Isikliku finantsjuhtimise eesmärgiks on saavutada rahaline heaolu ning turvalisus. Kuigi isiklik finantsjuhtimine võib esmapilgul tunduda keeruline ning hirmutav, tuleks selle õpetamist alustada võimalikult varakult, et luua kasulik harjumus kogu eluks.
Säästmisega on võimalik alustada juba esimesest taskurahast. Vaatamata tõsiasjale, et lastel ja noortel kipub tihti käesolev raha kiiremini ära kuluma, saab kokkuhoidmisega alustada lihtsalt – kindlate eesmärkide ja eelarve koostamisega. Säästmisharjumuste tekitamisel on suureks abiks just kindel siht, olgu selleks sünnipäevapidu või uus arvuti. Eduka säästmise auhind ehk eesmärgi saavutamine, tekitab seejuures motivatsiooni järgida endale loodud eelarvet. Efektiivseim viis eesmärgi saavutamiseks on kindla ajaraami paikapanek – nii on lihtne välja arvutada, kui palju peab ühes kuus kõrvale panema.
Sageli ei pane me tähele, kui suures mahus teeme igakuiselt emotsioonioste ning mil määral on tehtud kulutused tegelikult ebavajalikud. Enamasti on emotsiooniostude põhjuseks reklaamid, millega puutub keskmine inimene päevas kokku ligi 5000 korda ning mille õnge langemisel ostame tihti asju, mida meil tegelikult vaja ei ole. Lisaks põhjustavad emotsioonioste soodusmüügid - allahindluste ning kampaaniate tulemustena tekib tunne justkui säästetaks ostu tehes raha. Allahindlused on aga rahakotile kasulikud vaid juhul, kui kasutad neid vajalike ostude tegemisel. Oluline on meeles pidada, et säästad seejuures 100%, kui jätad ostu tegemata.
Lihtsaim viis oma rahal silma peal hoidmiseks on iga kuu lõpus pangakonto väljavõtte abil panna kokku kulude aruanne nii, et kulud on jaotatud vajalikeks ning ebavajalikeks, märkida kulud kirja käsitsi või kasutada eelarve pidamiseks spetsiaalselt loodud rakendusi.
Levinumaid valearvamusi on see, et säästmiseks tuleb istuda kodus. Säästmine ning eelarvestamine ei tähenda aga, et peaksid tähendusrikastest elamustest ilma jääma. Seades eesmärgid ning eelarve ülesehitus targalt, saame elu nautimise tasakaalustada kindlustundega. Kasutades 50/30/20 mudelit (50% sissetulekutest vajaduste, 30% soovide ning 20% säästmise peale) jääb eelarves siiski soovide ja elamuste jaoks raha. On oluline mõista, et kui tekitame säästmisharjumuse juba noores eas, on finantsjuhtimise kohta teadmiste pagasit omades ja täiskasvanuikka jõudes minna oma elu peale kordades kergem.
Mia Maria Melnitšuk
Tartu Jaan Poska Gümnaasium
12. klass