Renoveerimislaenu taotlemise aluseks on korteriühistu elanike tahe ning läbiarutatud meelestatus tööde vajaduste osas. Järgmisena tuleb kokku kalkuleerida projekti maksumus ning enamikel juhtudel kaasatakse seejärel finantseerijana pank. Et saada võimalikult vähese ajakuluga positiivne vastus, on oluline olla õigesti valmistunud. SEB panga äriklientide kliendihaldur Andres Angerjärv pani kokku 7 sammu, mis aitavad korteriühistuid renoveerimislaenu teekonna läbimisel:
1. Kaardista soovid. Ühelt poolt võib renoveerimissoov tuleneda elanike tahtest parandada elukvaliteeti, kuid teiselt poolt ka otsesest vajadusest, näiteks on kortermaja fassaad amortiseerunud või kommunikatsioonisüsteemid vajavad kaasajastamist.
2. Kaasa korteriühistu liikmed. Korteriühistu elanike soov ning kaardistatud vajadused on renoveerimise protsess aluseks. Ilma enamuse toetuseta ei saa selliseid otsuseid ühistus teha.
3. Eelarvesta. Oluline on mõista, mis tööd on kõige vajalikumad ning mis nende tööde hinnaks võib kujuneda. Renoveerimise teostamine võib lisaks ehituskuludele eeldada konsultatsiooni-, ekspertiisi- ja/või projekteerimiskulusid.
4. Pöördu panka. Planeeritavate ehitustööde tarbeks rahastuse saamiseks tuleks pöörduda panga poole, kust saab vajaliku nõu. Personaalne nõustamine aitab näiteks renoveerimisprojekti vedaval juhatuse liikmel paremini aru saada laenu taotlemise teekonna üksikasjadest ning selle võrra ka protsessi ühistu liikmetele lihtsamalt selgitada. SEB pank pakub ka videonõustamist, mis tähendab, et ühistu esindaja saab pangaga ideid arutada mugavalt koduses keskkonnas, mitte ei pea selleks eraldi pangakontorisse pöörduma.
5. Esita korteriühistu laenutaotlus. Taotlust saab esitada elektrooniliselt kodulehe või internetipanga vahendusel ning juurde tuleb lisada kõik vajalikud dokumendid, mis on nõustamisel kaardistatud ja kodulehel väljatoodud. Laenutaotluse saab esitada samuti mugavalt panga esinduslehel.
6. Laenu analüüs. Taotluse menetlemisel hinnatakse ühistu riske ja laenutagasimakse jätkusuutlikkust. Analüüsis vaadatakse üle laenu eesmärk, maht, eelarve ja tagatis. Oluline roll on ka sellel, kas finantseerimist toetab näiteks Kredex. Laenu menetlemise perioodi pikkust on raske määratleda, sest seda mõjutavad taotletava laenusumma suurus, laenuperiood ning võimalikud eritingimused.
7. Positiivne otsus ja laenu väljamaksmine. Pärast laenukomitee poolt kinnituse saamist edastab kliendihaldur positiivse otsuse alati koos põhitingimustega. Otsuses on alati tähtsal kohal KÜ sissemakse ootus ja laenusumma suurus, intress ja lepingutasu ning tehnilised andmed. Otsuse osas on alati ootus, et kõik ühistu liikmed, kui osapooled, tutvuvad tingimustega ning seejärel saab haldur vajadusel tingimuste tähendust selgitada.
Kokkuvõte: Korteriühistu renoveerimislaen on kompleksne ning kombineeritud lahendus. Üheltpoolt võimaldab laen kinnistu parendamist ning selle võrra ka liikmete elukvaliteeti. Teiselt poolt hõlmab laen paljusid osapooli ning laenu taotlemine ning sellega kaasnevad detailid peavad olema ühistu siseselt kooskõlastatud. Laenu taotlemise/võtmise juures on tähtsal kohal arusaam, mida laen tähendab, kuidas see mõjutab igakuiselt ühistu liikmete arve suurusi ning mida finantseering terviklikult parandab.
„Finantseeringu periood on pikaajaline, eeldab taotlevate osapoolte üksmeelsust ning kindlasti usaldust. Selle juures soovime meie, SEB pangana olla hea koostööpartner, kes aitab aru saada vajadustest, mõtestada teekond ja aidata täita eesmärke, riske hinnates ja kalkuleerides,“ ütles Angerjärv.
Renoveerimislaenu taotlemise ABC:
• Tutvu tingimustega kodulehel!
• Registreeru nõustamisele!
• Esita laenutaotlus!
Loe ka järgmiseid teemaga seotud artikleid: