusele.
Teised grupi poliitikad
Kaasamise ja mitmekesisuse poliitika
Kaasamine ja mitmekesisus on olulised SEB pikaajalisele heaolule, uuenduslikkusele ja kasvule ning meie võimele pakkuda oma kliendile ja ühiskonnale esmaklassilist teenust. See strateegia toob esile meie ambitsioonid ja kohustused ning hõlmab SEB juhte ja töötajaid.
Maksupoliitika
SEB etendab ühiskonnas olulist rolli, aidates kaasa majanduskasvule ja jõukusele nii tööandjana kui ka klientidele tooteid ja teenuseid pakkudes. Kõige selle juures on maksude ja maksuhalduse teema asjakohane ning oluline.
Investeerimisotsustes ja -nõustamises rakendatav jätkusuutlikkuse integreerimise poliitika
SEB töötab aktiivselt selle nimel, et integreerida jätkusuutlikkuse riski ja mõju aspekt investeerimisotsustesse ning -nõustamisse. Selles strateegias kirjeldame, kuidas käsitleme SEB kontserni investeerimisotsuste ning investeerimis- ja kindlustusnõustamise puhul jätkusuutlikkuse riske ja kahjulikke jätkusuutlikkuse mõjusid.
Tarnijate tegevusjuhend
SEB jaoks on oluline, et meie tarnijad oleksid kogukondades, kus nad tegutsevad, keskkonna, sotsiaal- ja valitsemisvaldkonna (ESG) seisukohast vastutustundlikud. Aktiivne tegelemine jätkusuutlikkusega seotud küsimustega toob kasu meie klientidele, meie inimestele ja ühiskonnale laiemalt.
Korruptsioonivastane poliitika
SEB ei kasuta ega tolereeri ebaseaduslikke või ebamoraalseid äritavasid, nagu altkäemaksu võtmine, ning sellega seotust.SEB korruptsioonivastane poliitika määratleb SEB korruptsioonivastase võitluse raamistiku ning kehtestab põhimõtted ja meetmed korruptsiooniriskide maandamiseks.