Selgelt tuleb eristada investeerimiskonto mõistet tulumaksuseaduse mõttes ja investeerimiskontot kui panga pakutavat lahendust kliendile.
Tulumaksuseaduse tähenduses võib investeerimiskontoks olla igasugune rahakonto ja neid võib olla mitu nii Eesti kui ka välisriikide (Euroopa Majanduspiirkonna (EEA) ning Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) liikmesriigi) pankades.
Tuludeklaratsioonis tuleb nimetada kõik need kontod, mida kasutatakse investeerimiskontona, ning sisse- ja väljamaksed kontodelt tuleb kajastada koondatult.
Investeerimiskontona saab määratleda kõiki pangakontosid, kuid praktilistel kaalutlustel on otstarbekas avada investeerimiseks eraldi konto. Kasutades oma igapäeva-arveldustega seotud arvelduskontot ka investeerimisel, kaasneb sellega investorile suur koormus tuludeklaratsioonis arvestuse pidamisel (kõik tehingud, mis ei toimu finantsvaraga, tuleb deklaratsioonis siiski kajastada).
Omades kahte kontot, saad ühelt teha igapäevaseid tehinguid (töötasu laekumine, kaardimaksed, laenukohustused, arved, krediitkaart jne) ja teiselt tehinguid finantsvaraga (vajaduse korral saad selleks raha üle kanda igapäevaste tehingute kontolt).
Tänu eraldi investeerimiskontole
- kulutad vähem, sest hoiad igapäeva-arveldused ja investeeringud lahus
- saad parema ülevaate oma varadest
- hoiad tuludeklaratsiooni täitmisel aega kokku
Investeerimiskonto kaudu saad edasi lükata ka finantsvaralt teenitud tulu (intress, müügitulu, kindlustushüvitis jms tulu) maksustamist.
Olemasolevat arvelduskontot saad investeerimiskontoks muuta pangakontoris. Kui kasutad arvelduskontot ka igapäevasteks tehinguteks (näiteks kaardimakseteks, kommunaal- ja telefoniarvete tasumiseks), siis ei ole mõistlik seda investeerimiskontoks muuta. Sellisel juhul tasub avada lisaks uus investeerimiskonto.
Kui Sinu investeerimishoius on avatud enne 1. jaanuarit 2011, siis ei muutu selle maksustamine enne 1. jaanuari 2014. Kuni selle ajani välja makstud intress on jätkuvalt tulumaksuvaba. Neid investeerimishoiuseid ei loeta investeerimiskontol finantsvaraks. Kui sellise investeerimishoiuse hoiusumma või intress laekub Sinu investeerimiskontole, pead seda tuludeklaratsioonil näitama investeerimiskonto sissemaksena.
Kui kogud pensionivara lepinguga Kasvuportfell Pensioniks, siis jäävad maksustamispõhimõtted endiseks.
Kui sõlmisid Kasvuportfelli või Kasvuportfell Juuniori lepingu enne 1. augusti 2010, siis ei muutu Sinu jaoks maksustamine enne 1. jaanuari 2024. Kuni selle ajani jäävad kehtima senised investeerimisriskiga elukindlustuslepingute maksusoodustused. Neid lepinguid ei loeta investeerimiskontol finantsvaraks.
Kui sõlmisid Kasvuportfelli või Kasvuportfell Juuniori lepingu pärast 1. augusti 2010, siis Sinu lepingule maksusoodustused ei kehti. Neist lepingutest saadud tulu maksustatakse. Samas saad selle lepingu liita investeerimiskontoga ja seeläbi maksukohustust edasi lükata. Lepingu liitmiseks investeerimiskontoga pead alates 1. jaanuarist 2011 kandma raha lepingusse investeerimiskontolt.
Me ei soovita liita investeerimiskontoga Kasvuportfell Juuniori lepingut, sest kui tulu sellisest lepingust ei laeku Sinu investeerimiskontole, vaid näiteks lapse kontole, tekib topeltmaksustamine.
