Kas ostate asju vajaduspõhiselt või lasete end juhtida oma emotsioonidel?
Inimesed tarbivad täna rohkem kui kunagi varem. Tarbimiskäitumist mõjutavad tugevalt trendid ja reklaamid, mille lõksu langetakse üha enam, ning tänu millele tehakse oste läbimõtlematult, tarbides seejuures üle oma võimete. Oma rahalistele võimetele vastamine tähendab, et tulud ja kulud on omavahel tasakaalus. Targalt tegutsedes saab oma tulusid planeerida nii, et peale vajalike kulutuste tegemist on lisaks võimalik ka säästa või investeerida.
“Ostame asju, mida me ei vaja, raha eest, mida meil pole, et avaldada muljet inimestele, kes meile ei meeldi,” on Dave Ramsey öelnud.
Ka ma ise olen trendide mõjul teinud läbimõtlemata oste. Näiteks soetasin kunagi ühe kampsuni, mille puhul sain hiljem aru, et see ei ole ikkagi minu stiil ning ei sobi mulle. Õnneks on need vaid väikesed vead, millest õppides saab tulevikus ära hoida suurema rahalise kahju.
Mida paremini on kulud ja tulud aga planeeritud, seda lihtsam on ostuotsust teha. Näiteks soovitavad rahatargad inimesed endalt küsida: mitu tundi peaksin tööd tegema, et seda asja endale osta? Igapäevaselt see mõtteviis aga alati oma eesmärki täita ei pruugi - kui hakata iga ostupuhul mõtlema, kui kaua peab ostu nimel tööd tegema, võib ka väiksemate summade kulutamisel stress tekkida. Parim lahendus sellise olukorra vältimiseks on finantsplaneerimine. Levinud viis eelarvestamiseks on 50/30/20 meetod, kus 50% sissetulekust kulub vajadustele ja kohustustele, 30% soovidele ning 20% säästetakse või investeeritakse.
Ületarbimise mullist väljaastumiseks ei ole kunagi hilja. See vajab vaid otsustuskindlust, eesmärkide seadmist ning nende täitmisele pühendumist. Tasub tähelepanelikult hinnata, kas kõik ostetud asjad on pärislt vajalikud või teenivad enda huve. Kui ei, siis on viimane aeg hakata mõtlema sellele, et enda tarbimisvalikutes korrektuure teha. Mõtle, planeeri ja tarbi targalt!
Rebeca Hiiesalu
SEB Koolisaadik
Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasium, 10. klass