Neil, kes tegid II sambasse sissemakseid ja on tänaseks jõudnud vanaduspensioni ikka, on õigus hakata II sambasse kogutud raha välja võtma. Kuidas käib pensionisambast väljamaksete tegemine?
Kolm võimalust
II samba väljamaksete saamiseks on kolm võimalust:
- Ühekordne väljamakse on neile, kellele kogutud summa annaks elu lõpuni tehtavateks makseteks jagatuna liialt väikest abi;
- Fondipension, mis võimaldab raha pensionifondist välja võtta perioodiliste maksetena;
- Pensionileping, mille alusel võtab kindlustusselts kohustuse maksta inimesele pensioni elu lõpuni.
Raha väljamaksmise viis oleneb pensionifondi osakute koguväärtuse ja rahvapensioni määra (RPM) suhtest. Kehtiva rahvapensioni määra leiate Sotsiaalkindlustusameti veebilehelt.
Teie kohustuslike pensionifondide osakute koguväärtus | Väljamakselahendus |
---|---|
Alates 50-st rahvapensioni määrast | Pensionileping |
10- ja 50 rahvapensioni määra vahel | Fondipension |
Kuni 10 rahvapensioni määra | Ühekordne väljamakse |
Miks oleneb väljamakse viis rahvapensionimäärast?
Rahvapensionimäär võtab arvesse elukalliduse muutust – sellest numbrist sõltuvad väljamakseviisid tagavad selle, et pensionid peavad sammu elatustaseme kasvuga.
Kas ma pean kohe raha välja võtma?
Ei, vanaduspensioniealiseks saamine ei kohusta II sambast raha välja võtma. Võimalik on valida, kas minna riiklikule vanaduspensionile ja samal ajal hakata ka II sambast raha välja võtma või esmalt minna riiklikule vanaduspensionile ja lükata II sambast raha välja võtmist edasi või vastupidi.
Kui te raha oma elu jooksul välja ei võta, läheb kogutud vara pärijatele. II samba osakud ei kuulu seaduse järgi abikaasade ühisvara hulka ning jagatakse ainult pärijate vahel.
Kes teeb väljamakseid?
Ühekordse väljamakse ning Fondipensioni maksab välja Eesti Väärtpaberikeskus, Väljamakseid Pensionilepingu alusel teeb kindlustusselts. SEB on ainus pank, kes pakub kõiki II samba väljamaksevõimalusi. Seega on võimalik kõik lahendused saada mugavalt oma kodupangast.
Kerttu Raie
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse turundusspetsialist
Enne investeerimisotsuse tegemist palume hoolikalt tutvuda kindlustuslepingu tingimustega ja/või pensionifondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ning muu fondi kohta avaldatud teabega Pensionikeskuse kodulehel www.pensionikeskus.ee/ii-sammas/fondid/ või SEB toodete osas SEB kodulehel www.seb.ee. Vajadusel pidage nõu AS-i SEB Pank või AS-i SEB Elu- ja Pensionikindlustus töötajaga.
Oluline info:
Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks.
Fondi eelmiste perioodide tootlus ega senine tegevuse ajalugu ei tähenda lubadust ega indikaatorit fondi järgmiste perioodide tootluse või tegevuse eesmärkide täitmise kohta.
Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.
Enne investeerimisotsuse tegemist palume tutvuda fondi osakute avaliku pakkumise prospekti, lihtsustatud prospekti ja muu fondi kohta avaldatud infoga SEB kodulehe aadressil www.seb.ee/fondid ning vajaduse korral konsulteerida asjatundjaga.