Taevas on pime, räästaste küljes süttib aina enam tulukesi ja koduakendele koguneb susse, jõulukuu on käes. Pimedaima perioodi trotsimiseks püüame luua enda ümber võimalikult palju valgust ja sära. Pühadetraditsioon teha kingitusi, et panna lähedaste silmad särama ja aidata endast nõrgemaid, on ilus ja õilis, kuid võib paraku tuua kaasa ka stressi.
Lapse jõulukingimaagia on helge ja puhas: kusagil kaugel lumisel põhjamaal valmistavad päkapikud mänguasju – rõõmsalt, tasuta ja loodussäästlikult. Täiskasvanu jõuluostumaagia on aga mõnikord kurnav – ja seda nii rahakotile, kalendrile kui ka planeedile. Lapse siiras usk, et isegi kui emal-isal on küttearvetega raskusi, täidab jõuluvana ikka ta kingisoovi, võib viia vanemate une.
Et jõulukuust, mil räägime enim hingerahust, ei saaks hoopis üks aasta rahutuimaid aegu, soovitame koostada pühade eelarve; nii on eesootavatest kuludest võimalikult täpne ülevaade. Plaani puudumise korral on suurem oht, et anname järele emotsioonidele ja riskime liigsete kulutustega.
Inflatsioon ja kingieelarve
Rekordiline inflatsioon on hakanud mõju avaldama igaühele. SEB poolt novembris läbiviidud uuringust selgub, et kolmandik vastajatest plaanib sel aastal kulutada jõulukinkidele vähem kui eelmisel aastal. Rohkem kui pooled aga väitsid, et ostavad kingitusi möödunud aastaga sama summa eest. Arvestades, et aasta jooksul on hinnad 20–30 protsenti tõusnud, eeldab eelmise aasta eelarve piires püsimine kas märkimisväärset kokkuhoidu mujalt või loovust nii kingituste kui ka söögilaua planeerimisel.
Kuidas pühade eelarvet planeerida?
Selleks, et pühadeaegsed kulutused finantsstressi ei tekitaks, oleks hea pidada eelarvet pidevalt. Juba terve hooaja eelarvet planeerides tasub arvestada suuremate kulutustega – pühad, pereliikme sünnipäevapidu, reisid – ja nendeks otstarveteks spetsiaalselt säästa.
Kui aga pikaajalist eelarvet veel sisse seatud ei ole, on kasu ka spetsiaalsest jõulueelarvest. Sissejuhatuseks võib meenutada möödunudaastaseid kulutusi – vajadusel saab need internetipangast üle vaadata – ja seejärel analüüsida, kas kulud õigustasid end või tasub sel hooajal midagi juba eos teisiti teha. Järgmise sammuna on hea panna paika kava, kuidas on plaanis sel hooajal pühi tähistada ja milliseid vältimatuid kulutusi plaan nõuab. Näiteks võiks eelarve sisaldada nimekirja inimestest, kellele tahaks kingitusi teha, koos maksimaalse summaga, mis on kingi peale mõistlik kulutada. Teise aspektina võiks kirja panna külastatavad kohad koos transpordikuluga, kolmandaks pühadelauale minevad toidud ja nende umbkaudsed hinnad. Eelarve annab võimaluse summasid ümber mängida ja plaane muuta, enne kui ostud tehtud ja pangaarve hirmutavalt väikseks kahanenud.
Kuidas kingid eelarve piiresse mahutada?
- Kingituste hinnapiir: hea viis jõulukinke ostes raha säästa on leppida pere ja sõpradega kokku hinnapiir. Kui maksimaalne hind on määratud, ei teki hirmu, et teine kulutab rohkem, ja kinki ostes on lihtsam otsustada leidlike soodsamate võimaluste kasuks.
- Kinginimekiri: enne kingitusi ostma suundumist on kasulik kodus võimalikult täpselt välja mõelda, mida otsida ja kust seda leida. Rahvasummas tungeldes võib kergesti kaduda ülevaade, mida ja kust otsida, ning võid teha kas ülemäärase emotsiooniostu – see sinine elevant on õelapsele ju nii armas kink – või vastupidi otsingutest väsides midagi kähku ära osta, isegi kui see eelarvesse ei mahu.
- Kogemused ja mälestused: jõulukink ei pea tingimata olema rahaline. Noortele lapsevanematele võib valmistada suuremat rõõmu tasuta lapsehoiu kupong kui uued kõrvaklapid; hõivatud lähedasele võib olla suurim kingitus imeväel läikima löödud kodu, vanaema tunneb siirast rõõmu paberpiltidest koostatud fotoalbumi või ühiseid mälestusi kandva mälestuseseme üle.
- Isetehtud jõulukingid: esmapilgul võib mõte isetehtud jõulukingist tunduda lapsemeelne, järele mõeldes ja veidi loovust kasutades võib aga ise valmistades saada ühed meeldejäävaimad kingid. Koosta näiteks kokaraamat oma lemmikretseptidest, meisterda seepi, ehteid või küünlaid või prindi välja isikupärane kalender.
Kinkidest, rikkalikust lauast ja meelelahutusest tähtsam on soov leida argipäeva askelduste vahel hingetõmbeaega, et rahulikult lähedastele silma vadata, kuulata, kuidas neil päriselt läheb, ja luua koos südamlikke mälestusi.