Investeeringute puhul, mida omad 1. jaanuaril 2011, pead otsustama, kas soovid kasutada nn vana või investeerimiskonto maksusüsteemi. Arvesta sealjuures, et investeerimiskonto süsteemi saad kasutada ainult juhul, kui investeering liigitub finantsvaraks tulumaksuseaduse mõistes.
Otsuse pead tegema järgmiselt.
- Kui müüd 2011. aastal olemasolevat finantsvara ja soovid maksukohustust edasi lükata, kanna müügisumma investeerimiskontole. Kui soovid kasutada vana maksusüsteemi, kanna müügisumma igapäeva-arvelduste kontole.
- Nende finantsvarade kohta, mida Sa 2011. aastal ei müü, teed otsuse 2011. aasta tuludeklaratsioonis (täidate 2012. aasta alguses). Selle finantsvara tõstmiseks investeerimiskonto maksusüsteemi peate näitama vastava finantsvara soetusmaksumuse investeerimiskonto sissemaksena. Kui Sa seda ei tee, maksustatakse finantsvara edasi vana maksusüsteemi järgi.
Alates 1. jaanuarist 2011 avatud investeerimishoiuste intress on maksustatav. Investeerimishoiuse maksustamine investeerimiskontol on Sulle soodsam järgmistel põhjustel:
- intressist ei arvestata kohe maha tulumaksu
- saad tulumaksukohustust edasi lükata
- võid tasaarveldada investeerimishoiuste kasumeid-kahjumeid
- riskipreemiat ja väljumistasu saad arvestada kuluna ning vähendada selle arvelt maksukohustust
Kui oled kogemata soetanud finantsvara meie pangas oma igapäeva-arvelduste konto kaudu, tuleks Sul toimida järgmiselt.
- Kui Sa ei ole igapäeva-arvelduste konto kõrvale investeerimiskontot veel avanud, siis tee seda võimalikult kiiresti.
- Tuludeklaratsioonis pead näitama igapäeva-arvelduste kontot investeerimiskontona vähemalt finantsvara ostupäevast kuni uue investeerimiskonto avamise päevani.
Kui oled kogemata võõrandanud finantsvara igapäeva-arvelduste kontole, tuleks Sul müügisumma esimesel võimalusel investeerimiskontole üle kanda.
Tuludeklaratsiooni pead esitama maksustamisperioodile järgneva aasta 31. märtsiks.
Maksukohustuse edasilükkamiseks pead finantsvara soetama üksnes investeerimiskontol oleva raha eest ja finantsvaralt saadud tulu kandma viivitamatult (esimesel võimalusel) investeerimiskontole. Tulu ei pea laekuma otse investeerimiskontole, võid selle sinna kanda ka mõnelt muult kontolt. Võimaluse korral kanna tulu siiski otse investeerimiskontole.
Kui investeerimiskontode koondatud väljamaksed ületavad sinna tehtud koondatud sissemakseid, maksustatakse sissemakseid ületav osa tulumaksuga. Maksukohustus tekib tuludeklaratsiooni alusel. Ka siis, kui kontod on eri pankades, tuleb nendel toimuvaid liikumisi vaadata ühtse tervikuna.
Sissemakseks on igasugune investeerimiskontole makstud või üle kantud raha. Sissemakse on ka finantsvaralt saadud tulu, millelt on tulumaks kinni peetud (näiteks dividendid, millelt on välismaal tulumaks kinni peetud või mille tulumaksu on Eesti ettevõte tasunud).
Sissemakseks ei peeta finantsvaralt laekuvat tulu (müügitulu, intressid), millelt ei ole tulumaksu kinni peetud, ega Sinu teiselt investeerimiskontolt laekuvat summat.
Väljamakseks ei peeta kandeid, millega soetad finantsvara või sooritad kandeid oma teisele investeerimiskontole, küll aga kõiki teisi investeerimiskontolt tehtud kandeid.
Tulumaksuseaduses on öeldud, et finantsvaralt saadud tulu tuleb kanda investeerimiskontole viivitamatult. See tähendab, et maksumaksja peab selle raha üle kandma esimesel temast sõltuval võimalusel. Soovitame kanda tulu otse investeerimiskontole. Kui see ei ole võimalik, siis kanna raha investeerimiskontole võimalikult ruttu ja arvesta sealjuures, et pead olema võimeline maksuametile viivitust dokumentaalselt põhjendama.
