Uus nutitelefon, esimene auto, reis Austraaliasse või kiire mänguriarvuti on noore inimese jaoks suured unistused. Nende tähtsusest saab aru alles siis, kui jõuab kätte aeg selle jaoks vaeva nägema hakata, sest mida kauem ühe soovi täide viimise kallal töötada, seda selgemaks muutub selle väärtus ning vajalikkus. Kuidas oma unistuste täitmiseks vajaliku summa kogumist alustada?
Kõik algab raha teenimise võimaluste otsimisest
Olgu selleks siis eraldi kokkulepe alusel vanemate või naabrite juures lisakohustuste täitmise eest saadud tasu või hoopis nädalavahetusel tehtud pisikeste tööampsudega välja teenitud preemia – teekond unistuse täitmise poole saab alguse hakkamist täis ellusuhtumisest! Noorus on ainus aeg, kus lühikese ajaga on võimalik läbi käia väga eriilmelisi töökohti, alustades flaierite jagamisest ja lõpetades pitsade küpsetamisega. Töökogemuste paljusus näitab ka tulevastele tööandjatele, et olete algatusvõimeline ja saate igas olukorras suurepäraselt hakkama.
Lugege lisaks: Kas töötada ülikooli ajal või mitte?
Oma kulutusi tuleb targalt juhtida
Kui tuluallikad on paigas, tuleb hakata oma väljaminekuid nutikalt jälgima ja planeerima. Kulude kontrollimisele aitab kaasa kui kõik kulutused on ühes kohas ja kergesti hoomatavad. Ärge unustage alla laadida panga mobiiliäppi, et kontolt maha minevaid summad teavituste abil pidevalt silme all oleksid. Nii avastate ka need regulaarsed väljaminekud nagu näiteks Spotify või Netflixi maksed, mis varem justkui nähtamatult kontolt kadusid.
Planeerimiseks kasutage Excelit, nutikaid mobiiliäppe nagu näiteks Emma või SEB Rahapäevikut, et vähendada emotsioonidest kantud oste. Nii saab kuu alguses eri kategooriatele (toit, sportimine, meelelahutus jne) piirangud kehtestada ja aktiivselt nende kulumist jälgida. Jooksvalt saate väikeseid rahalisi võite koguda, kui taotlete endale ISIC kaardi ja otsite enne igat ostlemist välja kaupmehed, kes ISIC-u omanikele sooduspakkumisi annavad.
Unistuseni jõudmiseks on hea viis ka säästukonto avamine, et kindel eesmärk silme ees pidevalt raha kõrvale panna. Tehke otsekorraldus või kandke igal kuu alguses käsitsi (kuid ärge seda kindlasti unustage) kindel summa säästukontole. Pole oluline, kas selleks on 5, 10 või 25 eurot – algus on tehtud! Tähtis on, et tekiks harjumus mitte kogu raha viimase sendini ära kulutada. Siin võib abiks olla ka Digikassa.