Igal inimesel on oma eesmärgid ja unistused – mõnel suuremad, mõnel väiksemad. Alateadlikult soovime elus midagi saavutada ning haarata kinni põnevatest võimalustest, mis teele satuvad. Just see motiveeris mindki astuma sammu edasi ja liituma SEB Koolisaadikute programmiga, mis pakkus mulle nii huvi kui ka väljakutset pakkuvat õppimisvõimalust.
Kas tead, kuhu su raha läheb?
Noorena on oluline olla avatud ja julge, seada endale kindlad sihid ning nende poole pürgida. Eriti väärtuslik on juba varakult omandada häid harjumusi rahaga ringi käimiseks. Üks parimaid viise selleks on isikliku eelarve pidamine. See aitab saada ülevaate, kuidas raha kulub ning kui palju on võimalik koguda ja investeerida. Eelarvet saab koostada nii konkreetse eesmärgi täitmiseks kui ka igapäevaste kulude haldamiseks näiteks nädala või kuu lõikes.
Mina hakkasin oma raha täpsemalt jälgima 16-aastaselt ning soovitan seda teha igal noorel, kes soovib saavutada finantsilist iseseisvust. SEB pakub tasuta Exceli põhjal eelarve planeerimise tööriista, mis on spetsiaalselt noortele mõeldud ja aitab oma rahaasju paremini korraldada.
50-30-20 reegel
Kuidas siis täpselt eelarvet pidada? Esiteks tuleks kindlaks teha oma sissetulekud ja valida sobiv tööriist nende haldamiseks, olgu selleks eelarvetabel, telefoniäpp või mõni muu planeerimisvahend. Üks populaarsemaid meetodeid on 50-30-20 reegel, mis jagab sissetulekud kolme kategooriasse: 50% eluliste vajaduste katmiseks (toit, üur, kommunaalkulud jne), 30% soovidele ja vaba aja tegevustele ning 20% säästudeks ja investeeringuteks.
Selline eelarvestamise viis aitab ennetada kuu lõpus olukorda, kus raha ootamatult otsa saab, ning loob parema finantsilise kindluse.
Ole rahaboss!
Eelarve koostamine on kasulik mitmel põhjusel. See annab selge ülevaate, kust raha tuleb ja kuhu see läheb, ning võimaldab teadlikult planeerida oma kulutusi, sääste ja investeeringuid. Lisaks tagab see rahalise turvalisuse ning aitab saavutada pikaajalisi eesmärke.
Kui sina ei kontrolli oma raha, hakkab raha kontrollima sind. Lõpuks võib raha üle kontrolli kaotamine vähendada ka valikuid tulevikus. Teadlikult tegutsedes ja juba varakult tulevikule mõeldes saab kujundada aga just sellise elu nagu soovitakse.
SEB Koolisaadikuna rahatarkuse loengute andmine on olnud minu jaoks arendav kogemus, mis on aidanud mul püüelda oma eesmärkide poole, luua uusi tutvusi ja omandada väärtuslikke teadmisi.
Mari-Ann Rõuk
SEB Koolisaadik
Tallinna 32. Keskkooli 11. klass