Alates 1. jaanuarist 2018 muutus intresside maksustamine. Tulumaksuga maksustatakse igasugune residendist füüsilisele isikule makstav intress ja intressi väljamaksja on kohustatud väljamaksel 20% tulumaksu kinni pidama.
Kui residendist eraisiku hoius on seotud arvelduskontoga, peab pank hoiuselt teenitud intressi väljamakselt kinni tulumaksu. Seda isegi juhul kui hoius avati investeerimiskontolt, kuid intressi väljamaksmisel on hoius seotud arvelduskontoga.
Maksukohustuse edasilükkamiseks pead investeerimishoiuse avama investeerimiskontolt. Samuti pead investeerimishoiuse lõpetamisel kandma hoiusumma ja intressi investeerimiskontole.
Tulumaksuseaduse kohaselt peab klient maksukohustuse edasilükkamiseks panka teavitama, et kõnealune intress on saadud investeerimiskonto raha eest soetatud finantsvaralt. Meie pangas saad anda sellise teavituse investeerimiskonto avamisel korraga kõikide nende finantsvarade kohta, millelt saadud tulu Sa edaspidi investeerimiskontole kannad.
Tuludeklaratsiooni tuleb kanda kõik investeerimiskontodel tehtud sisse- ja väljamaksed eraldi, kuupäevalises järjekorras. Kui väljamaksed ületavad sissemakseid, tekib maksukohustus, mis tuleb näidata aasta kohta esitatavas tuludeklaratsioonis. Kui investeerimiskonto süsteemi alusel tekib maksukohustus, tuleb tulumaks tasuda üldistel alustel, s.o maksustamisperioodile järgneva aasta 1. juuliks.
Seaduse järgi on investeerimiskonto süsteemi kasutajal kohustus oma investeerimiskontode kohta ise arvestust pidada ja kanda nende kontode andmed ning liikumised tuludeklaratsiooni. Samuti tuleb panka teavitada, kui oled soetanud investeerimiskontol olnud raha eest finantsvara ja soovid, et saadud intressilt ei peetaks kinni tulumaksu.
Pangal on kohustus esitada maksuametile andmed nende maksustatavate intresside kohta, millelt tulumaksu kinni ei ole peetud.
Otsekorralduslepingud
Sõlmida tasub ainult investeerimiskontoga liidetud Kasvuportfelli lepinguga seotud otsekorralduslepinguid.
Püsikorralduslepingud
Sõlmida tasub lepinguid ainult finantsvara ostuks või ülekandmiseks oma teisele investeerimiskontole.
Deebetkaart
Tasub keelata kaardimaksed ja teha võimalikult vähe sularahatehinguid. Mõistlik on teha ainult maksekorraldusi, millega omandatakse finantsvara või tehakse ülekanne oma teisele investeerimiskontole.
Mobiilipank
Mobiilimakseid tasub teha ainult enda investeerimiskontode vahel.
Väärtpaberikonto leping
Sidumisel tuleb arvestada, et väärtpaberikonto hooldustasukanded tuleb deklareerida väljamaksena. Tasub siduda investeerimiskontoga, kui väärtpaberikontol on EVKs hoitavad fondid (nende müügisumma laekub alati väärtpaberikontoga seotud kontole). Samuti juhul, kui väärtpaberikontol olevast finantsvarast võib laekuda seotud investeerimiskontole maksustamata tulu (näiteks dividendid, millelt ei ole tulumaksu kinni peetud).
Fondsäästmise leping
Ei tasu sõlmida III samba pensionifondi kogumise lepinguid, kuna tegemist ei ole finantsvara ostuga (need kanded tuleb deklareerida väljamaksena).
Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikide kohta leiate informatsiooni siit.
Nimekirja OECD liimesriikidest leiate siit.
Füüsilise isiku uue tuludeklaratsiooni vormiga saad tutvuda siin. Investeerimiskontot puudutava osa leiate lisa 1 punktist 6.5.