Kõigi elus on hetki, mida soovime tähistada – olgu selleks sünnipäevapidu, pulmad või kokkusaamised sõprade või kolleegidega. Sündmustele meeleolu loob paljuski visuaalne pool: dekoratsioonid, värvid, olustik. Lihtne on minna poodi ja osta õhupalle, lipukette ja muud meeleolukat. Tasub aga mõelda, et igast uuest asjast saab tihtipeale ruttu prügi.
Alternatiivina pakume välja seitse praktilist, keskkonnasõbralikku ning säästvat näpunäidet, mida saab rakendada sündmuste korraldamisel.
Taaskasutatud ja looduslikud materjalid. Dekoratsioonidena saab taaskasutada materjale, nagu paber, kangas, klaas ja puit. Näiteks võib kasutada vanu ajakirju või raamatuid lilleseadete loomiseks, paberist või kangast linte lauakaunistusteks.
Kohalikud taimed, hooajalised põllulilled. Lilleseadetesse saab valida kohalikke ja hooajalisi lilli. See vähendab transpordi mõju ja toetab kohalikku põllumajandust. Peale traditsiooniliste lilleseadete võib kaaluda aasalillede, roheliste okste ja kuivatatud lillede kasutamist. Suuremate sündmuste puhul saab taimi ka lille- või ehituspoodidest rentida.
Korduskasutatavad lauanõud ja tekstiilid. Ürituse lähenedes tasub järele mõelda, kas on võimalik vältida ühekordseid nõusid ja muid tarvikuid. Ühel suuremal sünnipäevapeol otsisime sõpradega vanaemade vitriinkappidest välja vahvad retronõud. Kõik olid erivärvilised ja omalaadsed, andes väga efektse tulemuse. Suuremate sündmuste korral on hea teha ka koostööd ettevõtetega, kes rendivadki ringnõusid ja aitavad seda mugavalt koordineerida. Juurde saab valida looduslikest kiududest valmistatud laudlinad ja salvrätikud. Huvitavaid linikuid võib leida näiteks taaskasutuspoodidest.
Ümbertöödeldud dekoratsioonid. Dekoratsioonide valmistamisel saab kasutada ümbertöödeldud materjale. Näiteks teha laternaid purkidest, kasutada klaaspudeleid küünlahoidjatena või luua kaunistusi vanadest ehetest või paeladest.
Kohalikud kunstnikud ja käsitöölised. Oma üritusega saab toetada näiteks kohalikke kunstnikke ja käsitöölisi, kes loovad keskkonnasõbralikke dekoratsioone. Enne üritust tasub otsida, kas leidub lähedalasuvaid kunstnikke, kes kasutavad oma kunstiprojektides looduslikke või taaskasutatud materjale, ja neid siis oma sündmusteks laenutada. Nii võib leida vahvaid hobikunstikke, kellel on tekkinud kollektsioon, mida saab kasutada enda sündmuse dekoreerimisel. Üks kord korraldasin hubase muusikaõhtu, kus saali kaunistamiseks kasutasin molberteid, millel olid kohaliku hobikunstniku tööd. Nii oli kunstinäitus ja mõnus kontsert käsikäes. Sel moel saab toetada kohalikke loomeinimesi, luues ka lisaväärtust oma sündmusele.
Laenutamine ja jagamine. Sündmuse korraldamisel ja dekoreerimisel tasub mõelda, mida kõike saab tutvusringkonnast laenata või ise sõpradega jagada. Ehk on keegi sõpradest-tuttavatest hiljuti suurema peo korraldanud ja tal on midagi alles jäänud või kogunenud. Äkki leiab põnevaid esemeid maakodust, vanaisa kuurist, kohalikust ettevõttest, kultuurikeskusest, teatrist, koolist, teistelt sündmuste korraldajatelt? Näiteks saab laenata lauakaunistusi, toolikatteid, valgusteid või muid esemeid teistelt peredelt või rendiettevõtetelt. Viimati kirjutasin suurt festivali korraldades esmalt tiimiliikmetele ja uurisin, mida ägedat nende enda kodust leiab.
Looduslähedane maastik. Kui võimalik, oleks tore ürituse toimumiskohaks valida mõni looduslähedane asukoht, kus pole dekoratsioone vajagi, sest meeleolu loovad puud, põõsad, veekogud ja ümbritsev maastik. Kui korraldada sündmus päeval ja soojemal aastaajal, ei ole vaja muretseda ka valgustuse ja kütte pärast.
Kui soovid kaasa mõelda, kuidas väikeste igapäevavalikute abil luua jätkusuutlikumat tulevikku, oled oodatud liituma SEB ja Impact Day ühisloomes sündinud Facebooki grupiga „Jätkusuutlik elustiil – jälgi jälge!“
Impact Day on Baltikumi suurim jätkusuutlikkuse festival. SEB on Impact Day kaaskorraldaja ja üks põhitoetajatest.
Kätlyn Jürisaar
Impact Day tehniline produtsent