Eesti Keele Instituudi rahanduse oskussõnastik defineerib investeerimist kui raha paigutamist mingisse varasse, eesmärgiga teenida sellelt tulu. Lisaks sellele võib öelda, et investeerimine on parim viis oma raha kasvatamiseks ning inflatsiooniga võitlemiseks.
Investeerimisega alustamine algab panustamisega iseendasse
Teekond finantsvabaduseni võiks alata eelkõige iseenda harimisega - teadmiste kogumisega ning raamatute lugemisega. Koolisaadikute programmi raames investeerimise teemal kaasõpilastele loenguid andes, selgub, et noored on investeerimisest kuulnud, kuid ei tea, kuidas sellega alustada. Kuigi investeerimisel peaks lähtuma vaid iseenda eesmärkidest ja riskitaluvusest, ootavad noored, et keegi ütleks ette, millal ning kuhu investeerida. Enda harimisega tasub alustada väikeste sammudega, näiteks raamatutega “Rikkaks saamise õpik”, “Rikas isa, vaene isa” ja “Atomic Habits”.
Alustada tasub juba täna
Mida varem säästmise ja investeerimisega alustada, seda vähem aktiivset tegelemist see aja möödudes nõuab. Seejuures pole oluline alustada suurte summadega, vaid luua regulaarne harjumus. Tehes investeerimisega algust ainuüksi kümme aastat potensiaalsest ajahetkest hiljem, võib saamata jäänud tulu ulatuda poole miljoni euroni (eeldusel, et investeeritakse 100 eurot kuus ning aastatootlus on 10%).
KISS strateegia lihtsustab alustavatel investoritel strateegia loomist
Kui eesmärgid on seatud, tuleks paika panna jõukohane summa või protsent igakuisest tulust, mida regulaarselt investeeringutesse paigutada. Seejuures tuleks lähtuda läbimõeldud investeerimisstrateegiast. Tänu lihtsale ülesehitusele, on üks populaarsemaid strateegiaid KISS ehk Keep It Simple Sweetheart, mis sobib vähemalt 90%-le investoritest. KISS keskendub investeerimise põhitõdedele, hajutamisele ning madala riskitaseme hoidmisele. Selline lähenemine ühtib veendumusega: lihtsus toob üksikinvestorite jaoks kaasa potentsiaalselt paremad pikaajalised tulemused.
Keerulised teemad arusaadavateks
Noorte rahatarkuse edendamise tähtsus on peamine põhjus, miks ma SEB Koolisaadikute programmis juba teist aastat osalen ning erinevates Tartu koolides loenguid annan. Usun, et teadmisi isiklikust finantsjuhtimisest tuleks edasi anda justnimelt noorelt noorele, sest nii tundub kohati hirmus ja keeruline teema arusaadavam.
Nataly Ivanov
SEB Koolisaadik
Jaan Poska Gümnaasiumi 12. klass