Aasta on majanduses olnud tormiline. Hoogne inflatsioon kergitab hindu, elektriarveid on hirmuäratavad ja palgad ei jõua hinnatõusule järele. Selleks, et jõululampide asemel ei süttiks ohutuled, tasub algaval talvel veelgi paremini väljaminekuid planeerida ning läbi mõelda, kuidas leida kavalaid säästukohti.
Jagame 22 soovitust, mis võivad aidata igapäevaelu valikuid tehes raha kokku hoida.
Säästmine köögis
- Suurem kogus süüa. Korraga rohkem sööki tehes hoiad kokku toiduvalmistamisele kuluvat energiat ja käid harvem poes.
- Loomingulisus köögis. Kui avastad, et planeeritud toidu tegemiseks on mõni koostisosa puudu, ära torma poodi, vaid vaata, kas seda annab millegagi asendada. Kõrgtaseme oled saavutanud siis, kui suudad külmkapis leiduvatest jääkidest uue retsepti kombineerida. Kuidas kuulus Caesari salat legendi järgi sündiski?
- „Parim enne“ või „kõlblik kuni“. Pakendil oleva kuupäeva kukkudes ära viska toitu automaatselt prügikasti, vaid kontrolli, kas see on tõepoolest riknenud. Enamik toiduaineid, millele on märgitud „kõlblik kuni“, ei muutu päevapealt söömiskõlbmatuks.
- Mitme päeva menüü. Sea sisse kindlad nädalapäevad, kui käid poes või tellid toiduained kulleriga koju, koosta menüü mitmeks päevaks ja osta vaid kaupa, mida menüü nõuab. Nii hoidud emotsiooniostudest, varud parajad kogused koostisosi ega lase toiduainetel raisku minna.
- Lõuna kaasa. Ei pruugi tunduda kuigi mugav ja ahvatlev tööl eelmise päeva õhtusööki soojendada, aga kokkuhoid on tänu sellele märkimisväärne.
- Kohvitermos. Mõnus on tööle jalutades tänavanurgalt kohvitops haarata, kuid kokku hoida soovides võib see võtta ehmatavalt palju raha. Hea alternatiiv on kohv termosega kaasa võtta või tõusta pisut varem ja seada sisse mõnus kodune kohvirituaal.
- Kraanivesi. Eesti kraanivesi on puhas ja maitsev ning enamik söögikohti pakub kannuvett toidu kõrvale tasuta. Kui pead palju linnas ringi liikuma, võta vesi pudeliga kaasa, selle asemel et teepealt pudelivett osta. Nii säästad korraga raha ja keskkonda.
- Sügavkülmutatud toit. Kui teed suurema koguse süüa, pane osa sügavkülma. Nii saad mõnel kiirel õhtul kerge vaevaga õhtusöögi ja väldid valmistoidu ostmist või kulleriga tellimist.
Säästmine kodus
- Paras temperatuur. Kas su kodus on mõnusalt paras või energiahindu arvestades pisut liigagi soe? Hea harjumus on kanda kodus sokke ja pikki varrukaid ning vähendada selle võrra paari kraadi võrra kütet.
- Duši all kuluv aeg. Kui duši all käimine on sinu parim viis väsitavast päevast lõõgastuda ja valid selle kulutuse teadlikult, siis naudi. Kui aga unustad end lihtsalt kauaks mõnulema, mõtle, kas sooviksid selle arvelt vett kokku hoida.
- Arukas pesupesemine. Hügieen on oluline ja pesu pesemata jätta ei saa, kuid kui äsja selga pandud pluusile tuli kogemata plekk, mõtle korraks, kas käivitada otsekohe pesumasin või annab pleki kavalate koduste vahenditega välja võtta.
- Kasutud tellimused. Mõtle läbi, kas maksad igas kuus millegi eest, mida tegelikult ei kasuta. Spordiklubi, internetikeskkond, mobiilirakendused või striiminguteenus – jäta alles ainult need, mida regulaarselt kasutad. Vajaduse tekkides on alati võimalik teenusega uuesti liituda.
- Telefoni- ja teleteenuste pakett. Vaata üle, kas vajad kõike, mille eest maksad, ega saa seda kulu vähendada. Kui telefoniarve tundub ebamõistlikult suur, tasub mõelda, kas oleks võimalik kasutada rohkem tasuta kõneteenuseid.
Säästmine kaubanduskeskuses
- Taaskasutus. Kui plaanid osta uue riideeseme, vaata üle internetis olevad müügiportaalid, sest sageli saab vaid korra kantud riideeseme poe hinnast märkimisväärselt odavamalt.
- Järelturul müümine. Vaata kriitiliselt üle oma riidekapp ning kui leiad korralikke ja vähekasutatud riideesemeid, mida sa tõenäoliselt enam ei kanna, ära pane neid igaks juhuks kappi tagasi, vaid korja kokku, pildista ja müü edasi. Nii säästad nii enda kui ostja raha ning meie koduplaneeti.
- 24 tunni reegel. Kui näed (veebi)poes midagi ihaldusväärset, mis ei ole just odav, lükka ostmisotsus ööpäeva võrra edasi. Hea ost jääb kripeldama ja tuletab end aina meelde, kuni lõpuks ei suuda ära oodata, et aeg täis saaks. Mõni ese aga ei meenu enam. Ja see ongi vastus.
- Raamatukogu. Raamatute hankimine ei ole kindlasti laristamine, raamat on sageli hea ost – siiski ei pea aga kodus olema iga raamat, mida loed vaid korra või millele viitad koolitöös. Kas tead, et raamatukogust saab laenutada ka lauamänge ja isegi muusikainstrumente?
Säästmine tänu nutikale planeerimisele
- Digikassa. SEB digikassa on raha kogumiseks lihtne ja tasuta võimalus. Digikassa ümardab iga päeva lõpus kaardimaksed järgmise täiseuroni ning kannab ümardatud ja makstud summade vahe kogumishoiusele. Sa ei märkagi rahakulu, kuid sääst koguneb.
- Automaatne säästmine. Suuremaid summasid saad regulaarselt säästa näiteks SEB mobiilirakenduse rubriigis „Kogumine“. Määra ahvatlev kogumiseesmärk – rakenduses saab lisada eesmärgist pildigi – ja tee püsikorraldus hoiusele. Näiteks võid jätta iga päev 3-eurose kohvi ostmata ja maksta püsikorraldusega kord päevas hoiusele sama summa ihaldusväärse eesmärgi nimel, olgu selleks siis kodulaenu sissemakse või suvine välisreis.
- Kuluvaba päev. Mis sa arvad, kas oleks võimalik määrata kindel nädalapäev, mil sa mitte midagi ei kuluta? Osta toit ette, plaani väljas mitte süüa, ära mine kaubanduskeskusesse ega kammi veebipoode. Peale kokkuhoiu on see ühtlasi hea impulsikontroll ning suurepärane viis leida tasuta alternatiivset meelelahutust.
- Hinnad töötundides. 10 eurot, 50 eurot, 100 eurot – mis summast alates hakkab summa tunduma sulle impulsiostuks suur? Mõtle, kas ostaksid vähem, kui arvestaksid välja, mitu tundi sai selle eseme nimel eelmises kuus tööd tehtud. Niimoodi võib ost saada sinu silmis palju suurema väärtuse ja tühjale-tähjale kulub vähem.
- Lisasissetuleku investeerimine. Said jõulupreemiat, tulumaksutagastust, võitsid auhinna või said loomingulise töö eest honorari – säästa või investeeri see. Nii püsib saavutus ka kauem meeles ja tundub selle võrra märkimisväärsem.